Az ​ember 10 csillagozás

Rainer Köthe – Signe Seiler: Az ember Rainer Köthe – Signe Seiler: Az ember Rainer Köthe – Signe Seiler: Az ember

Honnan származunk? Mi a kultúra? Hogyan keletkeztek a városok? A könyv szerzői az emberré válás folyamatának jelentős állomásait írják le – az ősembertől a modern városlakó emberig. Az olvasó megismerheti a művészet, a technika és a tudomány jelentőségét az emberiség életében és betekintést nyerhet a világvallások alapelemeibe vagy a törvények rendszerébe is. Antropológiai, történelmi és néprajzi ismeretekkel gyarapítja ez a kötet az olvasókat, s így jobban megérthetjük a jelent, amiben élünk és könnyebben elképzelhessük a jövőt.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mi micsoda

Tessloff és Babilon, Budapest, 2012
Tessloff és Babilon, Budapest, 2006
48 oldal · ISBN: 9639446769 · Fordította: Süvegh Veronika
Tessloff és Babilon, Budapest, 1995
48 oldal · ISBN: 9637937331 · Fordította: Süvegh Veronika

Rainer Köthe – Signe Seiler: Az ember

Szinte lehetetlen vállalkozásba kezdett a szerzőpáros, de leleményeen megoldották. Az emberiség történetével 46 képes oldalon megbírkózni – az emberlét öt főbb területének ismertetésével jól sikerült. Két vállra nem fektettek, de ügyes témakifejtés!

lepetitlys P>!
Rainer Köthe – Signe Seiler: Az ember

A Mi micsoda sorozat utolsó kötete, amit még kimentettem a könyvtárból a bezárás előtt. :(
Volt benne egy-két hiba, de ami kifejezetten zavart, hogy „macskaköröm” helyett mindig »befelé mutató nyilakat« tettek, ami idézet az idézetben, pedig nem is volt idézet.
A könyv tartalma azért kárpótolt. Nagyon sok mindenről beszélt érthetően.
Az én olvasott példányomat eredetileg 1988-ben adták ki, a magyar 1995-ös, a klímaváltozás már akkor szóba került, és hasznos tanácsok vannak a könyvben, de a világ nem afelé tart, hogy megmentsük magunkat. :(

padamak>!

A világnak ez a fantasztikus színessége tragikus módon már számos esetben vezetett drámai félreértésekhez, sőt háborúkhoz. Holott egyik kultúra sem jobb vagy rosszabb a másiknál, s aki a magáét magasabbrendűnek hiszi, az éppen a legdurvább kulturálatlanságát bizonyítja.

12. oldal - Mi a kultúra? (Tessloff és Babilon Kiadó, 1995)

Kapcsolódó szócikkek: kulturálatlanság
padamak>!

A felhalmozott készletek sokakban irígységet váltottak ki, ezért a gazdaságot és a falvakat meg kellett védeni a betolakodóktól. Az egyik legrégibb, ismert városias településen, Jerikóban a lakosok már Kriszus születése előtt 7000 évvel 9 méterews tornyokkal ellátott, 6 méteres falakat emeltek, hogy megakadályozzák az ellenség betörését.

18-19. oldal - Mi változott meg a földművelés által? (Tessloff és Babilon Kiadó, 1995)

padamak>!

A házasságok a család érdekei szerint köttettek, és többek között arra szolgáltak, hogy más családokkal szoros kapcsolatok szövődjenek, és a vagyon gyarapodjék. A mi modern elképzeléseink szerint kötött szerelmi házasság európai „találmány”, mely a 19-dik század elejének, a romantika korának köszönheti létezését.

24. oldal - Mi a család? (Tessloff és Babilon Kiadó, 1995)

padamak>!

Művészet és vallás azóta is szoros kapcsolatban állnak egymással. A szobrok és képek által az amúgy lényegüknél fogva álhatatlan szellemek és istenek öltöttek testet. Létük így meggyőzőbb formát nyert, és amikor a szertartások során képmásuk az emberekre tekintett, jelenlétük is hihetőbbé vált.

37. oldal - Mit fejezünk ki a művészetekkel? (Tessloff és Babilon Kiadó, 1995)

padamak>!

Hogyan „ronthattuk el” ennyire a világot? Ennek több oka is van: A mértéktelenségen és a nyereségvágyon kívül szerepet játszott ebben az is, hogy az ember képtelen előre felbecsülni és irányítani a nagy területeken és hosszú idő alatt lezajló változásokat, és téved, amikor azt hiszi, hogy rációval minden befolyásolható. Ezért aztán számos, kezdetben hasznosnak és jónak tűnő találmány és felfedezés mára a visszájára forult, és gyarapítja gondjaink számát.

47. oldal - Megmenthető-e még a Föld? (Tessloff és Babilon Kiadó, 1995)