Mosolyogj! (Mosolyogj! 1.) 68 csillagozás

Raina Telgemeier: Mosolyogj!

Család, barátok, fiúk… és fogászati dráma
Egy igaz történet alapján

Rainának nincs más vágya, mint átlagos hatodikosnak lenni. De egy este, a cserkészcsapat találkozója után megbotlik, elesik és durván beveri a két első fogát. Ezzel kezdődik a hosszú és bosszantó megpróbáltatások sora: fogszabályzó, műtét, kínosan kinéző fejpánt és még egy átmeneti műfogsor is. És akkor még nem is beszéltünk a várost megrázó földrengésről, a fiúkkal járó bajokról és a nem éppen barátságosnak bizonyuló barátnőkről. Raina története az általános utolsó éveitől a középiskola befejezéséig tart, mialatt felfedezi művészi tehetségét, megtudja, milyenek az igaz barátok, és a végén megtanul… mosolyogni is.

Frike Comics, Budapest, 2017
220 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786158067720 · Fordította: Bayer Antal
Frike Comics, Budapest, 2017
220 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786158067720 · Fordította: Bayer Antal · Illusztrálta: Raina Telgemeier

Lilla>!
Raina Telgemeier: Mosolyogj!

Gyönyörűen illusztrált képregény Raina Telgemeier-től, a Babysitters club szerzőjétől.
A Mosolyogj! egy olyan képregény, amit leülsz, elkezdesz, és ha elkezdted onnan többet föl nem állsz addig, amíg be nem fejezed. Imádtam és nagyon élveztem.
Teljes mértékben együtt tudtam érezni Raina-val, mert én is hasonlón megyek/ szerencsére részben csak mentem keresztül.
A könyvben Raina Telgemeier a saját történetét meséli el, amivel nagyon meglepett és csodálkoztam is, amikor rájöttem, hogy az írónő és a főszereplő lány neve azonos.
Nagyon durva dolgok történtek a 11 éves Rainával és felnézek rá, hogy ilyen ügyesen tűrte. Nekem is voltak ilyen nehéz pillanataim, a herbst-készülékes és fogszabályozós, gumizós időszakomban. Ismerős, amikor órákon át a fogorvosi székben, nagyra nyitott szájjal ülsz és amikor hetekig nem tudsz semmi mást enni, csak joghurtot és krumplipürét…sajnos ismerős és még mindig aktuális. Felnézek ár, hogy ő ezt négy és fél évig tűrte. Nekem még csak 2 éve, hogy ez van, mégis szívesen látnám már a végeredményt és küldeném el a francba az egész ezzel kapcsolatos bajokat.
Örülök, hogy engem nem piszkáltak e miatt, szörnyű lehetett Rainának, hogy még a „barátnői” is állandóan szekálták, holott részben miattuk került ilyen helyzetbe…
A könyvet nemcsak azért tudja az olvasó teljesen magáénak érezni, mert sokakkal megtörtént/történik ez, hanem azért is, mert a rajzok egyszerűen fenomenálisak. Nem tudom mennyi idő lehetett megrajzolni egy-egy oldalt, de az biztos, hogy nem kis időbe tellett.
A könyvben persze nem csak a fogászati kezelésekről van szó…a fiúk, a barátnők és egy hirtelen jött földrengés is élvezetesebbé, izgalmasabbá teszi az 1990-ben játszódó történetet.

Nagyon élveztem és remélem még lesz része hasonlóan jó képregényekben. 220 oldalnyi szórakozás. Nagyon ajánlom!!

bővebben + beleolvasó:

KingucK P>!
Raina Telgemeier: Mosolyogj!

Nagyon aranyos nosztalgikus képregény az alkotó gyerekkoráról, a nem szokványos fogorvosi beavatkozásainak sorozatáról, szerelemről, iskoláról és barátokról.
Nagyon jó volt benne elmerülni, ajánlom mindenkinek!

Karcsika>!
Raina Telgemeier: Mosolyogj!

Megismertem néhány mozzanatot az egész menetéből, ami nálam is előfordul a fogszabályozásomkor, bár a foghúzáskor én nem kaptam kéjgázt, csak egy egyszerű érzéstelenítőt, de a legtöbb részlet egyezett. (Habár nekem nem tört ki a fogam, csak elfordult, így az oldalprofilját mutatva, nem tudom, talán azt egy kicsit előnyösebbnek találta.)
Szerintem amúgy mindenki máshogy fogja fel ezt az egész problémát, ugye a könyv főszereplője visszahúzódik, kevesebbet mosolyog, az önbizalma pedig a béka segge alá kerül. Ettől èn teljesen más voltam, még műfogat sem kaptam mikor hónapokig volt egy lyuk a fogaim között, én mégis ugyanúgy éreztem magam, sőt a tiltott kajákból is rendszeresen ettem :D

theodora P>!
Raina Telgemeier: Mosolyogj!

A gyerekkönyvtárban bukkantam Raina Telgemeier két képregényére, amit egymás után el is olvastam tegnap este. :)
Mindkettő erősen önéletrajzi ihletettségű – az elsőben Raina a tinédzserkorát és a hosszú évekig húzódó fogorvosi beavatkozásait idézi fel.
Egy esés következtében az első két metszőfoga kiesett, ill. amúgy is készültek fogszabályzóval javítani a mélyharapásán. A képregényben végigkövethetjük a beavatkozásokat, amik helyenként nagyon fájdalmasak és durvák voltak, főleg a hozzá nem értő orvosok miatt. Az amerikai módszer persze más, mint a magyar – de meglepően sok gyógyszert – kéjgázt adtak szegény lánynak. A fogászati problémák mellett ott van persze még a serdülőkor, és annak az átmeneti időszaknak a nehézségei. Amikor már nem mindegy, hogy milyen ruhát veszel fel, ki tetszik neked és milyen emberekkel barátkozol.
Örültem, hogy Raina a kötet végén kiáll magáért, és rájön hogy akiket barátoknak tartott, egyáltalán nem viselkedtek megfelelően.

A képregény célcsoportja a 11 < éves korosztály: talán többen megerősítést kaphatnak Raina történetéből, hogy megéri 'szenvedni' a fogszabályzóval, és kiállni önmagukért, és az álbarátokat kizárni az életükből.

A rajzolás nagyon aranyos, a színvilága kellemes – néhány helyesírási hibán kívül szuper lett a magyar kiadás! :)

Lilla_Miko>!
Raina Telgemeier: Mosolyogj!

Ez a képregény nagyon tetszett. O_O A fogorvosos részeknél teljesen átéreztem a fájdalmat, amit mindig el kell viselni, bár nekem nem volt fogszabályzóm, és így ki se esett a fogam, mint főszereplőnknek. A sulis részek is felelevenítették az általános iskolát, és konkrétan hányingerem lett Raina abuzív barátnőitől, de lehet, inkább attól, hogy visszagondolva hasonló volt nálam is, csak az akkori tini fejemmel nem láthattam ezt. És a felnőttségben talán az a legjobb, hogy megválaszthatod a barátaidat, és ha azt látod/érzed, hogy valaki rombolja a személyiségedet, akkor leépíted. A befejezés nagyon idillikus volt, de talán kellett ez a remény így a végére, hogy egyszer minden rossz véget ér, illetve hogy néha csak más megvilágításban kell látnunk a dolgokat.

Molymacska>!
Raina Telgemeier: Mosolyogj!

Igazi cuki képregény (bár számomra egy igazi horror mert nagyon félek a fogászattól) Imádnivaló volt, hogy mennyire mindennapos és természetes volt a történet, mégis mennyire különleges, és nem mindennapi az, ami történik szegény fogaival. Nagyon örültem neki, hogy több mint 200 oldal alatt se volt unalmas, sőt. Mindképpen szeretném majd elolvasni az író más képregényeit is, mivel ez annyira megtetszett hogy nem lehet ezzel vége :D

FF29>!
Raina Telgemeier: Mosolyogj!

Szuper képregény volt. :) Nagyon szépek voltak az illusztrációk, az egész oldalas rajzok. A történet is tetszett, érdekes volt a fogszabályozásról olvasni, amit Raina saját tapasztalatai alapján írt. Az iskola és a barátság volt a fő téma a fogszályozás mellett.
off

2023
Nem is emlékeztem, hogy első olvasás után írtam értékelést :D Most, az újraolvasás után, szintén egy mosolykás mondattal terveztem kezdeni…
Másodjára is nagyon tetteszett :) „Nosztalgia olvasás” volt, mivel 2 év után végre nemsokára leveszik a fogszabályzómat :D Az első olvasásom az pont a felrakás előtt volt, hogy rákészüljek, így most eszembe jutott, hogy újra elolvasom, mivel gyorsan olvasható és így visszagondolhatok az egészre, hogy nekem hogyan kezdődött, milyen volt ez a 2 év fogszabályzósként. Sokat szenvedtem vele, mit ne mondjak XD Szeretem, ahogy a képregény humorral mutatja be az egészet, igaz történet alapján készült, látszik, hogy az alkotó is átélte ezeket a dolgokat. Szerintem fontos, hogy senki ne érezze rosszul magát a fogszabályozó miatt, hiszen az pont azért van, hogy szépek legyenek a fogaink. Én mindig bátran mosolyogtam, nekem a problémám az nem mások véleményével volt, off Szerintem megéri elolvasni, aki fogszabályzós, annak különösen ajánlom, mert ez a képregény segít, hogy tudjunk a nehézségeken is nevetni :) spoiler spoiler

A_Nagy_Levin P>!

Minden képet imádtam!
Annyira működik, hogy az eltelt időben (jóval azután íom ezt, hogy a családom tulajdonába került egy példány) otthon hivatkozási alap és visszatérő idézetek forrása lett. Nem tudom eléggé ajánlani mindenkinek: ismerős helyzeteket hoz, és úgy lehet róluk beszélni aztán otthon, hogy nem lesz kellemetlen.
És még a fogszabályzó elfogadásában is segített.

Ruby P>!
Raina Telgemeier: Mosolyogj!

Szórakoztató, nagyon gyorsan olvasható képregény volt ez.
Mivel egy önéletrajzi ihletésű történetről van szó, a szerző nem tehet arról, hogy a cselekmény nem volt körömrágósan izgalmas, viszont szerintem nagyon bátor volt tőle, hogy megírta ezt az élményét.
Annak, akinek nincsen fogszabályzója, szerintem sokszor szinte misztikus az egész folyamat, hogy hogyan működik ez, milyen érzés, hogyan reagál erre a környezetük. Ez a képregény szerintem sokat segít abban, hogy ez egy kicsit érthetőbb legyen.
Meglepően részletes off volt a fogorvosos részek bemutatása, ettől sokkal hitelesebbnek is tűnt.
Érdekes volt azt is látni, olvasni, hogy milyen barátságai vannak a főszereplőnknek, valamint aranyos volt az is, ahogyan elkezdett kamaszodni.
Nem volt letehetetlen, de jó volt.

kedaiyun>!
Raina Telgemeier: Mosolyogj!

A könyvtárban mindig meg szoktam nézni, hogy milyen képregények vannak, hátha találok olyat, ami érdekel. Így bukkantam rá erre a kötetre is. Sem a szerzőt, sem a címet nem ismertem korábban, viszont érdekesnek tűnt a sztori, végig színes és elég hosszú is, úgyhogy kivettem.
A történet önéletrajzi ihletésű, a szerző a saját életéből merített egy meghatározó epizódot, amikor egy baleset következtében elveszítette két első fogát, és utána éveken keresztül kellett fogszabályzásra és fogorvosi kezelésekre járnia. Közben pedig ment tovább az élet, az általános iskola és a végén a középiskola megpróbáltatásai: barátok, fiúk, kamaszkori problémák. És mindenre rányomta a bélyegét a fog-mizéria, ami alapvetően meghatározta a főhős életének ezen szakaszát. Régi barátok tűntek el és újak bukkantak fel, de a végén Raina mégis mosolygott.
Nekem nagyon tetszett ez a kötet, ugyanis egy hétköznapi történetet mesélt el humorosan, ráadásul még a fogorvosos részek is jók voltak. Aranyos képregény egy tizenéves lány életéről.
Kíváncsi vagyok, hogy megjelenik-e majd a jövőben a szerzőtől más kötet is, azokat is elolvasnám.

Alessana >!

[Raina]: Furcsa ez a dolog… Ha rámosolyogsz valakire… Visszamosolyog rád.

Alessana >!

[Raina]: Hát eddig egyáltalán nem vidám dolog tinédzsernek lenni.

Alessana >!

[Raina]: Azt hiszem, jó lenne, ha a fiúk kedvelnének.
[Jane]: Egyiknek sem tetszel? Biztos?
[Raina]: Ugyan már! Ilyen összedrótozott pofával?
[Jane]: Akkor is. Biztos van valaki a sulidban, aki kedvel.
[Raina]: Hát… Ott van Jeramiah.. meg Abraham… és Elias… Aztán Dan és Andre meg Matt… Ja és Aaron és Stephen… De ők nem számítanak, én helyes fiúkra gondoltam!

Alessana >!

[Raina]: És most minden kezdődik előlről?
[Melissa]: Valójában mindig is bénának látszottál.
[Kaylah]: Igen, a „normális” szót nem használnám rád.
[Raina]: De hülyék vagytok! Miért mondotok mindig ilyeneket?
[Melissa]: Hát, ebbe a pofonba te léptél bele.

Alessana >!

[Apa]: Frank barátom Watsonville-ben lakik, azt mondják, ott volt a földrengés epicentruma… Még nem sikerült felvennie a kapcsolatot a családjával. Túlterheltek a telefonvonalak, képtelenség bárkit is elérni. És ami a legrosszabb… Elhalasztották a baseball-döntőt!

Mosolyogj! sorozat · Összehasonlítás