Föld, ​ember, folyó 14 csillagozás

Raffai Sarolta: Föld, ember, folyó

A ​regény hőse, Sebestyén Marci, egy Kalocsa környéki kicsiny falu termelőszövetkezetének országos hírű elnökeként meséli el életének kanyargóit. Mindazt, ami vele és körülötte az elmúlt fél évszázadban megesett. Egy ember életmérlege, magaszámvetése, mely túlnövi az egyediségében bár végtelen, mégis parányi világot, és bevilágít egy felbomló. alakulásában sok szépet és még több torzat felmutató életformába: a mezőgazdasági ipari forradalom új és új ellentéteket szülő kérdéseibe.

A kilenc-tíz éves hős emlékeinek idézése bontja ki a harmincas évek végének, negyvenes évek elejének faluképét. A korán munkára fogott, a háborús években az apa frontszolgálata, majd fogsága miatt az önerejére maradt gyermekember gondterhes hétköznapjai, nehéz kenyérkereső munkája, az irgalmatlan sorshoz igazodó, hamvába holt ábrándjai, a kamaszként felnőttgondokat hordozó gyermek gazdaálmai szinte a nyers valóság formájában tárulkoznak elénk. A magát hadiözvegynek vélt anya boldogságkeresése, a… (tovább)

Magvető, Budapest, 1983
734 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632719379

Székely_Ági>!
Raffai Sarolta: Föld, ember, folyó

Ezt a könyvet azért választottam,mert története a szülővárosomban játszódik. Ettől a ténytől nem tudok elvonatkoztatni. Minden oldala gyerekkoromat, a már kihalt szokásokat, hagyományokat, értékeket idézte fel bennem, ezért lett az egyik kedvenc könyvem. A történet olvastatta magát, minden oldalon történik valami, ami miatt tovább kellett olvasnom, mert érdekelt a folytatás. Egy fiatal parasztgyerek, Sebestyén Marci életén keresztül mutatja be az írónő a ¨30-as, 40-es évek Magyarországának minden szépségét és nehézsét.

Szabó_Anett>!
Raffai Sarolta: Föld, ember, folyó

Másodszor olvastam és másodszorra is ittam minden szavát. Raffai Sarolta úgy ír, hogy olvasás közben mi is Sebestyén Marcinak érezzük magunkat. Minden benne van. Nem csak a 20. századi magyar történelem a parasztság szemszögéből, a magyar parasztok mindennapjai, de minden amin egy ember élete során keresztül megy, minden amit átél.

Emerenz>!

A világ minden baja attól van, hogy az emberek nem tisztelik egymást.