Citromból ​limoncellót 4 csillagozás

A veszteség feldolgozásától a lélek újjászületéséig olasz módra
Raeleen D'Agostino Mautner: Citromból limoncellót

A ​veszteség feldolgozásától lélek újjászületéséig olasz módra

A Citromból limoncellót azokhoz szól, akiknek a közelmúltban súlyos személyes válsággal kellett szembenézniük. Azokhoz szól, akik érezték már úgy, hogy vereséget szenvedtek, de most újra vissza akarják nyerni az életkedvüket. Azokhoz szól, akiket emlékeztetni kell arra, hogy minden tél új tavasznak adja át a helyét.
Nem szükséges Itália szülöttének lenni ahhoz, hogy értékes tanácsokat kapjunk ebből a könyvből, de hatni fog bárkire, aki első kézből szerzett már tapasztalatokat az olasz kultúrából. A mondás – miszerint: „Ha az élettől csak citromot kapsz, készíts limonádét belőle!” – arra utal, hogy fogadjuk el, amit az élet ad, s hozzuk ki a lehető legjobbat belőle. Van ebben igazság, mégis úgy hangzik, mintha arra biztatna, hogy egy életen át csak mosolyogva tűrjünk. Végtére is a citrom, még ha cukrot adunk is hozzá, megőrzi keserű ízét.
A limoncello – az olasz citromlikőr – metafora érzékletesebben… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2013

I.P.C., Budapest, 2014
336 oldal · ISBN: 9789636354817 · Fordította: Sinka Erika

Raeleen D'Agostino Mautner: Citromból limoncellót

Raeleen D'Agostino Mautner: Citromból limoncellót A veszteség feldolgozásától a lélek újjászületéséig olasz módra

A kötet teljesen az Izek, imák, szerelmek c. regény itáliai részére hajaz. A félolasz írónő, terapeuta a saját példájából kiindulva beszél nekünk arról, hogyan lehet feldolgozni a veszteségeket életünkben, milyen lépésekkel térhetünk vissza az életbe egy-egy traumatikus helyzet után. Ehhez felhasználja a nápolyi rokonainak a bölcsességeit, dél-olasz hagyományok erősségeit, és némi mediterrán ételrecepttel és limoncellóval (olasz citromos likőr) karöltve elkalauzol minket az elfogadás és továbblépés ösvényére. Aki szereti az olasz mentalitást amúgyis, annak kellemesen ismerős lesz az il dolce far niente (vagyis az édes semmitevés) pillanatai éppúgy, mint a mint mélyen gyökerező vallásosság, vagy éppen az életigenlő tarantella tánc segítségül hívása….
Ui. később megkóstoltam a limoncellót, de őszintén szólva nekem túl erős volt és nem elég citromos (de lehet, hogy csak az volt a baj, hogy nem original olaszt ittam?).

Borító 4*

XDóra

Nem kell szivárványt kergetnünk, az azonban igenis fontos, hogy meglássuk, ha egy feltűnik az égen. S amikor elillan, „engednünk” kell, nem szabad arra vágynunk, hogy maradjon az égen örökre, mert az ellentétes volna a természetével. És amiatt sem kell aggodalmaskodnunk, hogy vajon fogunk-e látni még szivárványt.

111

Saille P

Ám az élet, természeténél fogva, nyíló és záródó ajtók sorozata.

Saille P

Marina erre kedvenc ókori szerzőjétől, Marcus Aureliustól idézett: „Ha valami külső jelenség bánt, voltaképpen nem maga a jelenség nyugtalanít, hanem a róla alkotott ítéleted.”

Kapcsolódó szócikkek: Marcus Aurelius
Saille P

Bizonyosság nincs, csak kaland.

– Dr. Roberto Assagioli

Saille P

Az olasz gondolkodásmód lényege, hogy azzal legyünk boldogok, amink van, s ne akarjunk helyette mást. Az olaszok alkalmazkodóképessége abból fakad, hogy elfogadják a szeretetet, a veszteséget, s képesek utána is élni.

323

Saille P

A változás folyamata mindig a bensőnkben születik meg. Naponta.
– Valerio Albisetti

Kapcsolódó szócikkek: változás
Saille P

Dr. Assagioli különbséget tett öröm és kötődés között. Úgy gondolta, hogy az öröm tiszta és ingyen van. A kötődés viszont „mohó” és „elvár”. A kötődés, magyarázta dr. Assagioli, a múltra vagy a jövőre fókuszál. Olyasvalamihez ragaszkodunk, ami a miénk volt, de már nem az, vagy attól félünk, hogy valami már sosem lesz a mienk.

Lulma

Az egyik olasz unokaöcsém, ha valami gondja van, mindig énekel. Egyszer azt mondta nekem, hogy a bajban az embernek két választása van. Vagy sírunk, vagy addig énekelünk, míg már nem sírunk.