Téli ​éj 1 csillagozás

Mai szlovén elbeszélők
Radványi Ervin (szerk.): Téli éj

Régi igazság, hogy egy nép természetéről, gondolatvilágáról, sorsfordulóiról, s a nagy közösségben élő egyén közérzetéről, szintéziskereséséről jószerivel a kor szépirodalma vall a leghitelesebben.
A hozzánk közel élő, de mindmáig mégis kevéssé ismert szlovén népet, a jugoszláv nemzetközösség tagját, most ily módon szándékozik ez a kötet emberközelbe hozni.

A művek szerzői: Ciril Kosmač, Mira Mihelič, Ignac Koprivec, Beno Zupančič, Tóth Ferenc

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa Modern Könyvtár Európa

atyamadár>!

– […] az ember többféleképpen lehet halott, habár testileg még él.

82. oldal, Mira Mihelič: Április(Európa, 1970)

atyamadár>!

Olyasvalamire építeni, ami ma még a tiéd, de holnap már a múlté, amit ma az egész világ csodál, de holnap már hátat fordít neki, ilyesmire építeni ostobaság, súlyos hiba lenne.

8. oldal, Ferdo Godina: Jarcek Krisztina bűne(Európa, 1970)

atyamadár>!

– […] A hit […] intelligencia nélkül – nonszensz.

68. oldal, Mira Mihelič: Április(Európa, 1970)

atyamadár>!

…az éjszaka elérzékenyíti az embert.

111. oldal, Alojz Rebula: A Mississippi gyermeke - 4. fejezet(Európa, 1970)

atyamadár>!

A szerelem az egész embert magában foglalja, a jót és rosszat is, valamennyi hibájával és tévedésével együtt.

93. oldal, Mira Mihelič: Április(Európa, 1970)

cassiesdream>!

Kissé még fáradt. Megint tönkretette az egész éjszakáját. nem is tudom, mennyire árt ez az egészségének, bizonyára megérti, hihetetlen vitalitása ellenére is; azért mégiscsak túl van az ötvenen. Ha magától nem jön meg a jobbik esze, akkor én leszek kénytelen kissé megzabolázni, tudja, magunk közt maradjon, az a szándékom, az utóbbi időben sok mindent megenged magának, ó, nem ami a pénzt illeti, az engem nem érdekel, hogy különféle nőkre fecsérli, akik jó családból származó lánynak tettetik magukat, de a közönséges szajhánál is mohóbbak, pardon, ezt nem kellett volna mondanom, voltaképpen nem is éppen a maga unokahúgára gondoltam, ugyebár, arra a híres Irisz kisasszonyra… Csak úgy nagy általánosságban beszéltem.

65. oldal (Mira Mihelic: Április)

atyamadár>!

A börtön papjai és orvosai csodálatos keverékei a jónak és a rossznak, de a ravaszságnak és az önteltségnek is.

50. oldal, Ciril Kosmač: A hernyó(Európa, 1970)

atyamadár>!

– […] A férfi […] tér- és logikai érzéke folytán, az értelem ura…

82. oldal, Mira Mihelič: Április(Európa, 1970)