Zsidóviccek 6 csillagozás

Radványi B. Tibor (szerk.): Zsidóviccek Radványi B. Tibor (szerk.): Zsidóviccek

Az ifjú Weisz szorgalmasan dolgozik a Kohn bankházában. Az első hónap végén hívatja őt a nagy hatalmú főnök, és átnyújt neki egy csinos összegre kiállított jutalomcsekket:
– Ezt azért kapja, mert nagyon elégedett vagyok a munkájával!
Az ifjú a boldogságtól dadogva köszöni meg, s kihátrál a szobából. Kohn utánaszól:
– És ha továbbra is ilyen jól dolgozik, egy fél év múlva alá is írom a csekket!
Grün olaszországi útjáról küld haza egy fényképet:
„Zálikám, itt vagyok Firenzében a Dávid-szobor mellett lefényképezve. A meztelen a Dávid.”

Ifjúsági, Bukarest, 1988

KBCsilla P>!
Radványi B. Tibor (szerk.): Zsidóviccek

Nyilván nem az a könyv, amit csak úgy, folyamatában lehet olvasni, én sem úgy olvastam.
Alapvetően szeretem a zsidókat is, a vicceket is, természetes hát, hogy ezt a gyűjteményt is élveztem.
Nagyon tetszik a talpraesettségük, a gyakorlatiasságuk, az eszességük, és az is, hogy furfangért sem kell a szomszédba menniük.

MissWenut>!

Valóságos csodarabbi a miénk! – mondja Kohn.
– Ugyan, hiszen nem tud prédikálni – ellenkezik Grün –, nem tanulmányozza a Talmudot, nem tartja be a törvényeket…
– Hát nem valóságos csoda, hogy mégis rabbi lett belőle?!

24. oldal (1988)

Kapcsolódó szócikkek: rabbi · Talmud
MissWenut>!

Ausztria bekebelezése után Hitler hívatja a bécsi főrabbit, és megkérdezi tőle:
– Milyen hadvezérnek tart engem?
– Mit mondjak? Egy Napóleon! – áradozik a rabbi.
– És milyen szónok vagyok?
– Egy Demoszthenész!
– És milyen színész?
– Erre egyelőre nem tudok válaszolni – símogatja szakállát a rabbi. – Mindenesetre szeretném minél előbb több darabban látni Önt!

25. oldal (1988)

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler · Démoszthenész · rabbi
MissWenut>!

Kohn és Grün megszegték a vallás törvényeit: szombaton is üzleteltek. A rabbi büntetésül azt szabta ki rájuk, hogy egy marék kukoricát tegyenek a cipőjükbe, s egy hétig azon járjanak. Egy hét után találkoznak, Kohn járni alig tud, ezzel szemben Grün kackiásan, legényesen lépked.
– Te csaló! – kiabál Kohn –, nem tartottad be a rabbi parancsát, nem tettél kukoricaszemeket a cipődbe!
– Hogyne tettem volna! – védekezik Grün –, csak előbb jó puhára főztem!

26. oldal (1988)

Kapcsolódó szócikkek: kukorica · szombat
MissWenut>!

– Megbolondult az uram, rabbi – panaszkodik Kohnné –, egész nap a Talmud mellett ül, azt tanulmányozza!
– Miért volna bolond?! – méltatlankodik a rabbi –, hiszen én is egész nap a Talmud mellett ülök, azt tanulmányozom!
– Na ja, de te a megélhetésért teszed, ő viszont komolyan gondolja!

41. oldal (1988)

Kapcsolódó szócikkek: rabbi · Talmud
MissWenut>!

A kikeresztelkedett fiút a család a zsidó temetőben szeretné eltemetni. A rabbi ezer guldent kér a sírhelyért.
– Ez rablás! Rettenetesen drága!
– Sőt, nagyon is olcsó! – állítja a rabbi. – Ha jön a Messiás, innen minden feltámasztott zsidó vele megy Izráelbe. a fiad marad itt egyedül, övé lesz ez a szép temető!

43. oldal (1988)

Kapcsolódó szócikkek: sírhely · temető
MissWenut>!

– Mi a gyorsabb, Móricka, a postagalamb vagy a ló?
– A ló.
– Szamár! Hogy lehetne gyorsabb a ló?!
-Nu, hát gyalog!

60. oldal (1988)

Kapcsolódó szócikkek: · postagalamb

A jámbor Grün Izsó így dicsekszik a szomszéd falubeli zsidóknak:
– Ha hiszitek, ha nem, hatalmas ereje van a mi rabbink szavának! a minap észrevette, hogy a vele szemközti házban egy zsidó szalonnát eszik.
Iszonyú haragra gerjedt és így kiáltott: dűljön rád a ház, te hitvány, törvényszegő zsidó! Aztán hirtelen észbe kapott, hátha vannak bűntelenek is abban a házban: miattuk megparancsolom, hogy a ház maradjon épségben. És képzeljétek! A rabbink egyetlen szavára a ház épségben maradt!

23. oldal (1988)

Kapcsolódó szócikkek: rabbi · szalonna
MissWenut>!

A chicagói rabbi szenvedélyes golfjátékos. Egész héten ködös az idő, a rabbi nem hódolhat a szenvedélyének. Végre szombat reggelre kisüt a nap, akkor meg a vallási tilalom miatt nem játszhat. Tilalom ide, tilalom oda, gondolja a rabbi, kiszökik az üres pályára. Üt egyet-kettőt, ott úgysem látja seneki.
Valaki mégis látja: apja, az öreg ortodox zsidó az égben. Fut is panaszra Jahvéhoz:
– A fiam megszentségteleníti a szombatot.
– Na várj, mindjárt megbüntetem érte! – mondja az Úr.
A rabbi épp emeli az ütőt, megsuhintja vele a labdát, a labda gyönyörű ívben repül a 250 méternyire lévő lyuk közepébe.
– Ezt nevezed te büntetésnek? – értetlenkedik az öreg zsidó.
– Nem halod! – nevet az Úr – micsoda ütés, és nem mesélheti el senkinek!

34. oldal (1988)

Kapcsolódó szócikkek: golf · rabbi · szombat
MissWenut>!

– Egész éjjel nem tudtam aludni a te prédikációd miatt – mondja Kohn a rabbinak.
– Olyan mély, megrázó hatással volt rád?
– Na nem, hanem elaludtam rajta. És ha én napközben alszom, este már sehogy sem jön rám az álom.

21. oldal (1988)

Kapcsolódó szócikkek: prédikáció
MissWenut>!

Egy púpos panaszkodik a rabbinak:
– Rabbi, te minden szombaton azt prédikálod a templomban, hogy minden, amit az Isten alkotott, az tökéletes. Hát nézzél rám!
A rabbi alaposan megszemléli, és nem érti:
– Miért? Hát nem vagy tökéletesen púpos?!

22. oldal (1988)