Bipoláris 167 csillagozás

Egy mániás depressziós nő regénye
Rados Virág: Bipoláris Rados Virág: Bipoláris

Bipoláris ​érzelmi zavar – hangzik a kórházi pszichiáter diagnózisa. Gyógyíthatatlan mentális betegség. Péceli Rita megrémül: ezek szerint élete végéig bolond marad? Rita kezdetben megpróbálja ott folytatni, ahol a diagnózis előtt abbahagyta. Ám szélsőséges érzelmi hullámzásai alatt rossz döntéseket hoz, rossz kapcsolatokat köt, elveszíti szerelmét, és biztos állása, megélhetése is veszélybe kerül. Egy éven belül háromszor kell befeküdnie a pszichiátriára. Rita a sok szenvedés hatására végül úgy dönt, felveszi a kesztyűt, és szembenéz a betegséggel. Vajon siker koronázza-e az erőfeszítéseit, és képes lesz-e együtt élni a betegséggel, ha megfogadja segítői tanácsait? Élhet-e majd ezután is teljes értékű életet? S ami talán a legfontosabb: megtalálja-e a boldogságot? A regény igaz történet alapján íródott.

"Talán én nem tettem meg mindent – vallottam be halkan. – És félek, nem is fogok tudni megtenni. Pedig nem akarok újra kórházba kerülni.
– Látja, most… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2011

Jaffa, Budapest, 2017

Péceli Rita

Aurore>!

Rados Virág: Bipoláris Egy mániás depressziós nő regénye

Elfogult voltam, vagyok, leszek. Nem tudom, hogy ér-e, hogy értékelést írjak a könyvről, a nővérem könyvéről. Mivel nem tudom úgy megítélni, mint könyv. Mert róla szól, és ez most szó szerint értendő. Mégis, nekem ettől jó. Hogy minden szaván átsüt nekem, aki ismerem, hogy ez ő. Ahogy a szavakat megválogatja, ahogy a mondatokat fűzi, az észjárása, és minden. Ennek ellenére tudott újat mondani. És ami még fontosabb: segített jobban megértenem őt, és közelebb kerülnöm hozzá. Nagyon büszke vagyok rá, nem csak azért, mert mindezt – a kórházat, a párkapcsolatokat – (olyan tudatosan) végigcsinálta, hanem azért is, mert a végén képes volt magát odarakni, hogy megírja ezt a könyvet.

DaTa>!

Rados Virág: Bipoláris Egy mániás depressziós nő regénye

Irodalmilag elég silány, vagy mondjuk úgy, irodalmi értéke megkérdőjelezhető? Nem is ez a lényeg itt, hanem az, hogy a bipoláris affektív zavar, köznapi néven mániás depresszió kórképét meglehetősen jól és pontosan mutatja be ez a könyv a főszereplő, Rita történetén keresztül. Személyes érintettség okán sok részletbe nem fogok itt belemenni, de azt elmondhatom, az olvasó igen pontos képet kap arról, hogyan zajlanak sok esetben egy bipoláris mindennapjai. Féltem, hogyan lesz lezárva a könyv, de szerencsére nem kellett csalódnom. Bipolárisként is lehet az élet teljes és szép, még ha hepehupásabb is, mint a nagy átlagé, és a könyv üzenetét megerősítve, valóban folyamatos önreflexióra, és szakember felügyeletére van szükség, egy életen át. A bipoláris zavar ugyanis nem gyógyítható, az érintettet egész életében elkíséri, de belső munkával, odafigyeléssel, terápiával és gyógyszeres kezeléssel kordában tartható, megszelídíthető. Mert az élet bizony csodaszép. Bipolárisan is.

Rados Virág: Bipoláris Egy mániás depressziós nő regénye

Furcsa volt rögtön azután olvasni a történetet, hogy két hetet töltöttem a pszichiátrián (nyári gyakorlatként). Minden olyan félelmetesen ismerős volt.

Azt mondták nekünk, hogy amikor majd pszichiátriát tanulunk, legalább öt betegséget fogunk diagnosztizálni magunkon, és a mániás depresszió biztosan közöttük lesz. Hát, valahogy így éreztem olvasás közben is.

(A borító pedig csodaszép.)

BoneB P>!

Rados Virág: Bipoláris Egy mániás depressziós nő regénye

Nem is igazán tudom, hogy hogyan értékeljem a könyvet. Főleg, hogy olvastam, hogy itt molyon valakinek a valakijéről szól. Érdekes volt, érdekelt, hogy hogyan lehet ebből kijönni. Nehezen tudtam elfogadni, hogy hogy nem lát szemétől, hogy az egyik kihasználja, hogy máskor meg ő az, aki kihasznál másokat, mindig csak róla szól minden. De aztán szép lassan megérti az ember, hogy ez a betegség. És tök jó, hogy most már észreveszi magán, ha bibi van, így nincsenek ilyen kilengések. De ahhoz, hogy ezeket tudja kezelni, kellett az, hogy megélje, átélje a magasságokat és mélységeket is.

pjutko>!

Rados Virág: Bipoláris Egy mániás depressziós nő regénye

Fantasztikusan jól ír Rados Virág, már olyan rég terveztem elolvasni ezt a könyvet! Érdekel a pszichológia.

Rita mániás depressziós és én úgy láttam, kapcsolatfüggő is (persze nem vagyok orvos :o))
Pszichiáterei segítségével szonban megtanulja elfogadni- és kezelni betegségét. Végül rázalál egy harmonikus párkapcsolat is, viszont ez az út egyáltalán nem könnyű!

Alapjaiban rombolja le azt a sztereotípiát, hogy akinek mentális problémája van vagy pszichiátriai kezelésre van szüksége, az bolond vagy őrült lenne.

A Mr. Jones c.film jutott még az eszembe Richard Gere – rel, az egyik nagy kedvencem a témában.

fülcimpa>!

Rados Virág: Bipoláris Egy mániás depressziós nő regénye

Bizonyára nem volt könnyű pontosan visszaemlékezni a történtekre és megírni mindazt ily' részletesen. Ebből ered az, amit végig éreztem: olykor fölöslegesen túl aprólékos.
A betegség tüneteinek leírása nagyon is alapos, ez oké, rendben van, de pl. hogy miként állt a szőr a macsek hátán, az nem érdekelt.
Személyesen ismerek olyan embereket, akik ezzel a borzasztó bipoláris „ziziséggel” élnek – maga az író nevezi zizinek magát – , és hát…. megrendítő.
Voltam látogatni pszichiátrián a gyönyörű, értelmes, okos G-t. Kilépve az épületből zokogva adtam ki magamból a látottakat. Azok a szemek… a sok gyógyszer miatt bambán, élettelenül nézett rám. Éppen arról mesélt, hogy ő Sting menyasszonya. Majd bemutat neki. És én partner voltam, belementem, nem tudtam azt mondani, hogy baromságokat beszélsz….
Aztán itt van K., akit látok, érzékelek a mélyben és magasban is, akivel megbeszéltem minap, hogy oda fogom adni Rados Virág könyvét, mert tuti erőt ad majd neki. Mert mindig mindenből ki lehet lábalni, és igen, kedves Virág, valóban vannak olyan szerelmek, amik sok fájdalommal járnak…
Kívánom, maradjon minden kisimult a lelkében és a környezetében is, ne felejtkezzen el bevenni tablettáit!

beasechoes P>!

Rados Virág: Bipoláris Egy mániás depressziós nő regénye

Nagyon szomorú vagyok, mert már nagyon rég óta szerettem volna magaménak tudni ezt a könyvet, és végre elolvasni. Ez meg is történt. DE nem azt kaptam, amit vártam tőle. Érdemben érdekes volt végigkövetni Rita betegségének a folyamatát, de ez nekem valahogy most gyengusz volt. Azon csodálkoztam leginkább, hogy ilyen sokáig tartott elolvasni. Nem is értettem. Mert nem éreztem kifejezetten rossznak. Először elkönyveltem annak, hogy ez nehéz téma. Viszont amikor a 3 épp aktuális könyvem közül az egyikért nyúltam, akkor nem ez volt az.
Mélységesen csalódott vagyok…ettől függetlenül fogok még olvasni tőle, mert érdekes betegségekről ír…
De ez nekem most csak 3 csillag…
Pedig úgy szerettem volna írni róla a blogomon :/

kat_fromthemoon>!

Rados Virág: Bipoláris Egy mániás depressziós nő regénye

Ha egy könyvön annyira elgondolkodsz várva a vonatodra, hogy még akkor is csak nézel ki a fejedből mikor begördül a szerelvény, és egy perc múlva eszmélsz fel hogy mindjárt itt hagy, akkor szerintem az a könyv jó.

robinson P>!

Rados Virág: Bipoláris Egy mániás depressziós nő regénye

Nagy szerencséje a főszereplőnek, hogy ennyi segítő ember veszi, vette körül.
Ismerős helyzetek is adódtak benne, ami zavarba is hozott. Nem tudom, de nehéz lehet így élni. Kell a segítő társ. ésabogyók Ha van egy megértő elfogadó társ, könnyebb lehet az életet elviselni. Egyedül nem megy!
Az őszintesége lenyűgöző.

cseri>!

Rados Virág: Bipoláris Egy mániás depressziós nő regénye

Jó volt ez. A stílusától mondjuk nem voltam elájulva, de az őszintesége tetszett, és az, ahogyan bemutatja a betegséget és a pszichiátriai kezelést. Emiatt érdemes elolvasni.

Chöpp >!

Olyan üres voltam, hogy átfújt rajtam a szél.

zsofigirl>!

Ha együtt élsz valakivel, az összezártságban a másik minden apró jellemvonása feltűnik. Akárha nagyítóüveggel vizsgálnál egy arcot: a lencse alatt kiütköznek a bőrhibák, amelyek szabad szemmel nem látszanak.

Kapcsolódó szócikkek: Péceli Rita
elizabet_k>!

– Sírni muszáj. Különben beléd szorul a fájdalom, és úgy kínoz, mint a démonok.

Kapcsolódó szócikkek: fájdalom · sírás
elizabet_k>!

Ha te magad nem vagy hajlandó összeszedni magadat, semmilyen gyógyszer nem segít rajtad.

Kapcsolódó szócikkek: gyógyszer
Lettka>!

Aki senkire nem meri rábízni magát, az nagyon magányos. Egyedül kell cipelni a terheit.

Kapcsolódó szócikkek: magány
zsofigirl>!

Úgy jártam, mint a viccbeli ember, aki az utcai lámpa fényében keres valamit. Arra megy egy járókelő, és megkérdezi tőle, biztos-e benne, hogy ott veszítette el. Mire az ember rávágja: nem biztos, csak itt van világos.

Chöpp >!

Korábban úgy hittem, a legrosszabbat akkor éltem át, amikor anyám meghalt. Most kiderült, annál a fájdalomnál is van rosszabb: akár öt percig is érzések nélkül élni.

Lettka>!

– Vannak szerelmek, amelyek sok fájdalommal járnak.

Kapcsolódó szócikkek: fájdalom · szerelem
RedRose>!

A vágytól teljesen kiszikkadtam. Csak vártam, vártam, hogy felhívjon. De a telefon egykedvűen hallgatott.

Lunemorte P>!

Akkor még nem tudtam, hogy a történet tipikus : beleszeretek a lelki támaszt nyújtó férfiba, és ő visszaél ezzel. Három évig voltam a szeretője, ami további szenvedések forrása lett. A férfi nem volt szerelmes belém, és minél elszántabban küzdöttem a szerelméért, ő annál inkább elhúzódott tőlem.