Válogatott ​versek / Ikrek hava 39 csillagozás

Radnóti Miklós: Válogatott versek / Ikrek hava Radnóti Miklós: Válogatott versek / Ikrek hava

Radnóti az emberi helytállás és kitartás erkölcsi, irodalmi példája. Korai verseiben az életöröm és a természetélmény tükröződik. Többszöri munkaszolgálatosként mindvégig megmaradtak költészetében a természet és a szerelem képei, ám ezt is elpusztítja a háború, s csupán az élni akarás viszi tovább az elgyötört lelket, testet. Eszméi, értékei kifejezésére leginkább a vergiliusi ecloga forma felelt meg.
Ikrek hava című írását 1940-ben adta ki, mely a Napló a gyermekkorról alcímet viseli.
Válogatta: Ferencz Győző. A szöveggondozás Réz Pál munkája.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Osiris Diákkönyvtár Osiris · Európa Diákkönyvtár Európa

Európa, Budapest, 2010
Osiris, Budapest, 2008

Anó >!
Radnóti Miklós: Válogatott versek / Ikrek hava

Mindig elszorul a szívem-torkom, ha Radnótit olvasom… Nem volt ez máshogy most sem. Szépség, törékenység, félelem, kiszolgáltatottság, halálérzet, s bennem a fájó kérdés, hogy miért? Miért kellett éppen úgy meghalnia, ahogy érezte előre?!
………………………………………
S amikor ezt kérdi:

„…Hogy fenn a művemen motoz a surrogó idő,
s mélyebbre süppedek le majd a föld alatt,
mind tudtam én. De mondd, a mű, – az megmaradt?…”

Annyira mondanám Neki, hogy ne aggódjon, mert IGEN! IGEN – ami örök érték, az megmarad!
Az Ikrek hava is megható, belegondoltam, mennyit szenvedhetett a kamasz Miklós, mikor megtudta, hogy anyja és ikertestvére meghaltak és Ági csak a féltestvére…:(

anesz P>!
Radnóti Miklós: Válogatott versek / Ikrek hava

Nagyon jó válogatás. Kedvenc költőm, csak Arany előzi meg a szívemben. Rájöttem, hogy az Ikrek havából volt részlet a szöveggyűjteményünkben anno. Viszont itt kicsit több bepillantást nyertünk a fordítói munka rejtelmeibe is. Nagyon jó próza, kár, hogy nem írt több ilyet.
A lábjegyzetelés is nagy segítség a diákoknak. Rengeteg verset írt Radnóti a pályatársaknak. Tragikus, hogy így kellett végeznie. Ebben az évben emlékszünk halálának 75. évfordulójára. Ezért is olvastunk tőle a könyvklubunkra. Szerintem méltóképpen kezdjük ezt az évet.

Sz_Flóra>!
Radnóti Miklós: Válogatott versek / Ikrek hava

Talán fura, de amikor kidolgoztam érettségire a Radnóti-tételt, az valahogy… gyönyörűséget és fájdalmat jelentett. Gyönyörűséget, mert sok régi és még több új költeményével kerültem bensőségesebb viszonyba, de fájdalmat is, mert a háború kegyetlenségeit, a holokauszt borzalmait élethű képekkel, határozott és kíméletlen ecsetvonásokkal festette le. Ha a Járkálj csak, halálraítélt! vagy az Erőltetett menet című verseire gondolok, a szenvedéstörténetből kibukó reménytelenség, az elkeseredett vágyódás a hajdani idillre – ezek a hangsúlyos érzelmek kúsznak az én szívembe is, Radnóti annyira megérint a szavaival. Eklogáit többször is átolvastam, kedvencem a Hetedik ecloga lett, amihez úgy vélem, most nőttem fel igazán, hogy megértsem a mondanivalóját.
A legtöbb költő és író, mint például Radnóti sokkal többet jelent nekem, mint egy tétel, amit márpedig ki kell dolgozni érettségire. Velük nem vész kárba a tanulásra szánt idő, őket olvasni, és ezáltal róluk tanulni élmény.

Alszik a tábor, látod-e drága, suhognak az álmok,
horkan a felriadó, megfordul a szűk helyen és már
ujra elalszik s fénylik az arca. Csak én ülök ébren,
féligszítt cigarettát érzek a számban a csókod
íze helyett és nem jön az álom, az enyhetadó, mert
nem tudok én meghalni se, élni se nélküled immár.

dorcika>!
Radnóti Miklós: Válogatott versek / Ikrek hava

Elsősorban az Ikrek haváért vettem ki ezt a kötetet a könyvtárból. Nem pont azt kaptam tőle, amit vártam, de Radnótit annyira szeretem, hogy nagyon rosszat kellene (kellett volna) írnia ahhoz, hogy ne tetsszen. Szerencsére nem írt rosszat :)

A versekről meg azt gondolom, hogy nem érdemes őket egy szuszra elolvasni, inkább akkor kell csemegézni, ha elkap a hangulat. De ezeket most kivételesen 2 részben olvastam végig, és nem bántam meg. Az egyik új kedvencem a Mint a bika lett, a másik a Nem tudhatom… – mennyivel több van benne, mint amennyit gimiben észrevettem belőle! és régen, mikor még csak az első sorát ismertem, meg voltam győződve róla, hogy Petőfi… lol kill me pls Egyébként érdekes volt megfigyelni, hogy az eredeti vidám, pajkos, néha békés témákat hogy váltják fel az egyre sötétebb, reményvesztettebb hangvételű versek az évek múltával. Hiába no, a nemzetközi helyzet fokozódott. Most is azt teszi. Ezért (is) nagyon aktuális most Radnóti, és mindenkit csak biztatni tudok az olvasására. Hátha másban is megmozgat valamit.

Radnóti Miklós: Válogatott versek / Ikrek hava

Ebben a könyvben nem csak az egyik kedvenc költőm verseit – olyan verseit is, amiket eddig nem ismertem – olvashattam, hanem az Ikrek havában betekintést nyerhettem a gyermekkorába.
Hazudnék, ha azt mondanám, hogy egy Bizonyos momentumnál nem eredtek el a könnyeim. Mert igenis, de.
Az én szememben hatalmasra nőtt Radnóti alakja.

Kyrana P>!
Radnóti Miklós: Válogatott versek / Ikrek hava

Nagyon szeretem Radnóti verseit. Egyszerre késztetnek sírásra és csókokra. El sem tudom képzelni, mit élhetett át már fiatalon is, aztán később a táborokban. Az írásaiból felváltva süt a tiszta szerelem és a halál közeliségének gondolata. Tisztán látta az egészet, de az apró rezdüléseket is észrevette. Őt olvasva úgy érzem, mintha azt gondolta volna, meg sem érdemli az életet, és Fannin kívül nincs is értelme.

Radnóti verseit többször el kell olvasni, nem lehet csak átfutni őket, mert mindig újat adnak, mindig meglát bennük valami felfedezetlent az ember. Prózát most olvastam tőle először, de ebben sem okozott csalódást.

Európa, Budapest, 2001
nemethliliana>!
Radnóti Miklós: Válogatott versek / Ikrek hava

Elsősorban az Ikrek hava miatt esett erre a kötetre a választásom, de ez az egész kötet egy csoda. Radnóti annyi jót tehetett volna, ha nem halt volna meg ilyen fiatalon. Milyen jól tette, hogy az elfojtott érzelmeit, dühét vers formában adta ki magából és ezáltal mi is megismerhettük a költő gondolatait. +én még mindig Radnóti Miklós és Gyarmati Fanni kapcsolatát tartom a legharmonikusabbnak a magyar irodalomban

Vaklarma P>!
Radnóti Miklós: Válogatott versek / Ikrek hava

Jó válogatás volt, tetszett. A kezdeti, még nem olyan egyedi szárnypróbálgatásoktól szépen haladt a későbbi nagy művek felé, de még ott is sok olyan verset találtam, amiről eddig nem is hallottam. Az Ikrek hava meg külön is megér egy misét.

csgabi P>!
Radnóti Miklós: Válogatott versek / Ikrek hava

NAGYON SZERETEM Radnótit. :-) Mindig és örökké az egyik legkedvesebb költőm marad. Most is csodálatos volt olvasni a verseit. Most ugyan kicsit gyorsítva olvastam Őt, nem úgy bele mélyedve, mint szoktam a versesköteteket, de ez nem vett el az értékéből. És a kedvenc Radnóti-verseim még mindig a kedvenc Radnóti-verseim. :-)

Alessana>!

s hogy oly időtlen vagy te, mint a csillagok

102. oldal - Csak csont és bőr és fájdalom 3.

kiscsillag0310>!

– Nem, még nem vagyok költő – tiltakozott. – Még nagyon foglalkoztat a nyelv, akadályokat gördít elém, rosszindulatú és makacs. Még érezni a versen, hogy írták. Még sok benne a mutatvány, a bűvészet. Mondom, nem szeretem a bűvészkedést. Úgy fejezze ki az érzelmeket a vers, mint egy fütty, egy jajszó, vagy egy csuklás borozás után! Ne érződjék, hogy anyagból épül! Érzed a követ a strasbourgi katedrálison?

kiscsillag0310>!

S halott-e már a perdülő szirom,
ha hullni kezd?
vagy akkor hal meg, hogyha földet ér?

Fatma>!

Mikor múlik el a gyerekkor? S mikor az ifjúság? S az élet? Észre se venni.

KÉT KARODBAN

Két karodban ringatózom
csöndesen.
Két karomban ringatózol
csöndesen.
Két karodban gyermek vagyok,
hallgatag.
Két karomban gyermek vagy te
hallgatlak.
Két karoddal átölelsz te,
ha félek.
Két karommal átölellek
s nem félek.
Két karodban nem ijeszt majd
a halál nagy
csöndje sem.
Két karodban a halálon,
mint egy álmon
átesem.

94-95. oldal, Két karodban

Szelén>!

S MAJD ÍGY TÜNŐDÖM…?

Éltem, de élni mindig élhetetlen voltam és
előre tudtam, eltemetnek végül itt,
s hogy évre év rakódik, rögre rög és kőre kő,
hogy lenn a test megárad és a férges, hűs
sötétben fázik majd a csont is meztelen.
Hogy fenn a művemen motoz a surrogó idő,
s mélyebbre süppedek le majd a föld alatt,
mind tudtam én. De mondd, a mű, – az
megmaradt?

RÖVIDEN

Barátaim, ha rövid a papír
az ember akkor apró verset ír;
higgyétek el, a rövid is elég,
meghalok, s úgyis minden töredék.

58. oldal - Hajnaltól éjfélig - RÖVIDEN

Alessana>!

s volt, ahová önként mentek, fegyverrel a kézben,
némán, mert tudták, az a harc, az az ő ügyük ott lenn, –
s most a szabadság angyala őrzi nagy álmuk az éjben

130. oldal - À la recherche...

Biba>!

a mélységből ide,
a pendülő kemény
szabadság tágas és
szeles tetőire.

53. oldal (Huszonnyolc év c. versből)