Különben ​magyar költő vagyok 7 csillagozás

Radnóti Miklós levelezése
Radnóti Miklós – Bíró-Balogh Tamás (szerk.): Különben magyar költő vagyok

A ​Különben magyar költő vagyok című kötetben Radnóti Miklósnak a kortársaival való levelezését találja az olvasó. Hogy kik voltak a kortársai? Barátok, családtagok, költőtársak, szerkesztők, kritikusok, szerelmek.

Az összegyűjtött levelek által 1926-tól követhetjük nyomon Radnóti Miklós életét, az erdélyi családtagokkal zajló kamaszlevelezés felhőtlen viccelődésétől egészen az utolsó munkaszolgálatra induló búcsújáig. Előttünk bontakozik ki a másfél évtizedes művészi pálya: az egyre szűkebb irodalmi térben mozgó magyar költőé. Tanúi lehetünk bírósági ügyének, bepillantást nyerünk egyetemi tanulmányaiba, beszámolókat kapunk a nyaralásokról, tudósításokat a munkaszolgálatokról. Helyet kaptak az érzelmi zavarokban született levelek: a Radnótit Reichenbergből szerelmével üldöző Tini üzenetei éppúgy, mint a Beck Judittal megélt valós szenvedély vallomásai. És mindenekelőtt a saját verseiért, saját költészetéért tollat ragadó és levelet író költő szólal meg a könyvben. Hol… (tovább)

Jaffa, Budapest, 2017
Jaffa, Budapest, 2017

Zsuzsi_Marta P>!
Radnóti Miklós – Bíró-Balogh Tamás (szerk.): Különben magyar költő vagyok

Közel 1 éve, hogy ott lehettem a kicsivel több, mint 600 fős érdeklődő közönség előtt megtartott Radnóti – esten, melyet a New York Művész Páholy szervezett, rendezett. Juhász Anna vezette ezt az irodalmi estet is, melyre Fűzfa Balázs és Bíró-Balogh Tamás irodalomtörténészek mellett Mácsai Pál színművészt hívott meg, hogy e kötet kapcsán idézzük fel Radnóti Miklós költészetét, életét. A beszélgetést indító kérdés úgy hangzott, hogy van-e ma Radnóti kultusz? Korábban, iskolásként Radnóti verseivel ismerkedtünk, magával a költővel csak a később megjelentett kiadványok, könyvek révén. (Bori notesz, Radnóti naplója, Ferencz Győző monográfiája, Ortutay naplója, Gyarmati Fanni naplója) Így mint ember is közelebb került hozzánk, megismertük, megszerettük, tiszteljük munkája, tudása, versei alapján és sajnáljuk sorsa miatt. Tehát ha innen közelítjük meg a kérdést, akkor igen, van Radnóti kultusz, a szó nemes értelmében.
Radnótit nem felejtjük és nem felejthetjük el, hiszen mi is oly korban élünk, mikor jelen van az az eszme, amikor ő élt, s ami sorsát, halálát okozta.
Bíró-Balogh Tamás rendezte sajtó alá a költő levelezését, annak jelentős részét, összesen 467-et, időrendben, évszámokkal jelölt külön fejezetekben, számozottan megjelentetve ebben a könyvben. Ezek között magánlevelezését, kiadókkal, tanáraival, valamint kortárs művészekkel folytatott levélváltásait olvashatjuk. Remek korrajzot kapunk általuk, egy igazi irodalmi, történelmi kitekintés!
Babits-csal, Bálint Györggyel, Sík Sándorral, Képes Gézával, Füst Milánnal, Szerb Antallal történt levelezése egyszerre megható és lenyűgöző. Engem leginkább Szerbbel, 1944. januári levelezése indított meg – nem a témája miatt, hanem kettőjük tragikus sorsa, amely ezt következő rövid időn, egy éven belül következett be.
Ahogy költeményiből, úgy levelezéséből is árad a tisztelet, finomság, józanság, határozottság is, ha kell, mély érzelmekkel és kedvességgel írt, ugyanakkor humornak sem volt híján, ha éppen kedves rokonhoz, baráthoz intézte sorait.
A kötet nagyon jó felépítésű. Minden levél alatt apró betűs rész nyújt segítséget a levélben szereplők kiléte, az egyes utalások hátterére, a levél forrására (kinek a tulajdonában van) vonatkozóan. Ezeken kívül a levél külleméről, címzéséről is olvashatunk, valamint – külön érdekességként – néhány rajz is szerepel, melyet Radnóti készített, ill neki küldtek.
Remek összeállítás és hasznos kiadvány, mely segít még jobban megismerni Radnótit, milyen volt magánemberként, költőként, barátként, pálya- és sorstársként.

dapi>!
Radnóti Miklós – Bíró-Balogh Tamás (szerk.): Különben magyar költő vagyok

Értékes, igényesen szerkesztett könyv, a lábjegyzetekkel viszont nem voltam teljesen elégedett, annak ellenére sem, hogy érződik a minél teljesebb értelmezés igénye. Néha felesleges volt, mint például Gyarmati Fanni keresztnevének állandó jelölése, néhol viszont biztosra vettem, hogy magyarázatot kapok történésekkel, személyekkel kapcsolatosan, ami végül elmaradt.

rheinfuss>!

23. oldal, 12. levél (Jaffa Kiadó, 2017)

Kapcsolódó szócikkek: regény · vers
frtia>!

Ha a tanulás tartott vissza lányom, akkor jól van. Tanulni kell. A tanulás nem egy szükséges rossz, hanem igenis a mi kis Földünk legnagyobb üdvössége. Aki itt tanúl, annak annál kevesebbet kell majd tanúlnia a Másvilágon. (Jó, mi?) De most hagyjuk a viccet!

12. oldal, 5. levél – Radnóti Miklós – Boda Klárának, Budapest, 1926. november 26. (Jaffa, 2017)

Kapcsolódó szócikkek: tanulás
frtia>!

Igen és a lelkem. Hogy nincsenek benne állandó érzések. Dehogy nincsenek. De a verseimnek, mint a legtöbb versnek emlékek és pillanatnyi hatások adják az alapját. Egy élet élményeit, tapasztalásait regényben irják meg, a verseknek mindíg pillanatok a szülőanyjai.

23. oldal, 12. levél – Radnóti Miklós – Hilbert Károlynak és Schwartz Ilonának, Reichenberg, 1928. január 3.

frtia>!

– Nos igen. A magyar irodalom doktora vagyok. Fontos ez?
? [Itt írhatsz arról Bercikém, hogy nálunk sajnos nem dúl az intellektualizmus, a gatya fontos és a tudatlanság több mindennél. Valami ilyesmit!]

128. oldal, 103. levél, Radnóti Miklós - Gerhauser Albertnek, Budapest, 1934. december 29. Részlet az öninterjúból (Jaffa, 2017)

emma07>!

A zsidóságom “életproblémám”, mert azzá tették a körülmények, a törvények, a világ. Kényszerből probléma. Különben magyar költő vagyok, rokonaimat felsoroltam…

388. oldal, 343. levél

frtia>!

Tanulni nem tudok, itt az alapvizsga a nyakamon, valami állandó fáradtság űl rajtam és semmit sem csinálok. Folyton álmos vagyok. Pedig nagyon szeretnek itt, becsülnek, mégsem megy sehogyan az élet. Nem is vagyok, vagyogatok csak.

55. oldal, 37. levél - Radnóti Miklós - Szalai Imrének, Szeged, 1931. október 12. (Jaffa, 2017)

frtia>!

Nézd, az Újhold szimbólum is. Lezárása egy korszakomnak és egyben kezdet is. Az újhold növekedni fog. Szeretnék nem éhen halni az asszonyommal, szeretném, ha meg lenne számomra a munka lehetősége, magyarul: dolgozni szeretnék, ez pedig az éhenhalással függ össze. És várok valamit, amit valamennyien várunk. [Ha valamit még mondanom kell, mondassátok velem.]

129. oldal, 103. levél, Radnóti Miklós - Gerhauser Albertnek, Budapest, 1934. december 29. Részlet az öninterjúból (Jaffa, 2017)

frtia>!

S ha majd a szájamra csapnak, ha az anyanyelvemen, melynek művésze vagyok – mondok valamit, akkor emlékezni fogok arra, amit mondani akartam s kimondom majd, ha megélem, akkor – ha ujra kimondhatom.

237. oldal, 202. levél, Radnóti Miklós - Buday Györgynek, Budapest, 1938. június 23. után (Jaffa, 2017)

frtia>!

[…] elpanaszolom, hogy akartam az Egyetemen egy fiatal líra estet rendezni, de amivel kikötötték, hogy csak árják szerepelhetnek ( árja költők t.i.) le kellett mondanom, mert én ilyen kompromisszumot nem vállalok! […]

331. oldal, 292. levél, Baróti Dezső - Radnóti Miklós, Szeged, 1941. február 8. előtt (Jaffa, 2017)

Bernie21 P>!

Azt hallottad talán, hogy az Ujmódi Pásztorok Énekét az ügyészség elkobozta, hogy üsse laposra őket az istennyila. Közszeméremsértés és vallásgyalázás okából.

49. oldal, 32. levél

Kapcsolódó szócikkek: ügyészség