Hogyan ​termesszünk csiperkegombát? 1 csillagozás

Rácz József – Koronczy Imréné: Hogyan termesszünk csiperkegombát?

Gyakorlati kézikönyvet szeretnénk a gombatermesztők kezébe adni, amit nemcsak egyszer olvas el, hanem állandó társa marad a termesztés során. A könyvben foglaltak kisebb részben támaszkodnak a szakirodalomra, nagyobbrészt a gyakorlati termesztők tapasztalataira. A magyar gombatermesztők körülményei mások a nyugat-európai kollégáinkhoz képest. Az elmúlt években beindult az oktatás és képzés. A kontinentális éghajlat komoly kihívás a hazai gombatermesztők számára. A könyv szerzői éppen ezért megkíséreltek segítséget nyújtani a termesztés továbbfejlesztéséhez, kihangsúlyozva azt, hogy mennyire fontos a tudás, a tapasztalat és találékonyság.

>!
Quality Champignons, Budapest, 2001
176 oldal · ISBN: 963006863X

Népszerű idézetek

Szelén>!

Legalábbis mi ezt célozzuk meg. Földünkön 2000-ben összességében több mint 7 millió tonna gombát termesztettek (beleértve több gombafajt). Ki tudja, hol a határ, 20 millió, 30 millió tonnánál? A gomba élettani hatása kedvező az emberi szervezetre, és az állati eredetű élelmiszerekkel szemben az utóbbi években felmerült az óvatosság, ami a gombapiacon minden bizonnyal érzékelhető lesz. A mezőgazdasági melléktermékből „fehér aranyat" lehet varázsolni megfelelő tudással, gazdaságos termesztéssel, magas hozamokkal. Magyarországnak minden adottsága megvan ehhez, földrajzi helyzetünk várhatóan nemcsak a nyugat-európai, hanem a kelet-európai piacot is megnyerheti. Ahhoz azonban, hogy a piaci részesedésünk egyre nagyobb legyen, versenyképességünket növelnünk kell.

Szelén>!

Az utóbbi 10 évben a gombatermesztés nagyon sokat változott. Számos olyan adatot, eljárást találunk ebben a könyvben, amelyek esetleg ellentmondanak a nem is olyan sok évvel ezelőtt megjelent szakirodalomnak. Néhány évvel ezelőtt még nyereséges lehetett a 20-30%-kai alacsonyabb termésátlag is, amely ma már a csődöt jelentheti. A legnagyobb változás a környezeti igényekben, ill. azok kezelésében van. A komposztkészítésben a levegőtlen (anaerob) érlelés teljes kiküszöbölése, a környezetkímélő komposztálás. A hőkezelés és átszövetés környezeti körülményeinek ismeretében a számítógépes vezérlés bevezetése. Az átszövetett, azaz a III. fázisú komposzt készítése olcsóbbá teszi a termesztést és növeli a hozamot. Hollandiában, a „gomba-nagyhatalom" országában kizárólag a III. fázisú komposztot használják.


Hasonló könyvek címkék alapján

Kalmár Zoltán – Makara György: Ehető és mérges gombák
Kalmár Zoltán – Makara György – Rimóczi Imre: Gombászkönyv
Fődi Attila: Gyógyhatású gombák a Kárpát-medencében
Bagi István – Fekete András Oszkár: A szarvasgombász mesterség
Fődi Attila: Gyógyhatású gombák
Babos Lórántné: Gombák 2.
Kleinheincz Csilla: Alvilági szövedék
Bártfai László: 155 gombás étel
Kalmár Zoltán: A gombák csodálatos világa
Kalmár Zoltán: Gombagyűjtés