Erzsébet bajor hercegkisasszonyként született, s nagyon fiatalon az osztrák császár, a magyar forradalommal leszámoló Ferenc József felesége lett. Hazánkban azonban mégsem mint osztrák császárné rögzült a köztudatban. A magyarok királynéjaként emlegették már életében is, és emléke nem halványult a halála óta eltelt több mint száz év alatt sem. Mi volt a titka? Ki volt valójában ez az uralkodói ideáltól oly távol álló nő, akit a magyar nemzet a szívébe zárt, s akit a kortársak a világ legszebb asszonyának tartottak?
Erzsébet, a magyarok királynéja 11 csillagozás

Kedvencelte 1
Most olvassa 2
Várólistára tette 8
Kívánságlistára tette 7

Kiemelt értékelések


Rácz Árpád (szerk.): Erzsébet, a magyarok királynéja 98% Sisi élete és képei
Egy nagyon szépen kivitelezett könyvről van szó, tele gyönyörű képekkel Erzsébet császárnéról. A tanulmányok olvasmányosak, nagy az információértékük, ugyanakkor megmaradnak az ismeretterjesztő kategórián belül. Mi sem mutatja ezt jobban, mint a tény, hogy egyáltalán nem közöl a kötet bibliográfiát. Ez valóban nem fontos funkciója, viszont, ha felkelti az olvasókban az érdeklődést, amire igen jó eséllyel pályázik, legalább néhány Erzsébettel foglalkozó monográfiát illett volna megemlítenie. Ezért a hiányosságért nem kapott tőlem 5 csillagot a könyv.
Nagy pozitívum viszont, hogy nem idealizálja Erzsébet alakját, nem jeleníti meg sem „angyalként”, sem úgy, mint egy feddhetetlen, minden feladatát maradéktalanul ellátó császárnét. Ebből a szempontból az utolsó tanulmányt emelném ki, melyet Gerő András írt az Erzsébetet körülvevő kultuszról. Leírja, hogy a magyaroknak és Sisinek kölcsönösen volt szükségük egymásra, a magyaroknak azért, hogy legyen valaki , akivel azonosulni tudnak, mivel Ferenc Józseffel ezt nemigen tudták megtenni; Erzsébetnek pedig azért, hogy szabadságra tegyen szert a bécsi udvar kötelékei alól, illetve szimbolizálni tudja többek között Zsófiával való egyet nem értését.
Összességében a kötet tehát átfogó képet ad a császárné életéről, problémáiról egyaránt. Aki pedig többet akar tudni ezek után, kézbe veheti Brigitte Hamann könyvét. Én is ezt teszem majd.
Hasonló könyvek címkék alapján
- Gyarmati György: Március hatalma – A hatalom márciusa ·
Összehasonlítás - Ormos Mária: „Soha, amíg élek!” ·
Összehasonlítás - Jászi Oszkár: A Habsburg-monarchia felbomlása ·
Összehasonlítás - IV. Károly visszatérési kísérletei ·
Összehasonlítás - Sára János: A Habsburgok és Magyarország ·
Összehasonlítás - Bagi Zoltán Péter: Türkenlouis ·
Összehasonlítás - Boroviczény Aladár: A király és kormányzója ·
Összehasonlítás - Szabó Magda: Abigél 95% ·
Összehasonlítás - Horváth Jenő (szerk.): Királyok könyve 92% ·
Összehasonlítás - Csoma Mózes: Koreaiak Magyarországon az 1950-es években ·
Összehasonlítás