Kiben ​bízzunk? 3 csillagozás

Hogyan kapcsol össze és hogyan választ szét bennünket a digitális fejlődés?
Rachel Botsman: Kiben bízzunk?

Soha ne ülj be idegen kocsiba! – hangzott az egyik legfontosabb intelem, amire Rachel Botsman szülei annak idején felhívták lányuk figyelmét. Ehhez képest a közösségi autózást koordináló cégek az elmúlt években a világ legnagyobb vállalkozásai közé nőtték ki magukat, több millióan adják ki lakásukat ismeretlen embereknek, digitális valutával kereskednek és szoftveres robotokat használnak. Az emberiség történetében végbemenő egyik legnagyobb társadalmi átalakulás küszöbén állunk, amely mindenki életét megváltoztatja.

A szerző górcső alá veszi többek között a megosztott közösségi szolgáltatásokat, a digitális valutákat, a blokklánc-technológiát, az éppen bevezetés előtt álló kínai állampolgárértékelő-rendszert vagy a drogdílerek munkamódszereit a világháló sötét oldalán – legfőképpen pedig azt, hogy a digitális kor beköszöntével mi vár mindezek hatására az emberiségre a belátható jövőben.

Cser, Budapest, 2019
260 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632785707 · Fordította: Barna Domonkos
Cser, Budapest, 2019
260 oldal · ISBN: 9789632785967 · Fordította: Barna Domonkos

Barbár >!
Rachel Botsman: Kiben bízzunk?

Rachel Botsman: Kiben bízzunk? Hogyan kapcsol össze és hogyan választ szét bennünket a digitális fejlődés?

Ne gondolja senki, hogy a szerző meg is válaszolja a feltett kérdést. Viszont egy kis bepillantást ad a készülő szép új világba, amikor már minden digitális lesz, és csak nézzük, hogy a robotok milyen jól dolgoznak, gyakran helyettünk is. A kriptovalutákról (pl. bitcoin) meg annyit, hogy bár azért hozták létre ezeket, hogy a fizetés egyszerűbbé váljon, és a pofátlan bankok sápszedő tevékenységét ki lehessen iktatni, a cél elérése csak félsikernek bizonyult. A bitcoin hódít, de a bankárok a kriptovalutákkal történő üzletelés világába is betették a lábukat. Azt pedig, hogy kiben bízzunk, ne az döntse el, hogy mennyire szimpatikus az adott ember vagy netán gép, hanem az, hogy képes lesz-e annak a feladatnak az elvégzésére, amelyre felkérjük. Jó kérdéseket kell feltenni, és megbízható helyekről kell információkat szerezni. Minél többet, hogy jó döntést tudjunk hozni. Példák sokaságát hozza a szerző.

Barbár >!

A könyv egy zavarba ejtő kérdéssel kezdődött: miért mondják az emberek, hogy nem bíznak a bankárokban és a politikusokban, miközben minden további nélkül beszállnak egy idegene ember autójába? Mi van akkor, ha a bizalom olyan, mint az energia: nem vész el, csak átalakul?

Barbár >!

Hogyan lehetséges, hogy a 2008-as válság, vagyis a nagy világválság óta a legnagyobb ember által előidézett gazdasági katasztrófa után összesen egyetlen befektetési bankárt ítéltek börtönre és a Wall Streeten csupán minimális reformokat vezettek be?

Barbár >!

Robin Dunbar, az Oxfordi Egyetem híres pszichológus-antropológusa arra a következtetésre jutott, hogy az emberi agy korlátozott számú, nagyjából 150 közvetlen emberi kapcsolatot tud egyszerre fenntartani. Igaz, hogy a Facebookon lehet 500 vagy akár 5000 ismerősünk is, de Dunbar szerint nehéz 150-nél több stabil és tartalmas (online és offline) kapcsolatot elevenen tartani.

Barbár >!

Vajon a Facebookon múlik, hogy láthatóbbá tegye az igazságot? Többet kellene tenniük, hogy megfékezzék az álhíreket? A Facebook üzleti modelljének a hibája, hogy kattintásvadászatra épül? Véleményem szerint a válasz az összes fenti kérdésre igen. […] A virtuális világ rendkívül népes, ám gyakran még sincs, aki rendet tegyen amikor szükség lenne rá.

Barbár >!

Az elmúlt 17 évben az Edelman nevű globális kommunikációs cég éves éves „Bizalmi Barométer” felméréseket végzett, amelyek során 28 országban több mint 30 000 embert kérdeztek meg arról, hogy mennyire bíznak különböző intézményekben. A 2017-es eredmények főcíme igen beszédes volt:" Válságban a bizalom." Mind a négy legfontosabb intézménytípusba – a kormányzatba, a médiába, az üzleti életbe és a civil szervezeteket – vetett bizalom mindenkori mélyponton volt. A média szenvedte a legsúlyosabb veszteséget és az adatok szerint a felmérésben szereplő országok 82%-ában az emberek nem bíznak a médiában.