Ráby ​Mátyás önéletírása 2 csillagozás

Ráby Mátyás: Ráby Mátyás önéletírása Ráby Mátyás: Ráby Mátyás önéletírása

Az előhangból: „Furcsa kis ember lehetett; a történelmi magyar szabadsághősök, akik közé alapjában tartozik, bizonyára idegenkedve, sőt, megütődve néztek volna rá. Nem lovon jött, seregek élén, felszabadítani az ország elnyomottjait – kicsiny hivatalnok volt, kötözködő és makacs, a kard és puska helyett feljelentésekkel ostromolta a vármegye bástyáit. Ha gaztettnek jutott nyomára, hadonászva követelt igazságot, s ha kidobták, másnap megint beállított s újrakezdte. Sem kellemes ember nem lehetett, sem szilárd nyugalmával imponáló. Mindenbe beleártja magát, a legkisebb szabálytalanság miatt kész szembeszállni a fél világgal. Néha nemcsak részvétet és bámulatot kelt, hanem már-már a komikumot súrolja. S mégis: murai és rábai Ráby Mátyás a magyar szabadságharcok és forradalmak bátor és nemes előfutára. Elszánt és szívós küzdelmeinél s igaz ügyért viselt végtelen szenvedéseinél fogva megérdemli, hogy ott legyen a helye a szabadság hősei közt.”

Szépirodalmi, Budapest, 1956
256 oldal · keménytáblás

Szelén>!
Ráby Mátyás: Ráby Mátyás önéletírása

Nagyon érdekes könyv volt, tulajdonképpen Jókai Mór: A rab Ráby könyve ebből a könyvből merítette az ötletet.
Ha a fele igaz a könyvnek, akkor borzalmas állapotok uralkodtak Magyarországon a 17-18. században. Viszont Ráby Mátyás valóban izgága, örökösön a balhét kereső nyugtalan ember lehetett, azt olvastam, hogy besúgó volt. Nem tudom, számomra ez nem egyértelmű a könyvből. Viszont ajánlom a könyvet mindenkinek, aki szereti a történelmet és kíváncsi hogy Jókai mennyire máshogy írta meg a történetét.