Miért ​nem bírjuk az újságírókat? 7 csillagozás

Rab László: Miért nem bírjuk az újságírókat?

A ​mintául szolgáló Kis nemzethatározótól mi sem áll távolabb, mint az idegengyűlölet. Új sorozatunk sem akarja megutáltatni egyetlen szakma egyetlen képviselőjét sem. Ellenkezőleg. Az olvasó – reméljük – ez esetben is bírni fogja az adott mesterséget, tudomásul veszi jellegzetességeit, működési mechanizmusait, esetleges fonákságait. És talán elgondolkodik azon, hogy mások ugyanilyen szemüvegen keresztül vizslatják az ő szakmáját is.

~*~

– Apukám, képzeld el – mondja a negyedik konyak után az Elvetélt Zseni újságíró –, ha az Anna Kareniná-ból kihúzzák az utolsó fejezetet. Ezek, neked mondom, átírták volna Az öreg halász és a tenger-t is: Santiago, ebben biztos lehetsz, náluk egy halászati vállalkozás csődbe ment vezetőjeként szerepelne.

~*~

A sajtótájékoztatóban az a legjobb, hogy adnak pogácsát meg ropit (jobb helyeken kávé is van). Az igazi újságíró a pogácsa fajtájából meg tudja állapítani, hogy mit akarnak… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kis nemzetmeghatározó Pannonica

Pannonica, Budapest, 2004

Bélabá>!
Rab László: Miért nem bírjuk az újságírókat?

Helyenként jó volt, nagyokat kuncogtam. Mini „tipológiai” lexikon, egy kis fikázás és némi igazság. Pont, mint az újságírói munka. Sok igazság van a könyvben, ezért jó, noha szerintem túl előítéletes. Igazi görbetükör.

Bélabá>!

Az újságíró tízparancsolata

1. Csak az igazat írjuk, de ki tudja, mi az igazság?
2. Veszélyes az, akinek nem munka előtt, hanem munka közben támadnak az ötletei.
3. A paranoiát nem fizetik: gyógyítják.
4. Jobb ma egy lapzárta, mint holnap egy felmondólevél.
5. Ha kampány idején kérdik, hogy vagy, légy óvatos.
6. Nincs jobb a dühös és elégedetlen előfizetőnél.
7. A „Ki vagytok rúgva!" azt jelenti: belőletek élek.
8. Tartsd szárazon a puskaport, és bízz a telefonregiszteredben!
9. Nemcsak jónak kell lenni, jónak is kell látszani.
10. Ha elfelejted, mondd azt: ki kíváncsi rá?

nettikeee P>!

Az nem igaz, hogy az újságírók egyformán kíváncsiak, s az volna e szakmakör közös vonása, hogy képviselőik mindenbe – akár illetéktelenül is – beleütik az orrukat.