Ellenállók (Időcsodák 2.) 84 csillagozás

Raana Raas: Ellenállók

Ahogy múlik az idő, egyre nagyobbra nő a különbség aközött, ami volt, és ami lehetett volna…

Az Időcsodák „mi lett volna, ha” univerzumában a három főhős most már egészen más helyzetből próbál ellenállni az életére törő hatalomnak.
Judy safirnak készül, de tőle független események miatt újra és újra tanulmányai megszakítására kényszerül. Eközben, bármennyire szeretne távolságot tartani az őt és apját visszautasító Raas családtól, egyre közelebb kerül hozzá.
Giin, akit korábban családja a Kavenen kívülre szorított, ezúttal a kiszakadtak közösségéből is kihullik, és koholt vádak miatt börtönbe kerül.
Yaan – érzései szerint hiába – próbál megfelelni szűkebb és tágabb családjának, egyre nagyobb bukásokkal kell szembenéznie.

A háború pedig közeledik.

Eredeti megjelenés éve: 2013

170 tag · 96 karc · Utolsó karc: 2020. december 5., 14:58 · Bővebben

Giin Raas · Judin Raas (Judy Fensson) · Adam Michine

Ashriver>!
Raana Raas: Ellenállók

Épp most fejeztem be és tettem le a könyvet. Ami ebben történt….azt, én…arra nem találok szavakat. Szabályosan sírógörcsöt kaptam, amikor azokhoz a részekhez értem. Én…nem is tudom, még mindig sokkban vagyok, felpüffedt szemmel, csomó pzs-vel magam körül. Egyszerűen azt kell mondjam zseniális, amit az írónő összehozott. Borzalmas, de zseniális. Felfoghatatlanul képtelen, amik itt történtek…. hogy ennyi borzalom érje őket és szenvedés és mégis képesek a gyógyulásra, arra, hogy felálljanak és menjenek tovább.
Annyira megörültem, amikor több szereplő is felbukkant a Csodaidőkből, még ha csak néhány fejezet elejéig is, főleg Brendon és Grom. Ő a személyes kedvencem. Az új szereplők közül meg Michine, na hát őt imádom.
Azt kell mondjam, hogy az Időcsodákban sokkal jobban szeretem Judy-t, Yaan-t és Giin-t, mint a Csodaidőkben. Itt közelebb kerültek hozzám, jobban megismertem őket és ezáltal megszerettem őket. Valahogy a Csodaidőkben nem tudtam a magamévá tenni a gondolataikat, az érzéseiket, de itt nem volt velük semmi gondom. Amint a mi lett volna ha részhez értem, szinte rögtön megkedveltem őket és magamévá tettem a gondolkodásmódjukat, érzelmeiket.
Köszönöm, hogy megismerhettem ezt a világot és a szereplők által a magamévá tehettem és egy kicsit én is ott élhettem. Alig várom, hogy visszatérhessek és újra találkozhassak a régi ismerőseimmel.

ViraMors P>!
Raana Raas: Ellenállók

Bizonyos tekintetben dolgozik bennem a kisördög: miért is nem olvastam én ezt eddig? Hiszen a könyv nagyon jó, és az univerzum többi részét is nagyon-nagyon szeretem.
Másrészt azt hiszem, nekem ezt a könyvet most kellett olvasnom. A mondanivaló egy részét, egészen konkrétan a barátságról és a megbocsátásról szóló Bokra-részleteket és beszélgetéseket korábban – de legalábbis a megjelenés környékén – nem tudtam volna értékelni.

Kicsit mondjuk kiszúrtam magammal, jobban tettem volna, ha az Ellenállók előtt újraolvasom az Elágazó utakat, az eredeti sorozatra ugyanis sokkal jobban emlékszem… Így aztán ismeretlen ismerős a világ, még mindig lenyűgözően összetett, életteli és hiteles. Ismeretlen ismerősök a karakterek is, a főbb szereplők sokrétű, fejlődő személyiségek mind, és a mellékszereplők sem csak papírbábok. Sőt…
A történet egyszerre szép, elgondolkodtató, megható és megrázó. Tudtam én már az elején, hogy fájni fog, mégis meglepett, hogy a – gyakorlatilag egyben olvasott – második fele mennyire megrázott.

Nagyon-nagyon rég óta szívem közepe a sorozat, ez a rész csak megerősítette a kedvenceim között elfoglalt helyét. Kedves @Eta, köszönöm az újabb remek könyvet, nagyon várom a folytatást :)

kte P>!
Raana Raas: Ellenállók

Az Ellenállókban az írónő folytatja az alternatív valóság történetét. Nagyon másképp alakulnak a dolgok, mégis sokat szenvednek szereplőink, akik pedig már a szívemhez nőttek, így izgulok értük és fáj a szívem. Időnként egészen meglepő összefüggések derülnek ki és furcsa tökéletesen más helyzetben látni őket a Csodaidőkhöz képest.
A történetszálak és események, a sok szereplő ezúttal is tökéletesen karban vannak tartva, semmi zavaró hiba, logikátlanság nem tűnt fel nekem.
A befejezés után az jutott eszembe, hogy mégis hogy jutnak egy író eszébe spoiler
Fél csillagot a rengeteg kegyetlenség és negatív esemény miatt vontam le, nekem ez a Csodaidők második részében is annyira megfeküdte a gyomrom, hogy alig mertem nekiállni a harmadik résznek. Csak a fülszöveget olvasva nyugodtam meg.

Inpu>!
Raana Raas: Ellenállók

Kissé nyugtalanít a tudat, hogy míg a Csodaidőknek az összes kötet birtokában rugaszkodtam neki, @Eta most hirtelen magamra hagyott a kérdéseimmel és a kíváncsiságommal. Legszívesebben odaszíjaznám kedves szerzőnket az íróasztalához, s ott hagynám vízen és kenyéren, míg pontot nem tesz a történet végére.

worsi P>!
Raana Raas: Ellenállók

Míg a Csodaidők második kötetét annak idején három nap alatt elolvastam, ez majdnem három hétig tartott. Kicsit azért, mert nem akartam elengedni, de inkább talán azért, mert nem egy kedves habkönnyű lányregény ez. Cserébe annyira jó gondolkodni rajta. (Meg miközben az ember arról olvas, hogy @Eta hogyan szívatja szegény szereplőit, hirtelen minden probléma meg saját szúnyogcsípés sokkal kisebb jelentőséggel bír, kevésbé akadok fönn rajta. Kit érdekel, hogy pár napig bicegek, mikor Giin… meg Yaan, meg Judy, meg a többiek?)
Még mindig úgy érzem, hogy ezt a sorozatot fogom többször újraolvasni.

Erzsébet_Szászi>!
Raana Raas: Ellenállók

Továbbra is rajongok ezért a két sorozatért. Bár úgy érzem, a Csodaidők Giinje és Judy-ja közelebb áll hozzám. Az ICS, viszont sokkal realisztikusabbnak tűnik. A szívem is belesajdult a rengeteg megalázásba és kínzásba, amin át kell esniük szegény szereplőknek.
Minden részben ki kell emelnem a Bokrát, és a niesi imádságokat, és dalokat, mert megmozdítják az ember lelkét, nem volt ez máshogy most sem. Szívesen vennék egy kiegészítő kötetként kiadott Bokrát. :)

dwistvan P>!
Raana Raas: Ellenállók

Más döntések, más sorsok, de a történelem, a kitalált, és a valós is a másik verziójú regény sorozatának menetrendjét követi. Jó olvasni és követni a megszokott és jól ismert szereplők életét. Azzal, hogy másképp alakul minden, szinte új történetnek lehet izgulni. Remélhetőleg a befejező kötetben is hasonló lendülettel, hasonló meglepetésekkel találkozhatunk. Örülök annak, hogy ez a verzió is elkészült, mert a megszokott szereplőkkel jó ismét találkozni. A történetről az átfogó gondolataimat a harmadik kötet után tudom elmondani.

Agatha>!
Raana Raas: Ellenállók

Olyan érzésem volt, mintha lett volna egy alaptörténet, és 2 írónak adták volna oda, hogy szője a szálakat, ahogy csak akarja. Aztán egyikük megírta a Csodaidőket, míg a másik az Időcsodákat alkotta meg.
Azért jutott ez eszembe, mert a Csodaidőkhöz képest annyival komorabbra, realisztikusabbra sikerült a történet-változat folytatása, hogy sokszor a szörnyű eseményeknek a mások által történt elmesélése tompította csak az éleket. Itt a háború sokkal kegyetlenebb, sokkal brutálisabb dolgok történtek hőseinkkel, és bevallom elég sokszor folytak a könnyeim is, olyan fájdalmas érzéseket keltett bennem.

adrica P>!
Raana Raas: Ellenállók

Huhh, ezt azért meg kellett emészteni. Nesze neked fix it. :D

Továbbra is az tetszik a legjobban ebben az ötletben, hogy a másképp alakuló események és máshová sodródó főhősök által beleláthatunk azokba a helyzetekbe, amik a Csodaidőkbe nem fértek bele, előjönnek olyan gondolatok, dilemmák (Bokra-értelmezések!), amik ott nem kerültek sorra, és az egyébként is sokoldalú szereplőket még alaposabban megismerhetjük. Yaant például sokkal jobban kezdem érteni az ICS segítségével, Brendon egy kicsit meglepett, mert az én fejemben másképp élt, Grom pedig pont olyan, amilyennek elképzeltem. <3 spoiler Judy is sokkal szimpatikusabb, bár még mindig le tudnám fejelni az asztalt ettől a fiatalkori naivitásától. spoiler Rion továbbra is a meglepetés-jóarc a sorozatban. Örültem az újak közül Erinának spoiler és Michinének is.

Persze azért nem volt egy vidám menet. Sőt. Nyomasztó. Dühítő. Elborzasztó. Gyomorforgató. Félelmetes. Kicsit asszem traumatizált. Erős idegzet vagy gyenge beleérző-képesség szükséges az olvasásához. Viszont ha feltesszük, hogy az ember alapvetően jóra törekszik, de legalábbis nem eleve szadista, akkor azt mondom, hogy nem kell ide antiháborús propaganda, olvasson mindenki CSI – ICS-t, oszt gondoljon bele, hogy akarja-e, hogy legyen lövöldözés, meg ami vele jár. Naugye.

Ami még utólag jutott eszembe, hogy mennyire baromi jó, és ami csak a két sorozatból együtt derül ki: annak a bemutatása, hogy egyazon hitet valló, ugyanazon valláshoz tartozó random emberek és random teológusok is mennyire másképp értelmezhetik a saját szent irataikat, hittételeiket. Volt pár olyan gondolat, amit a CSI alapján készpénznek vettem, hogy „a Kavenben ezt így hiszik”, most meg kiderült, hogy ez közel sem általános. Ez egy fontos gondolat szerintem, ami felett hajlamosak vagyunk elsiklani, ha vallásokhoz, egyházakhoz tartozó emberekről beszélünk.

Még egyszer újra kell majd olvasnom, hogy ebben biztos legyek, de elsőre úgy éreztem, hogy ebben a kötetben messze kevesebb volt az elgépelés, meg azok a fura, bukfencező mondatok, amik mennyisége miatt eddig egyszer sem tudtam volna jó szívvel öt csillagot adni. Most tudok.

Hát. Vérzik a szívem értük, és remegve várom a harmadik részt. :)

Ashriver>!

Ha nem látod a célját annak, amit csinálsz, ne csináld, mert tetteiddel nem alkotsz, hanem rombolsz.

Kapcsolódó szócikkek: Bokra · Giin Raas
Fainthoar>!

A megbocsátásnak ugyanis az a lényege, hogy elengedi a következményeket. Ha tartozol, elengedem a tartozást. Ha hazudtál, és megbocsátok, legközelebb újra hiszek neked. De ha megöltél valakit, akkor annak a következményi alól senki sem adhat mentességet.

Kapcsolódó szócikkek: megbocsátás
Lindaaa>!

– „Pál, Pál, Majdnem ráveszel engem is, hogy kereszténnyé legyek!” – vigyorgott rá kedvesen. – De aztán mindig mondasz valamit, amiért maradok inkább pogány.
– Egy pogány, aki kívülről tudja a Bibliát.
– Senki sem lehet tökéletes.

dontpanic P>!

Ahogy az ajtónak tántorodott, egy villanásra még látta a helyiség számát. 101.

Sastojci>!

– Akár civilként, akár katonaként öl az ember, nyomot hagy a lelkén, az életén, és katonaként is hordoznia kell annak a következményét, amit csinált. Nem foghatja arra, hogy csak parancsra cselekedett.
– Ez igaz, de mi van azzal a „száműzi magát a közösségből” résszel? Ha éppen a közösséget akarta védeni?
– Én a közösségre bíznám annak eldöntését, visszafogadja-e.
– És Isten?
– Mi van vele?
– Ő mit szól hozzá?
– Adam, te nem hiszel Istenben. Nem mindegy, mit szól hozzá?

Kapcsolódó szócikkek: Adam Michine · Giin Raas
Sastojci>!

– Hát ennyire nem akarsz családfő lenni?
– Ennyire. Sosem akartam. Akit kérdeznek, annak felelni kell. Aki felel, annak felelősséget kell vállalnia a szavaiért, a véleményéért, a tanácsáért. És mint elsőszülött, már fiatalként is úgy éreztem, túl nagy ár ez a hatalomért. Inkább nem kértem sem a hatalmat, sem a felelősséget.

alaurent P>!

A barátság az a szövetség, amely a kölcsönös pozitív érzésekből fakad, de alapja nem lehet csupán az érzés. Ahogy bármely más szövetségben, ebben is a kötelesség és felelősség kettős kötelékének kell az alapot képeznie – mondta a főszöveg, ahol éppen kinyílott a könyv. Aztán egy kisbetűs mandisra esett a tekintete a lapszélen. – A barátság az a szövetség, amely azért értékes, mert semmilyen előírás nincs a létezésére. A barátság ember-létünk társas igényéből, legbenső lényünkből fakad, olyan mélyről, amilyenre a kettős kötelék nem képes leérni. Barátkozunk, mert emberek vagyunk. Barátkozunk, hogy ne legyünk egyedül.

Bokra-idézet és mandis a 7. fejezetben

Kapcsolódó szócikkek: Bokra
Lindaaa>!

– A gyerekek semmivel sem tartoznak a családjuknak. Nem felelősek a világra jöttükért, így felnevelésük költségeit sem lehet számon kérni rajtuk – jelentette ki ellentmondást nem tűrő hangon. – A gyerekek felnevelése a család kötelessége.

bürök>!

Nem, a „mi lett volna, ha” játék veszélyes, ráadásul teljesen értelmetlen is.

141. oldal, 8. fejezet - Giin (Shremeya 2013)

alaurent P>!

A cél nélküli küzdelem általában önmagáért való háborúvá szélesedik. Nem ér véget, mert nem tudja ennek idejét, s ha időnként kifullad is, éppen a céltalanság miatt, a legkisebb fuvallatra újra fellángol, ugyanolyan értelmetlenül, ahogyan addig lobogott. Aki pusztán egy zsarnok ellen harcol, másik zsarnokot ültet maga fölé. Aki egy rendszer ellen, másik rendszert kap, az előzőtől általában nem sokban különbözőt.

Psik a 8. fejezetből

Kapcsolódó szócikkek: Bokra