Europica ​varietas – Hungarica varietas 1 csillagozás

R. Várkonyi Ágnes: Europica varietas – Hungarica varietas

Mit ​tanult Erasmustól V. Károly császár és Szapolyai János király?
Miért Toledóban írták alá a váradi béke egyik példányát?
Mi volt Pázmány Erdély-élménye Rómában, és miféle együttműködés lehetett Bethlen Gábor, a nagy fejedelem és az esztergomi érsek között?
Mikor idézte Zrínyi Miklós V. Károlyt, és miért figyelmeztették a magyar világi és egyházi főméltóság-viselők a magyar királyt és a Habsburg-császárt nagy előde példájára?
Merre mehet tovább a kutató, ha az 1666-ra datált Szövetséglevélben a Zrínyi név mellett a kivakart papírra írt „Péter” mögül az ultraviola lámpa fényénél „Miklós” tűnik elő?
Milyen következményekkel számolt Comenius, megtudván, hogy a vesztfáliai békéből kihagyták Csehországot?
Mennyit tévedtek a béke megszerkesztői könnyelműen megfeledkezve arról, hogy ha majd a Balkánra szorítják vissza az oszmán birodalom nyugati határát, mi lesz Közép-Európával?
Hogyan jött létre a béke pillanata a keresztény országok között,… (tovább)

Akadémiai, Budapest, 1994

Catherine_Devereux>!
R. Várkonyi Ágnes: Europica varietas – Hungarica varietas

Igazán hasznos volt a könyv történelem tanulmányaimhoz. Jól összefoglalja a korszakot. Külön dicséret jár a R. Várkonyi Ágnesnek, aki mindezt három gyermek nevelése mellett tette meg több más tanulmány megírása mellett. Megnyugtató, hogy van remény női történészek számára a publikálásra, a kutatásra még gyermek mellett is, és ezzel nem is akármikre vagyunk képesek. A forrásanyaga elég széleskörű, ám az azóta megjelent tanulmányokat is érdemes elolvasni. Természetesen, ha van olyan laikus, aki jobban el szeretne merülni az adott témában. Mint olvasmány, sok benne a tényanyag és nem mindig a legjobb körítésben, ez kifejezetten tanulmány jellegű, de mindenkinek bátran ajánlom, akit kicsit is érdekli a kora újkori Magyarország helyzete és a befolyásoló tényezők.