A ​sivatagi atyák bölcs humora 8 csillagozás

R. Kern: A sivatagi atyák bölcs humora

A szerző szellemes történeteket, élcelődő szóváltásokat, humorral ízesített bölcs mondásokat gyűjtött egy csokorba, hogy orvosságul adja azoknak, akik levertségben szenvednek. A környezet, ahol ezeknek az oldalaknak ízes bölcsessége vagy szent csintalansága él, a „sivatagi atyák, a szent szerzetesek világa, akik sötét időkben is tudtak hinni egyszerű, de a "világtól” sokban különböző életvitelükben.

Agapé, Szeged, 2000
124 oldal · ISBN: 963458201X · Fordította: Harmath Károly

Kiss_Csillag_Mackólány P

Medve-Random

Naponta kis adagok, hogy felüdítsenek, és mosolygóssá tegyék a napomat.
Tökéletes olvasmány a rövid munkábautazós időszakokra, amikor hosszabb lélegzetű művek kézbevételére nem volt lehetőség.

Kedvenc?

– Múlt és jelen nem létezhet egy időben.
– Már hogyne létezhetne? Valaki hülye volt a múltban, és a jövőben is az marad.

Diosz P
R. Kern: A sivatagi atyák bölcs humora

Köszönöm @Impunak a sok idézetes karcot, ami felkeltette a figyelmem és köszönöm @lena91-nek hogy megkaphattam :)) Sok kedves percet szerzett nekem ez a könyv!

AgiVega IP
R. Kern: A sivatagi atyák bölcs humora

Elvoltam vele, néhol megmosolygtatott, de nem váltja meg a világot. Igaz, nem is az a feladata. :)

Jeffi P
R. Kern: A sivatagi atyák bölcs humora

@Inpu olyan sokat idézett belőle, karcokba, hogy gondoltam elolvasom. Nem rossz, bár van amit idegesítően sokszor ismételtek benne (ezért a fél csillag levonás)

Amapola P
R. Kern: A sivatagi atyák bölcs humora

A hosszú szakállú* viccek mellett szerencsére megjelennek a bölcs atyák szellemes és/vagy megfontolandó mondásai is.
*Egy újszülöttnek persze ezek is frissek, de én az 1000 viccen nőttem fel :-)

Nita_Könyvgalaxis P

A szerzetes ellátogatott egy Nílus-parti nagycsaládhoz, amely kunyhóban élt.
– Az Úr legyen veletek – köszöntötte őket. Mire a családfő:
– Annak mi is nagyon örülnénk, de már így is vagyunk elegen!

Nita_Könyvgalaxis P

– Atya – tette fel a kérdést egy fiatal az egyik szerzetesnek –, miért mondja az egyház „szentnek” a házasságot?
– Valószínűleg azért, mert sok vértanúja van… – válaszolt mosolyogva az öreg.

Nita_Könyvgalaxis P

– Ki tudná megmondani – tette fel a kérdést Mihály atya a falu gyerekeinek – hogyan lehet Isten mindenütt jelen anélkül, hogy látszana?
Mire az egyik kisfiú jelentkezett:
– Tudom a választ: úgy, mint a kockacukor egy nagy bögre tejben.

Nita_Könyvgalaxis P

Miután Eleniosz atya Alexandria püspöke lett, levelet küldött minden keresztény családnak: „Vasárnap ne küldjétek gyerekeiteket misére”. A levél hátuljára ezt írta: „inkább hozzátok őket magatokkal.”

Nita_Könyvgalaxis P

Közismert, hogy a sivatagi atyák igénytelenül éltek. Szofroniosz atya egy alkalommal orvosi parancsra Alexandriába ment, hogy megfürödjön. Miután hazaért, így panaszkodott cellatársának:
– Valódi kínzás volt az egész, és még az ingemet is elveszítettem…
Két évvel később ugyanannak a szerzetesnek orvosi parancsra újra el kellett mennie Alexandriába, hogy megmosakodjon. Hazatérve így szólt társához:
– Testvér, milyen öröm ért! Képzeld, megtaláltam az ingemet.
– És hol?
– Mit gondolsz? A trikóm alatt.

Nita_Könyvgalaxis P

Egy falusi asszony, akit kétségbe ejtett fia viselkedése, felkereste Hilárion atyát.
– A fiam nem fogad el semmilyen okos tanácsot, inkább szamárságokra hallgat. Nem beszélnél vele?

zsofigirl

Filemon atya tapasztalta, hogy nagyon lemaradt a tökéletesség útján. Amikor az egyik téren vidáman játszó gyerekekkel találkozott, megkérdezte tőlük:
– Mit játszatok, fiaim?
– Azt, hogy ki tud nagyobbat hazudni.
– Ó, az én időmben nem volt szokás ilyen játékot játszani!
– Brávó! Te győztél, atya! – kiáltottak fel kórusban a gyerekek.

Nita_Könyvgalaxis P

Amikor Besszárion atya felkészült, hogy elmenjen a sivatagba, egy sereg gyerkőc állta körül, s így gúnyolta:
– Hová menekülsz Besszárion? Nem tudod, hogy az ördög halott?
Mire a szent szerzetes:
– Akkor fogadjátok részvétemet, ti szegény árvák…

Nita_Könyvgalaxis P

– Hol találom Sztáciánosz atyát? – kérdezte az átutazó a kellei koinobium egyik tagjától.
– A disznóólaknál – igazította útba a szerzetes. – Felismered arról, hogy sapka van a fején.

Nita_Könyvgalaxis P

Arszéniosz atya meglátogatta Eleázár rabbit. Ez utóbbi beszélgető kedvében volt.
– Fogadjunk – mondta –, hogy nem tudod, miért írta a Mindenható két kőtáblára a Törvény tíz parancsolatát.
– Valóban nem tudom.
– A dolog így történt. A Magasságos először csak egy kőtáblára írta, s azt felajánlotta a perzsáknak. „Nem érdekel bennünket – válaszolták – mert mit jelent az, hogy Ne lopj? Mi természetünknél fogva tolvajok vagyunk.” Utána felajánlotta a babiloniaknak. „Minek az a követelmény, hogy Ne törj házasságot? Mi hivatásunknál fogva házasságtörők vagyunk.” A végén hozzánk fordult.
– És ti mit tettetek? – tudakolta Arszéniosz atya.
– Mi megkérdeztük: „Miről van szó?” "Egy kőtábláról, amely a parancsaimat tartalmazza" – válaszolt a Magasságbéli. „És mennyibe kerül?” – kérdeztük. „Ingyen adom.” "No, akkor kettőt kérünk."