Scott ​utolsó útja 6 csillagozás

R. F. Scott kapitány naplója déli-sarki expedíciójáról
R. F. Scott: Scott utolsó útja R. F. Scott: Scott utolsó útja R. F. Scott: Scott utolsó útja R. F. Scott: Scott utolsó útja

Az ​1957-1958-i nemzetközi geofizikai év nagyszabású kombinált kutatásai az Antarktiszra, e titokzatos délsarki szárazföldre irányítják a közfigyelmet szerte a világon. Nem véletlen, hogy a tudományos körök összefogott erőfeszítéseivel párhuzamosan az emberek száz- és százezrei fokozott érdeklődéssel fordulnak a Déli-sark meghódításának irodalma felé. Ebből az alkalomból új kiadásban adjuk közre az 1910-13. évi brit délsarki expedíció vezetőjének, a négy társával a Sark elérése után hősi halált halt Robert Falcon Scott tengerészkapitánynak naplóját, amely amellett, hogy tudományos hitelességgel tartalmazza az expedíció délsarki csoportjának egész történetét, az egyik legnemesebb emberi dokumentum is, amelyet a történelem ismer. Scott kapitány naplója az expedíció iratait közreadó 1913. évi kétkötetes dokumentum-kiadás első kötetét tölti meg. A második kötet az életben maradt útitársak jelentéseit és tudományos feljegyzéseit teszi mindenki számára hozzáférhetővé. A Magyar Földrajzi… (tovább)

Eredeti cím: Scott's Last Expedition, The personal journals of captain R. F. Scott on his journey to the South Pole

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára

Móra, Budapest, 1958
228 oldal · keménytáblás · Fordította: Halász Gyula

mokus33>!
R. F. Scott: Scott utolsó útja

R. F. Scott: Scott utolsó útja R. F. Scott kapitány naplója déli-sarki expedíciójáról

Már Alfred Lansing: A Déli-sark foglyai című könyv elolvasása után tudtam, hogy szeretném Scott naplóját elolvasni a végzetes expedícióról, de csak most sikerült a könyvet megszereznem, gyorsan bele is vágtam. Sokkal megrázóbb olvasmány, mint azt gondoltam, pedig sokszor csak száraz adatokat és leírást tartalmaz egy-egy bejegyzés, de ezek a részek is szükségesek ahhoz, hogy megérthessük, mekkora erőfeszítés kellett ahhoz, hogy 110 évvel ezelőtt megszervezzenek egy ilyen horderejű vállalkozást és hogy mindent megtegyenek annak érdekében, hogy emberéletben ne essen kár. A száraz leírások mellett viszont ott volt a küzdelem leírása, ami miatt az olvasó csodálja azokat az embereket, akik az életüket tették a világ feltérképezésére, a kutatásra, a tudomány fejlesztésére, és persze ezek mellett arra az ambícióra, hogy ők lehessenek az elsők, akik meghódítják jelen esetben a Déli-sarkot. Szívszorító volt olvasni a déli utazás leírását, mivel tisztában voltam vele, hogy nemcsak az elsőség nem sikerült, de Scott és csapata nem tért vissza élve az expedícióról. Amikor történelemből tanultam ezt, csak egy száraz tény volt, amit be kellett magolni, de a napló elolvasásával az az emberfeletti erőfeszítés is láthatóvá vált, ami a történelmi adat mögött van. Az a szinte kibírhatatlan menetelés, a fagyási sérülések, a hóvakság, a fáradtság, éhség, a csapat vezetőjének felelősségérzete, a lelkiismeret-furdalás, és még sorolhatnám. A napló elolvasása közelebb hozta hozzám azokat a 110 évvel ezelőtti eseményeket és azokat az embereket, akik mindezt vállalták. Folyamatosan láthattam, ahogy a lelkes, erős, tettre kész emberekből hogyan válik csüggedt, erejét vesztett, éhező kutató, akiket szinte már csak a szívük vitt előre, a csalódás ellenére próbáltak helyt állni még a reménytelen helyzetben is, de eljött az a pont, amikor már nem volt remény. Nagyon rossz olvasni az utolsó bejegyzést, tudni, hogy ez nem kitalált esemény, itt nem jön el egy váratlan fordulat az utolsó pillanatban…
De a nevük fennmaradt, történelemből tanulunk róluk, és megérdemlik, hogy tudjunk és olvassuk róluk. Pontosan ezért ajánlom mindenkinek ezt a könyvet.

encus625 P>!
R. F. Scott: Scott utolsó útja

Az egyik rukkolán szerzett könyvem ez, talán az egyik legnagyobb fogásom!
Olvastam már több könyvet a témában, nem sok új információt kaptam most ebből a könyvből. Először nem tetszett, mikor kiderült, hogy az eredeti naplót lerövidítették, csalásnak gondoltam. De aztán rájöttem, hogy elég monoton ez így is, ha még 2x ennyi ideig olvasnám a hasonló gondolatokat, akkor eldobnám a könyvet. Sok ismétlés volt benne, időjárás, a felszerelés, a bizakodás szavait újra és újra leírta.
Nyilván tudtam az expedíció sorsáról, de azért így is megrázó volt a vége. Még úgy is, hogy azért nyilvánvaló, hogy Scott több hibát vétett a tervezésnél és magánál az útnál is. Sajnos ez emberi életekbe került…

Móra, Budapest, 1958
228 oldal · keménytáblás · Fordította: Halász Gyula
kuliga P>!
R. F. Scott: Scott utolsó útja

Nem nagyon ismertem korábbról a Déli sark felfedezését. Nekem a napló néha nagyon kuszának tünt. nem mindig tudtam, értettem ki kicsoda, mit miért csinálnak. de nyilván ez nem a napló hibája. Valószínű utána fogok olvasni magának a történetnek is, hogy helyre kerüljenek a dolgok. De nagyon megkapó és tiszteletreméltó volt a küzdelmük, hogy a végsőkig kitartva, próbálták menteni a menthetőt. Az emberi korlátok és a hősiesség párhuzama is megjelent. Nagyon örülök, hogy elolvastam ezt a könyvet.