Kantáta (Pap-ciklus 1.) 52 csillagozás

R. A. Salvatore: Kantáta R. A. Salvatore: Kantáta

Papok, bárdok és mások kik a tudást keresik, tanulnak a Hópihe-hegység magaslatai között fekvő Épülés Könyvtárban. A könyvtár alatti pincerendszerben elszabadult egy pusztító átok, és egy fiatal papnak kell szembeszállnia, a rémisztő szörnyekkel, melyet egy gonosz, pusztító elme teremtette e világra.

R. A. Salvatore a Sötét-elf trilógia híres írójának legújabb sorozata Cadderlyről a tudós-papról, és az ő hűséges társainak kalandjairól szól, amint szembeszállnak egy ősrégi gonosszal.

„Igazán szerettem írni ezt a sorozatot… mert… a kapcsolat Cadderly és Danica között sokkal érettebb mint bármi más amit kipróbáltam Drizzttel és az álnok gazemberekkel.”
– R. A. Salvatore

Delta Vision, Budapest, 2000
248 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630043955 · Fordította: Hoppán Eszter

Darth_Revan >!

R. A. Salvatore: Kantáta

Rendkívül nosztalgikus élmény volt olvasni ezt a regény. Bő húsz éve olvastam először, 2004 nyarán. Többek között a Pap-ciklus kötetei miatt volt annyira felejthetetlen az a nyár. Ez volt a második Salvatore-regény, amit életemben olvastam – az első A klónok támadása regényváltozata volt – , és a második Elfeledett Birodalmak regény – az első az Árnyasvölgy volt. Később, 2011-ben egyetemi éveim alatt is újra elolvastam a Pap-ciklust.
A harmadik újraolvasás nagyon kellemes élményeket keltett bennem. Kicsit visszarepültem a gondtalanság éveibe. Azokba az időkbe, amikor hajnalokig olvastam egy ilyen regényt nyáron.
A Pap-ciklus Cadderlyt, a tudós papot és barátait állítja középpontba, velük az olvasók a Drizzt-regények lapjain is összefuthattak néha-néha. Cadderly a fiatal, barátságos, kedves és tudásra szomjazó pap nagyon kedvelt szereplőmmé vált. Nagyon is tudtam azonosulni vele, talán jobban is, mint Dirzzt-tel. A sötételf kószával ellentétben harcban nem igazán jártas, de furfangos és tehetséges a papi mágiában. Barátnője, Danica igazi harcos, amazon természetű hölgy, aki egy harcos-szerzetes. És persze nem maradhattak el a törpék sem. Tömbváll Iván és Pikel abszolút kedvenceim lettek. Főleg a kis Pikel, aki druidává akar válni. Dú-dad, ahogy ő fogalmazna.
Az első könyv jól bemutatja a szereplőket, és egy nagyon izgalmas, feszültséggel teli kalandba dobja be a hősöket. Plusz pont az Épülés Könyvtárának, mint helyszínnek, mely rendkívül hangulatos. Könymolyoknak igazán szívmelengető.
spoiler
Az élőhalottak, ördöggel és sötét átokkal átitatott kazamaták mindig is magukkal ragadtak. Az átok a könyvtár lakóinak vágyait, elhivatottságát, érzelmeit célozza meg és fokozza fel a végletekig. A valódi életben is sokszor esünk túlzásokba. A szenvedélyeinknek túl nagy figyelmet szentelünk, túlhajszoljuk magunkat a munkában. Bizony, a káosz átka, a valódi életben is erősen érezteti a hatását. Meg kell találni az egyensúlyt a megfelelő boldogsághoz.
A mostani újraolvasáskor már felfedeztem ezeket a gondolatokat is.
Fantasztikus élmény volt újra Cadderly-vel ás társaival kalandozni. Továbbra is nagy kedvenc maradt a Kantáta.

BBetti86 >!
R. A. Salvatore: Kantáta

A szerzőtől még csak Drizzt történetet olvastam, így volt bennem kíváncsiság, mit kezd más szereplőkkel, helyszínnel. Azt kell mondanom, megoldotta.

Ami különben meglepett, hogy eléggé helyhez van kötve a történet. A főszereplő, Cadderly az Épülés Könyvtárában él, ott lesz szerelmes, és a történet harcát is ott vívja meg. Elképesztő mennyiségű könyv és tudás gyűlt itt össze, messziről is ide látogatnak mindenféle tanulni vágyók. Most pedig a gonosz is erre jár, hogy Talona istennő nevében próbálkozzanak hatalomátvétellel és őrülettel. A fiatal, ám annál tehetségesebb Cadderly feladata lesz, hogy megvédje a könyvtárat és a szeretteit.

Ez a fő történetszál, de Salvatore egy-egy rövidebb időszakra más szereplő nézőpontjával és kalandjaival is megismertet minket. Szót kap Cadderly szerelme, a szintén szerzetesnek tanuló Danica – jót is mosolyogtam azon, amikor Cadderly annak tud örülni, hogy egyikük sem olyan rend tagja, amely önmegtartóztatást várna el. De gyakran feltűnik Druzil ördögöcske a mesterkedéseivel, némileg ritkábban az ő mestere, Aballister. Más szerzetesek, vendég druidák is színesítik a palettát.

Ezzel ki is derült, hogy bár van főszereplőnk és már tudjuk azt is, ki lesz a főellenség: Aballister – ez nem egy kevés szereplőt mozgató történet. Sokan vannak mozgásban, és biztonságban sincsenek. Már most, a nyitányban ölnek meg olyan szereplőt, akit a tettei és etikája alapján megkedveltem, amíg életben volt és segített Cadderly ügyeiben.

Nem a harcos, látványosan akciódús történet ez még. A sötét erők a háttérben mesterkednek, és a végső összecsapás sem éppen olyan harci bemutató, amit Drizzt szokott produkálni. De nem is lehet ugyanazt elvárni. Cadderly sokkal inkább okos, mint harcias. Kreatív, ő fegyvert talál fel, de bölcsen felméri, hogy miért nem szabad azt elterjeszteni és rosszabbá tenni vele a világot. Kutató, nyitott és rugalmas elme, aki mellette mélyen hűséges és elkötelezett. Bátor, beleveti magát a harcba, és még azért is képes kockáztatni, aki korábban ártott neki. Hős alkat, csak az intelligens fajta, akiben nem a harci készségei a leginkább lenyűgözők.

Danica is nagyon érdekes vegyület. Egyrészt, egy helyes és törékeny, szép fiatal nő. Közben meg ő a történet legjobb harcosa. Még nem is értem igazán, miért ebben az irányban kutakodik és tanul. A test határait feszegeti, és némi kétséggel olvasom, amikor nála sokkal nagyobb férfiakat ken földhöz, miközben egy kecses fiatal lány. Ő a hevesebb, aki látványosabban éli meg az érzelmeit.

Danica és Cadderly már párt alkotnak, és mélyen elkötelezettek egymás felé. Talán jó is, hogy Salvatore nem próbált meg szerelmi szálat írni, hanem tényként kezeli, hogy ők együtt vannak és szeretik egymást. Az eddigi tapasztalataim alapján a szerelem kezdetét nem nagyon tudja megragadni, de most annál jobban megy neki, hogy mutassa, miért működhetnek ők ketten együtt. Ahogy tiszteletben tartják egymást, ahogy nem vesztik el magukat, inkább kiegészítik a másikat.

Aballister egyelőre nem a személyével, hanem a végső kijelentésével keltette fel a figyelmem. Salvatore ugyanis olyan ponton köszön el, ahol a rész harca lezárult, de a sötét már készíti elő az új tervét. Ráadásul Aballister egy olyan információt tett a végére, ami nem kicsit fokozta az érdeklődésem, és már a múlt felé is kíváncsivá tett.

A világépítést érzem talán kevésnek. Hol járunk? Milyen birodalmak, istenek vannak, egyáltalán milyen univerzumban vagyunk elhelyezve? A könyvtár magában szűknek tűnik, de gondolom, majd a folytatásokban ebből is többet kapunk.

Cselekményközpontú, mozgalmas és kalandos. Drizzt történeteinek epikussága egyelőre nekem még hiányzik, de mágikus kalandregényként szórakoztató volt.

Voorhees>!
R. A. Salvatore: Kantáta

A Drizzt könyvek közül nagyon szerettem azokat, melyekben a tudós-harcos pap, Cadderly Bonaduce, és nem kevésbé lehengerlő kedvese, Danica szerepeltek. Innentől kezdve adta magát, hogy a Pap-ciklusba is belevágjak, és megismerkedjek Cadderly élettörténetével.
A könyvben a fiatal szerzetessel élete virágkorában találkozhatunk, mikor is a Hópehely-hegység zord ormai között fekvő, a tudás fellegvárának számító Épülés Könyvtárában él, tanul és dolgozik. Külön öröm volt számomra, hogy Danica belépéséig sem kellett sokat várni, a szerző már a pentalógia első felvonásában szerepelteti.
Ettől függetlenül nem a legjobb könyve az írónak. A cselekmény a regény feléig inkább csak csordogál, és utána sem robban be igazán. A figyelmet fenntartja, de körülbelül ez a legnagyobb pozitívum. A nagyon is egyedi Cadderly-Danica páros, és persze Tömbváll Iván mogorva, mégis jópofa monológjai teszik a könyvet szerethetővé. Salvatore – magához képest – igencsak keveset mond el a szereplők múltjáról, de mivel ez a regény az első felütése egy ötkötetes ciklusnak, ez talán így is van jól. Jól szórakoztam, mint Salvatore könyvein általában, de nem nyűgözött le. Tud ő ennél jobbat is, remélem a ciklus későbbi köteteiben megmutatja írói zsenijét.

balage P>!
R. A. Salvatore: Kantáta

szerintem az egyik legjobban eltalált Salvatore mű, az egész sorozat jól sikerült

JohnnyB>!
R. A. Salvatore: Kantáta

Akaratlanul is a Drizzt könyvekhez hasonlítom, ezért a négy csillag. Ha korábban olvasom a pap ciklus könyveit, akkor talán 4,5 lett volna. Azért tetszett, pár nap alatt felfaltam annó mind az öt könyvet.

Livi0522>!
R. A. Salvatore: Kantáta

Nem volt rossz könyv, de nem mondanám kiemelkedőnek sem.
A fiatal Cadderly volt a főszereplő, aki itt még papnak sem igazán mondható.
Az Épülés Könyvtára kissé őrültek házának tűnt ebben a regényben. Danica és a törpék valódi jellemvonásait sajnos nem nagyon ismerhettük meg, mert káros befolyás alatt álltak. Remélem, a többi kötetben nagyobb hangsúlyt kap a mellékszereplők élete, múltja.

Lord_Azeroth>!
R. A. Salvatore: Kantáta

R. A. Salvatore-t mindig érdemes olvasni. Nem ír mindig világmegváltó dolgokról, de ez ne csüggesszen senkit. A kisebb történetein is remekül lehet szórakozni. Így vagyok a pap ciklus első kötetével is. A Kantáta, Cadderly és az ő baráti körének megismerése és első igazi nagy kalandjának bemutatása lett a cél, mely során megismerjük az Épülés Könyvtárát is, mely a kaland helyszínéül szolgál.
Salvatore ezzel a regénnyel – Drizz-ték mellett – egy teljesen új szereplőgárdát indított útjára, akiket szerintem könnyen meg lehet kedvelni. Még a néha-néha már kicsit túlzásokba is eső törpe párost is, akik elég sok teret kaptak az események láncolatában.
Az ellenfelek is egész elfogadható szintűre lettek összehozva. Tetszett a különböző frakciók közötti rivalizálás és a hatalmi harcok bemutatása. A gőgösség és a kevélység megjelenése az antagonisták jellemében.
Ami miatt viszont nem adtam 5 pontot, az több okra is visszavezethető. Egyrészt az ellenfeleket, megint abszolút esélyesebbnek éreztem az adott szituban. A regény hősei meg, megint csak annyi tervvel vágtak neki a feladat megoldásának, hogy verekedjük magunkat át a célig. Emiatt volt egy erős hiányérzetem.
Ami még idegesítő volt, az a két törpe közül, a Pikel nevű druida-törpe (amúgy ez tényleg érdekes ötlet: druida-törpe), aki nem tud beszélni és végig az egész regény alatt, egy 1 éves gyerek makogásán-gügyögésén kívül, egy árva értelmes szót nem volt képes kipréselni magából. Ez eleinte jópofa volt, a vége felé viszont már erősen zavart.
Mindezek ellenére a könyv legvégén, Salvatore mester csinált egy olyan fordulatot – amit nem mellesleg, csak úgy odabiggyesztett az egyik fejezet végére – amitől igen csak elkerekedtek a szemeim. Szép húzás volt mester! Tetszett nagyon! :) Egy igazi áll-leejtős csavar. Alig várom, hogy kiderüljön, mi sül ki ebből! :)

Voorhees>!

Hallották a nekromanta-kő hívását, érzékelték a halottak mozgását s tudták, hogy egy kriptát megbolygattak. Éhesek voltak – mindig éhesek –, s a zsákmány ígérete futásra késztette őket valaha emberi lábaik görbe torzóin. Hosszú nyelvük kilógott hegyes fogaik közül, s mocskos nyáluk lecsorgott foszló állukon.

De nem törődtek vele: éhesek voltak.

Tizenkilencedik fejezet

BBetti86 >!

Az olyan fegyverek viszont, mint amilyen a robbanópor s Cadderly nyílpuskája, szükségtelenné tettek mindenféle tanulást és önfegyelmet. Cadderly pedig tudta, hogy épp a fegyelem az, ami kordában tartja az erőket.

Pap-ciklus sorozat · Összehasonlítás