Árpád-házi ​szent Margit és Ifjabb szent Erzsébet tössi legendája 0 csillagozás

Puskely Mária: Árpád-házi szent Margit és Ifjabb szent Erzsébet tössi legendája Puskely Mária: Árpád-házi szent Margit és Ifjabb szent Erzsébet tössi legendája Puskely Mária: Árpád-házi szent Margit és Ifjabb szent Erzsébet tössi legendája

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Ameko, Budapest, 1992
172 oldal · ISBN: 9638316004 · Fordította: Pálos Margit

tschk >!

Kezdetben valaki igen magas lelki, transzcendens gondolatokat sugallt neki; csupasz isteni lényeg, minden dolog semmisége, a semmibe való odaadás, a képek teljes hiánya és ehhez hasonló olyan gondolatok, amelyeket szép szavak fejeztek ki, és nagy emberi szeretet szülte. Ez a tanítás önmagában igen szép, de nem volt neki való. … hamarosan megállapította, hogy nem érti a misztikus nyelvezetet, s nehéz kifejezésekbe öltöztetett teológiai gondolatmenetet. de mivel már fellobbant benne az istenszeretet vágya nem nyugodott.

Az igazi boldogság nem a szép szavakban áll, hanem a jótettekben. De ha az igaz haladás végett kérdezősködsz ezek felől, akkor hagyd a magas kérdéseket, és helyükbe tedd fel a hozzád illőeket.

Elsbet nővér elfogadja, hogy legelölről kezdjen mindent, hogy félretegye a misztika csúcsaival foglalkozó írásokat, és rálépjen a hétköznapi erénygyakorlatok fárasztó ösvényére. … Kemény vezeklésbe kezdett, ostorozta magát, vezeklőinget hordott, láncokkal gyötörte magát. Természetesen mindenről hűségesen beszámolt a Szolgának.
Amikor a Szolga mindezt megtudta, a következő levelet küldte neki: „Drága leányom, ha életedet az én tanításom szerint akarod irányítani, amint ezt kérted is, hagyj fel ezzel a túlzott szigorúsággal, mert ez nem való a te gyönge női természetednek. A drága Krisztus nem azt mondta: vegyétek magatokra az ÉN keresztemet, hanem ezt: mindenki vegye magára SAJÁT keresztjét.”
A fiatal apáca tehát abbahagyta a súlyos vezekléseket, megértve, hogy ezek nélkül is eljuthat a tökéletességre, sőt egy bizonyos határon túl a vezeklések többet ártanak, mint használnak. … Isten majd küld kereszteket, amelyekkel megtisztítja barátait. Ezeket kell majd elviselnie.

72 - 74. o

tschk >!

A már említett Sophia nővért annyira gyötörte bűnei tudata, hogy úgy érezte, Isten elvetette magától örökre. … Hogy legyőzze ezt a félelmetes, talán a legkegyetlenebb kísértést, ami embert érhet, teljes szívével ráhagyatkozott Isten irgalmas szeretetére.

tschk >!

Fogta a halott gyermeket, felravatalozta a ház közepén, s egymást vádolta apa és anya, melyikük a vétkes kedves gyermekük halálában. Nagy bűnnek tekintették az országban a kisgyermek pusztulását, csak a püspöknek volt hatalma, hogy elégtételt fogadjon el érte, mert emberölésnek számított.