Iulius ​Agricola életrajza / De vita et moribus Iulii Agricolae 2 csillagozás

Publius Cornelius Tacitus: Iulius Agricola életrajza / De vita et moribus Iulii Agricolae

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Janus Kétnyelvű könyvek Európa

Európa, Budapest, 1979
96 oldal · ISBN: 9630714302 · Fordította: Borzsák István

MortuusEst>!

Igazság szerint a borzalmasan megkopott latin ismereteim rozsdamentesítése miatt vettem a kezembe a könyvet, de a helyzet az, hogy az amúgy sem túl erős latinom annyira megkopott, hogy inkább csak a fordítást olvastam el.
A könyv maga annyira nem érdekes számomra. Ha a történeti jellegtől eltekintek, akkor nem ad túl sokat. Tacitus (néhol egyértelműen elfogultan) a mindentudó narrátor szerepében elmond néhány dolgot. Szándékosan nem életrajzot írok, hiszen annak ez édeskevés. (Inkább egy terjedelmes nekrológ.) Kis családfa, egy hadjárat.. közben az olvasó azon elmélkedik, hogy mi volt a 54 év további eseménye? Semmi finomság. Semmi részlet.

MortuusEst>!

Sciant, quibus moris est illicita mirari, posse etiam sub malis princibus magnos viros esse,*

Tudják meg, akik tiltott dolgokat szeretnek csodálni, hogy rossz uralkodók alatt is élhetnek nagy emberek,

80*81. oldal

Lótusz68 >!

…semmit sem érnek el béketűréssel, legfeljebb azt, hogy még súlyosabb terheket rónak rájuk, hisz úgyis könnyen viselik.

MortuusEst>!

Később ivóvízért és élelem rablása végett kiszálltak, többször megütköztek a magukét védelmező britannokkal, és nemegyszer győztek, néhányszor megfutamodtak, de végül is olyan ínségbe jutottak, hogy megették leggyengébb társaikat, majd a kisorsoltakat.