Regények ​és elbeszélések 4 csillagozás

Prosper Mérimée: Regények és elbeszélések Prosper Mérimée: Regények és elbeszélések

Mérimée a színes, kavargó, féktelen francia romantika legfegyelmezettebb írója. Talán ellenzékiségre hajló erős egyénisége késztette, hogy szembeszálljon a kor divatjával, és megtartsa a letűnt korból azt, ami illett hozzá, azt, amit értékesnek tartott: az éles megfigyelésen nyugvótárgyszerű leírást, az ízléses, mértéktartó stílust, a világos szerkesztést. Goethe mindjárt felfedezi és méltányolja a fiatal Mérimée jellegzetes vonásait: „Mérimée kitűnő fickó; …valamely tárgy objektív kezeléséhez több erő és géniusz kell, mint gondolnánk.”

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A világirodalom klasszikusai Európa

Európa, Budapest, 1989
750 oldal · ISBN: 9630748789 · Fordította: Gyergyai Albert, Réz Ádám

Gabriella_Balkó>!
Prosper Mérimée: Regények és elbeszélések

Nekem tetszett. Érdekfeszítően írt. A történelmi darabjait jó volt olvasni, a történelem mellett megbúvó emberi sorsokat figyelhetjük. A nem történelmi darabjainál több természetfeletti dolog történik, az ember nem tudja eldönteni, hogy most higgyen, vagy csak nézzen egy nagyot. Szerintem Mérimée jót nevetett a markába, miközben írta ezeket a kis elbeszéléseket, főleg, amikor a történetben 180 fokos fordulatot véve elkezdi a nyelvet elemezni. :D
Sajnálom, hogy annyira nem elismert író, legalábbis nem úgy tűnik itt a Molyon sem, hogy sokan olvasták volna. Talán A Szent Bertalan éjszakáját, de azon kívül is vannak művei, amik megérdemlik, hogy olvassuk.

Európa, Budapest, 1989
750 oldal · ISBN: 9630748789 · Fordította: Gyergyai Albert, Réz Ádám