Angyali ​pillangó 4 csillagozás

Primo Levi: Angyali pillangó

A ​20. század egyik legismertebb olasz írója Primo Levi 1919-ben született Torinóban, és egész életében szülővárosában élt, kivéve a II. világháború éveit. 1987-ben öngyilkos lett.
Auschwitzról írt két világhírű visszaemlékezése magyarul is megjelent Ember ez?, Fegyvernyugvás címmel. Hivatása szerint kémikus és író – írt regényt, novellát, esszét, visszaemlékezést és verset.
Miután túlélőként Auschwitzból visszatért Torinóba, rendszeresen jelentek meg írásai először szülőhazájában, majd világszerte számos nyelven.
Az Angyali pillangó című novelláskötet harminchárom írást foglal magába, négy kitűnő fordító tolmácsolásában, Székács Vera a szerzővel folytatott interjújával kiegészítve.
„Nem hiszek a csodákban, csak a véletlenekben; az én sorsomban is nagy szerepet játszottak. Hiszek a statisztikai szabályban: a leggyakrabban azok az események történnek meg, amelyeknek nagy a valószínűsége (a lágerben a halál), de… (tovább)

>!
Noran, Budapest, 2009
412 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632830223 · Fordította: Faragó Éva, Peredi Mária, Székács Vera, Szénási Ferenc
>!
Noran, Budapest, 2004
416 oldal · ISBN: 9632830223 · Fordította: Faragó Éva, Peredi Mária, Székács Vera, Szénási Ferenc

Most olvassa 1

Várólistára tette 9

Kívánságlistára tette 7

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

MrBones>!
Primo Levi: Angyali pillangó

Változatos novellagyűjtemény, Levi megszokott pesszimizmusával

legrin P>!
Primo Levi: Angyali pillangó

Az első öt novella kicsit tudományos fantasztikus stílusban íródott, tetszettek, jó volt olvasni, némiképp Ronald Dahl stílusára emlékeztettek. Van a kötetben nagyon sok önéletrajzi vonatkozású novella, az író vegyésztanhallgató korából, és a második világháború idejéből is. A vegyészes novellák különösen nem fogtak meg, nem tetszettek.
Az Alkotó munka és A Parkban novellák alapötlet, hogy minden valaha írt regény, elbeszélés szereplői bekerülnek a Parkba, ahol addig „élnek”, amíg van, aki emlékszik rájuk, amíg nem felejtik el a könyvet, amiben szerepelnek. Ez jó gondolat, tetszett, de A Parkban leírása, a folytatás nem annyira, sok szerepelőt említ meg, leginkább olaszokat, de alig részletezi, milyenek voltak a történeteiken kívül, így kicsit elnagyoltnak éreztem.
Az első öt novellán kívül (ezek egy kötetbe tartoztak) tetszett még a Nyugat felé, amiben az egyetemes depressziót próbálják gyógyítani.
Összességében inkább közepes, de olvasni akarok még az írótól.


Népszerű idézetek

legrin P>!

Az életnek nincs célja; a fájdalom mindig több, mint az öröm; valamennyien halálraítéltek vagyunk, csak épp nem közölték velünk a kivégzés napját; arra is ítéltek minket, hogy végignézzük szeretteink halálát; ellenszolgáltatások vannak ugyan, de nem sok. Mindezt tudjuk, de valami mégis véd és támogat, és megóv a hajótöréstől. Mi ez a védelem? Talán csak a szokás: az a szokás, hogy éljünk, és ezt a szokást akkor vesszük át, amikor megszületünk.

Nyugat felé című novella

legrin P>!

Ezt is meg fogom érteni, mindent meg fogok érteni, de nem úgy, ahogy »ők« akarják. Találok majd rövidebb csapást, álkulcsot fogok készíteni magamnak, be fogom törni a kapukat.

Hidrogén című novella

legrin P>!

Legjobb lesz, ha mindjárt az elején tisztázzuk a dolgokat: én, aki hozzátok beszélek, ma ember vagyok, közületek való. Semmiben nem különbözöm tőletek, élő emberektől, kivéve egyet: jobb memóriám van, mint nektek.
Ti majdnem mindent elfelejtetek. Tudom, van, aki azt állítja, hogy valójában semmi sem törlődik ki a memóriából, hogy minden ismeret, minden benyomás, minden fa minden levele, amit gyerekkorotoktól kezdve láttatok, bennetek nyugszik, és kivételes események során felidézhető: egy megrázkódtatás, egy elmebetegség következtében, talán álmotokban is. De milyen emlékek ezek, hogy nem engedelmeskednek hívó szavatoknak? Mire jók?

Az ember, aki a maga kovácsa volt című novella


Hasonló könyvek címkék alapján

Bruck Edith: Ki téged így szeret
M. A. Fortusz: Az „Alba Regia” hősei
Jungerth-Arnóthy Mihály: Moszkvai napló
Lénárd Sándor: Római történetek
Székely Éva: Jöttem, láttam… Vesztettem?
John Lennon: John Lennon saját szavaival
Gelléri Andor Endre: Gelléri Andor Endre válogatott művei
Benedek Szabolcs: Így élt John Lennon
Dallos Sándor: Máriafű
Hajdu Ráfis: Sarkadi Imre