天涯客 ​(Tian Ya Ke) 8 csillagozás

天下之大,有人的地方,就有江湖

JJWXC, 2010

rafaelo0824>!
Priest: 天涯客 (Tian Ya Ke)

Arra gondoltam, minek előtte elolvasni a Qi Ye-t, hiszen annak nem érdekel annyira a sztorija, de most már átkozom magam, mert igenis érdekel. De persze tényleg nem muszáj előtte elolvasni, így is minden érhető volt. Nagyon szerettem a szereplőket, nyilván a főpárost a legjobban, de a mellékszereplők is nagyon a szívemhez nőttek. Zhou Zishu és Wen Kexing kapcsolatát nagyon élveztem, tetszett, ahogy lassan egyre jobban megbíztak egymásban meg ahogy tanítgatták Zhang Chenglinget. A történet is elég érdekes volt, dühítő, hogy megint az emberi kapzsiság miatt történt annyi minden rossz. Az extrák nagyon kellettek a végére, főleg a Cao Weining, Gu Xiang lezárás. Ezek után alig várom, hogy belekezdjek a sorozatba.

Via_AF I>!
Priest: 天涯客 (Tian Ya Ke)

Végső ítélet: Igen, jobb előtte elolvasni a Qi Yét.

A történet szerint Zhou Zishu, egy bérgyilkos szervezet valamikori vezetője megunva az élete kötöttségeit inkább hét halálos szöggel döfi át a testét, csak legyen végre három szabad éve, amikor nem szolgál senkit. A szögeknek köszönhetően lassan elveszíti az érzékeit – a látását, hallását, szaglását, ízlelését és tapintását –, de addig is kiélvezi az életet, annyit iszik, amennyit nem szégyell, és álcázó képességének köszönhetően új arccal, ismeretlenként bolyong a világba. Egészen addig, amíg meg nem ismerkedik egy titokzatos alakkal, és rá nem bíznak egy menekülő árvát, akinek kiirtották a családját. Zhou Zishu így akarata ellenére is belekeveredik a különböző klánok hatalmi harcába, ami egy legendás tárgyért folyik, melynek segítségével ki lehet nyitni egy fegyvertárat. A fegyvertárban, pedig a jianghu fölötti hatalom kulcsa rejtőzik.

Na, most. Nem tudok elvonatkoztatni attól a ténytől, hogy előbb láttam a Word of Honor sorozatot (Megtekinthető itt: link), úgyhogy innentől némi összehasonlítás következik. A sorozatot imádom, de voltak vele kisebb gondjaim: pl, hogy túl sok a hangsúly a „gonoszokon” és ez főleg a vége felé sok időt vesz el, a 29-33 részeket csak így ki lehetne hagyni, semmi értelmük, a lezárás messziről bűzlik a cenzúrától, és rengeteg a mellékszereplő. Szóval reméltem, hogy könyvben ezek jobbak lesznek…. Hát izé. A könyvnek nagyon hasonló problémái vannak. Sőt, az elolvasása után azt tudom mondani, hogy igazából a sorozat sok ponton nagyon ügyesen javította ki a lámaságokat és a narratív wattafákat. Ha a vége nem lenne olyan…. elkapkodott, még azt is ki merném jelenteni, hogy a sorozat jobban tetszett.

A Tian ya ke a Qi yében megismert Zhou Zishu történetét követi nagyjából a Qi ye vége után tíz évvel. De ez a Zhou Zishu nagyon más, mint a Qi ye Zhou Zishuja (ahogy azt Beiyuan is megjegyzi valamelyik extrában), amennyire észrevettem nagyjából ez is a lényeg. Ha az ember kém, aki nem látszik, nem szúr szemet senkinek, beleolvad a háttérbe, akkor könnyen elveszik ebben a szerepben. És én ezt értem… De szegény Zishu annyival szimpatikusabb volt a Qi yében! Az a fajta marakodás, amit Wen Kexinggel a regényben csinálnak számomra sokkal kevésbé kedves, mint az, amit a sorozatban. WKX is néha határozottan túllép bizonyos határokat. A sztori jó 80 százalékáig egyáltalán nem voltam biztos benne, hogy ZZS benne van ebben a dologban, nem csak elviseli, és kábé a regény végéig nem voltam biztos abban, hogy nem csak azért van-e benne, mert rohadt magányos, és might as well.

A mellékszereplőkkel hasonló gondjaim vannak. A regényben tényleg kevesebben vannak, de nem is lehet őket nagyon elkülöníteni, így ugyanolyan névhalmazok – bár legalább ritkán és keveset szerepelnek. Az egyetlen, aki igazán izgalmas karakter az ellenoldalon az a Skorpiók vezére. Őt jobban szerettem, mint a soriban.

Akik viszont szerepelhetnének többet is --> Gu Xiangék! Ez a páros sokkal kevesebbet van színen, mint számítani lehet rá. Amikor utoljára látjuk őket, még nem is találkoztak, 40 fejezettel később meg megjelennek, és máris járnak. Ezen valószínűleg akkor is pislogtam volna, ha nem az egyik legszerethetőbb része lenne a sorozatnak a kettejük kapcsolata.

Azért azt meg kell hagyni, hogy a végére szépen összeérnek a szálak, és a finálé ütős (ha az ember átjut azon az egy-két fejezeten, amikor nem történik semmi, csak emberek állnak és beszélgetnek). A lezárás és az ahhoz vezető út sokkal jobban tetszett, mint ahogy a sorozat megoldotta. Pl, ami a gondom volt a 29-33 résszel, az a regényben nem is létezik. Sokkal feszesebb és értelmesebb a lezárás. És WKX … na, itt a végén… na, itt! Úristen, de szexin könyörtelen. Imádtam!

Összességében, ahogy az a csillagozáson is látszik, jó kis regény volt ez. De mindenképpen jó ötlet előtte elolvasni a Qi yét, mert csomó érzelmi történésnek csak az előzmények ismeretében van igazán súlya. Azoknak pedig, akik szerették a Qi yét, tartogat némi extra Beiyuan és Wu Xi contentet is a történet. Világmegváltó sztorira azonban nem érdemes számítani. Ez egy egyszerű kalandregény, meglepően kacagtató humorral, és két érdekes, és nem is szürke, hanem egyenesen fekete főszereplővel. (Igen, itt nem kell attól tartani, hogy mindenből ki vannak mosva a karakterek, nincsenek. Egy másik sztoriban WKX vagy ZZS simán lehetne a főgonosz is.) Azoknak is szívesen ajánlom, akik a sorozat után állnak neki, mert bőven tartogat újdonságot – sok szempontból nagyon más, mint a sori, sok szempontból pedig nagyon hasonló:)