Vadócok 1 csillagozás

Prezsihov Voranc: Vadócok

Az újabbkori szlovén irodalom kimagasló alkotóját mutatjuk be a magyar olvasónak ezzel az elbeszéléskötettel.
Prezsihov Voranc (Lovro Kukar -1893-1950), a szlovén parasztlegénykéből lett igényes író, irodalmi pályafutásának delén, a két háború között alkotta meg a jugoszláv elbeszélő irodalomnak ezt az örökgyöngy-fűzérét.
Nyolc megrázó elbeszélés ez a keserű parasztmúltról, nyolc felejthetetlen mese a legszegényebbek kiszolgáltatottságáról, a sanyargatottak mostoha sorsáról. De nem részvétkiváltó, patétikus jajveszékelések, hanem szívbemarkoló történetek a fennmaradás ősi erejéből táplált görcsös izomfeszülésről – a „legkisebbek” óriásairól. Írásművészetét a közvetlen átélés erejével ható kristálytiszta realizmus jellemzi ami azonban Prezsihovnál egy pillanatig sem forma- vagy program kérdés, hanem legmélyebbről fakadó belső szükségszerűség.

Eredeti cím: Samorastniki

Eredeti megjelenés éve: 1940

Forum, Novi Sad, 1960
276 oldal · keménytáblás · Fordította: Herceg János

Lipe>!
Prezsihov Voranc: Vadócok

Prezsihov Voranc, (eredeti nevén Lovro Kuhar*) nevével és egyik novellájával ebben az antológiában találkoztam először. Ahogyan akkor, most is megfogott a proletár élet, és az azzal járó gürcölés, – reménytelensége ellenére is – a kitartás realisztikus ábrázolása. Szereplői a szlovéniai Karavankák egyszerű munkás emberei. Szinte kiérződik a föld- és izzadságszag a lapok közül. A kedvencem a Szerelem a vízmosásnál volt. Egy jó kis szerelmi történet, de nem ám, olyan csöpögős, locsi-fecsi fajta. Ez olyan, amitől kiráz a hideg, mert annyira emberi, bár kissé idegen is, mert olyan messze vagyunk már attól a világtól, azoktól a „muszáj“-októl, hogy nem könnyű elképzelni sem.
Találtam egy 1980-as megjelenésű filmet a Harc a „Pozsirávnikon“ című novellából. Nincs fordítás, de azért idebiggyesztem, hátha valaki kedvet kap hozzá és, hogy én magam se felejtsem el megnézni. :D

* A Prezsihov nevet arról a tanyáról kapta, amit az apja bérelt (Prežihov tanya), a Voranc pedig a Lovro vagy Lovrenc megfelelője. A neve jelentése prežihi vagy Prežih tanyáról való .