Preyer Hugo (szerk.)

Menekülés ​a naprendszerből 6 csillagozás

Tudományos-fantasztikus elbeszélések
Preyer Hugo (szerk.): Menekülés a naprendszerből

Ez a kötet 28 magyar sci-fi szerző 30 elbeszélését tartalmazza. Az összeállítás felvonultatja a tudományos fantasztikum majd minden irányzatát a hagyományos űrkalandtól a modern, lélektani feszültségekkel teli, sajátos emberábrázolásig. Tulajdonképpen ez is az összeállítás célja, hogy teljes egészében mutassa be a magyar olvasóközönségnek ennek a korszerű műfajnak valamennyi változatát, vonulatát. Sziporkázó ötletek, eredeti humor – és annyi stílus, ahány szerző. A szerzők között egyaránt megtalálható szárnyait bontogató tehetséges pályakezdő író és a magyar sci-fi határainkon túl is elismert reprezentánsa. Bár a szerzők stílusa egymástól sok esetben nagyon különbözik, valamennyinek egy a kicsengése: a humánum, az ember és az emberi értékek tisztelése, féltése. A kötetet neves grafikusok illusztrációi teszik színessé, élvezetessé.

Eredeti megjelenés éve: 1988

A művek szerzői: Major Mihály, Lázár Gyula, Horváth Sándor, Leskó László, Takács András, Nemes István, Preyer Hugo, Szalay Tamás, Nagy Pál, Márki István, Bognár Attila, Gulyás János, Nemes Ernő, Hajja Attila, Turán Sándor, Franczia Zoltán, Bakos József, Aknai Gábor

Vega, Budapest, 1988
314 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630190702

gyuszi64>!
Preyer Hugo (szerk.): Menekülés a naprendszerből

Preyer Hugo (szerk.): Menekülés a naprendszerből Tudományos-fantasztikus elbeszélések

2020/94. otthoni polc

Érdekes élmény volt ezt az 1988-as válogatást egy 2017-es után olvasni, az elmúlt három évtized tisztán érzékelhető. A harminc, többségében rövid novella általában könnyen és jól olvasható, de a legtöbb írásból hiányzik az a bizonyos többlet, amitől emlékezetes maradna. A maiak frissebbek, erőteljesebbek, és persze a stílusuk is modernebb (például ebben a válogatásban több volt az irodalmi beágyazás: a főhős egy táskában iratot talál, amit elmesél; vagy a novella végén felébred).

A művek közül nem tetszett négy-öt, kb. egyharmada nem volt rossz, kb. egyharmada egész jó volt, a maradékot kiemelném. Legjobb a III. rész (Idegenek) volt.

Tehát 5 csillagosak:
Horváth Sándor: A Berg-effektus (nagyszerű ötlet *, kicsit nehézkes megvalósítással)
Magyar Júlia: A folyosó (líra)
Franczia Zoltán: Értelmes lények (sf tartalmi motívum)

4,5 csillag:
Turán Sándor: Üzenet
Aknai Gábor: Márta, kész vagy? (különleges képesség)
Andor György: Csak egy gép (programozó és gép együttese)
Nemes István: Én ott leszek (Bulicsov-remake, de hát Bulicsov a legjobb sf-szerzők közé tartozik…)

Talán ide sorolom még:
Márki István: Amíg nem késő (idegenek és műhold)
Horváth Sándor: A faktor (military sf)
Preyer Hugo: Mindhalálig (ha jól értettem, de nekem általában túl bonyolult a szerző stílusa)
Hosszú Ágnes: Kísértetek kastélya
Puskás Imre: Tévedés felsőfokon (vadászat szimuláció)

4 csillag adható.

* Az elbeszélésben földi űrhajósok százas nagyságrendben bukkannak egykori értelmes civilizációk nyomait (romokat) viselő bolygókra. Két feltevés van: ezek egy (egyetlen) bolygóközi birodalom maradványai, vagy pedig minden bolygón önállóan fejlődött ki, majd tűnt el az intelligens élet. Egy kísérlet hivatott választ adni, mert a tét nagy, de át is adom a szót a szerzőnek, a második feltevésről:
„– Tudományos szemszögből nem logikus tulajdonképpen. De ha ennyi önállóan kifejlődött civilizációról van szó, bolygónként más és más intelligens lényekkel, akkor kipusztulásuk véletlen valószínűsége erősen közeledik a nullához. Magyarán valamilyen természeti vagy társadalmi törvény működött közre a megszüntetésükben. Ez pedig számunkra nagyon kényelmetlen feltevés. Ez azt jelentené, hogy a törvény alighanem ránk, emberekre is vonatkozik. Törvényeket pedig nem lehet félretenni.”

mantin>!
Preyer Hugo (szerk.): Menekülés a naprendszerből

A könyv elején szkeptikus voltam kissé, úgy éreztem a szokásos költséghatékony novelláskötetet tartok ismét a kezemben, aminek a receptje: fogj 1-2 megjelentetésre érdemes novellát, keríts mellé még egy-két tucat futottak még írást, és jelentesd meg valami sokat ígérő címlappal, de az sem baj, ha a sci-fi novellák egy részének köze sincs a sci-fihez, az is elég, ha a szerzőjüknek valaha volt. Kilóra mérik az ilyen novellagyűjteményeket.
Később bebizonyosodott, hogy ebben az esetben kicsit jobb a helyzet, akad ugyan sercli itt is, némelyik írásra erőlködve lehet csak ráfogni, hogy sci-fi, amelyikre igen – némelyik az is inkább illene egy C kategóriás hetilap irodalmi rovatába -,de azért akad pár hangsúlyosabb szerzemény is. Az állítólag neves grafikusok illusztrációinak minősítésétől inkább jótékonyan tekintsünk el, és értékeljük, hogy a címlapnak ezúttal legalább van valami köze a könyv témájához.
A szerzők többségének neve ismerős lehet azoknak, akik olvastak már az idő tájt íródott sci-fi novellákat, bár egyik-másik szerző csak kirándulgatott néha ebbe a műfajba. Összességében ezúttal azt mondanám – sok más 70-es, 80-as években kiadott sci-fi novellás kötettel ellentétben –, hogy érdemes végigpörgetni, akad benne pár egész sikerült darab, bár ne gondoljunk mai fejjel eget rengető újdonságot jelentő sztorira, de akkoriban egész előrehaladott gondolkodást sejtető írásokkal is találkozhatunk.