Irgalom ​atyja, ne hagyj el! 3 csillagozás

és más történetek
Pozsonyi Ádám: Irgalom atyja, ne hagyj el!

Naiv (és kevésbé naiv) hazafiak. Ravasz, profi és cinikus kultúra és nemzetgyilkosok. Reakciósok, liberálisok, festők és költők, muszlimok, ateisták és katolikusok.
Képtelen helyzetek, képtelen figurák, tragikum és humor – tehát a mai Magyarország és a mai Európa.

A kisregény lapjain még régi ismerőssel is találkozhatunk, ugyanis egy jelenetben felbukkan maga Keskeny Károly – ködlovag és hivatásos reakciós – is. Ha lehet, még több gunyorossággal hangjában, ám itt-ott már őszülő halántékkal.

A kötet többi részében az író szatirikus és komoly írásaiból, elbeszéléseiből találunk egy csokorra valót – bár a kettő Pozsonyi Ádámnál általában nem válik el határozottan egymástól.

Magánkiadás, Budapest, 2015
156 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789638803870 · Illusztrálta: Pozsonyi Ádám

Szelén>!

– Én kilenc lájkot kaptam a „Kard szentsége” csoportban – jegyezte meg Kuncz –, míg a Te posztodat, drága barátom, csak az eretnek Bede lájkolta.

Szelén>!

– Mindenkit be kell vinni, mert mi van, ha az emberek kirándulnak, és közben Hitlerre gondolnak?

Szelén>!

A festő épp egy régebbi kalandjáról mesélt.
    – Az a délelőtt roppant hasznosan telt, uraim. A városban sétálgatva – míg kerülgettem a tömegembereket – betértem egy percre a Kieselbach galériába. Nagy tisztelője vagyok a piktúrának, gondolom, ezt nem kell magyaráznom, mármint, ami tényleg az, nem, amit ma annak hazudnak. Volt az egyik sarokban egy téglalap alakú izé (60cm x 80cm), amire fehér alapon kis pöszmétéket szórtak. Úgy néztek ki, mint holmi apróra vagdicsolt újságpapír fecnik. Nézem: az alkotó valami gyanúsan hangzó belvárosi név, a kikiáltási ár pedig 4,5 millió forint. Lecsaptam egy arra sétáló ott dolgozó hölgyre, s kérdem:
    – Elnézést, otthon van nekem egy kockás abroszom, amit a hétvégén leettem pacallal. Szép, asszimmetrikus foltot hagyott a vásznon. Behozhatom ide? Én csak egymilliót kérek.

33. oldal, 4. A kávészünet

Kapcsolódó szócikkek: művészet
Szelén>!

Gyurkó legfőbb ismertetőjele az elegancia volt. Mandzsettagombjait a harmincas évek divatja szerint készíttette. Nadrágja mindig élére vasalva. Krémszínű cipője láttán riadtan ugrottak hátra a harcedzett hungaristák, s az egyik nyakkendőjére pillantva egy öreg lelkipásztor belezavarodott a szentbeszédbe, pedig róla mindenki tudta, hogy 1956-ban akkor sem fejezte be az ostya felmutatását, amikor egy szovjet páncélos állt meg a templom ajtajában, s a harckocsi csövét egyenest reá szegezte.

15-16. oldal, 1. Gymnasium St. Margarethea

Szelén>!

Értik, uraim! Tehát a nevem, telefonszámom, és minden adatom kell, de a nemem titok maradhat, mert azt firtatni nem polkorrekt. Oda kell írnom, hogy „Kovács Béla”, de azt eltitkolhatom, hogy fiú vagy lány. Haladó szellemű Európa…

38-39. oldal, 4. A kávészünet