Prófétakeringő 2 csillagozás

Pozsgai Zsolt: Prófétakeringő

Pozsgai ​Zsolt harmadik drámakötete kapcsán engedjék meg, hogy még néhány gondolatot fűzzek a Prófétakeringő három darabjához. Aktuális problémákról szóló művek ezek, mai valóságunk alapvető kérdéseit boncolgatók, amelyek Pozsgai Zsolt korábbi műveihez hasonlóan tovább gazdagítják az utóbbi években megpezsdülni látszó drámairodalmunkat. Ugyanakkor színházi szemmel olvasva a műveket szembetűnő, hogy a szerző milyen kiváló dramaturgiai érzékkel szerkeszt, mennyire „érzi” a színpadot és – ami talán a legfontosabb – mennyire biztos kézzel formálja alakjait. Úgy is fogalmazhatnánk: a színészeknek írja a szereplőit. Mindez persze szinte magától értetődik, hiszen tudjuk, hogy Pozsgai Zsolt a székesfehérvári Vörösmarty Színház dramaturgja (is), tehát otthonosan mozog a színház világában és rendezőként is több sikeres produkciót jegyez. Ezért érződik olyan nagyon művein, hogy színházi atmoszférában születtek és nem egy írószoba színháztól elvont magányában. Úgy gondolom, ez az, ami ezt a… (tovább)

Napkút, Budapest, 2005

kriszmanesz P>!
Pozsgai Zsolt: Prófétakeringő

pár hónapja láttam a Liza, a rókatündért a moziban, és annyira tetszett, hogy el kellett olvasnom a színdarabot, ami az ötletet adta. nagyon érdekes volt olvasni ezt a modern színpadi művet, amit ráadásul éppen ma játszottak a Pécsi Országos Színházi Napok OFF-programsorozat keretében – sajna nem lehettem ott. szinte láttam magam előtt a történéseket. mégsem tudtam igazán élvezni, mert folyton beugrottak a mozifilm képei, szereplői, mozdulatai, hogy mennyivel több, kerekebb, szerethetőbb. nem bántam meg, hogy elolvastam az „alapművet”.

mohapapa I>!
Pozsgai Zsolt: Prófétakeringő

Sokadszorra olvasom a kötetet. Igaz, csak a címadó darabot… :-( Mert utána a többi már nem érdekel.
Az a baj, ha bármit mondok a darabról, mindent elmondok róla. Valamit mégis: a vallásról szól, az értelmetlen hitről, a csinált prófétákról és a valódiakról. De nem köll rémüldözni, nem biblikus darab a szó mindennapi értelmében. Nekem mégis az, a szó jó értelmében.

mohapapa I>!

FIATAL LÁNY
Valóban jól összeválogatta a jóisten vagy valaki ezt a csapatot… én még nem találkoztam ilyen mélyen érző emberekkel.

ÖREGASSZONY
Mélyen érző! Ki a fene akar mélyen érző lenni? Határozott és céltudatos akartam lenni! De amikor elveszik a célt? Amikor a tragédiáid foglya vagy? Azt hiszed, mindezek után mély megindultsággal sajnálom magamat és a halottaim? Gyűlölöm őket, mert hagytak azzá lenni, ami akartam! Mert elvették az életemet, úgy, hogy közben itt felejtettek!