Van ​ott valaki? 7 csillagozás

A valláspszichológia néhány fontos kérdéséről
Popper Péter: Van ott valaki?

Az égre néző ember örök kérdése: Hol? Kicsoda? De az ember csak a csillagos világ éjszakát látja, vagy a végtelen kékséget, vagy a fenyegetően tornyosuló felhőket.

Saxum, Budapest, 2002
176 oldal · ISBN: 963930882X

Sketchy
Popper Péter: Van ott valaki?

Popper Péter: Van ott valaki? A valláspszichológia néhány fontos kérdéséről

Nagyon tömény, és nagyon bölcsen tanít, miközben egyszerre szórakoztatja az agyam összefüggésekre éhes bölcsész-részlegét, és azt a felét is, ami történetekre vágyik.
Imádtam, hogy részrehajlás nélkül, világosan és végtelen megértéssel mutatja be azt, hogy milyenek vagyunk, és miért ilyenek a vallásaink. Azt is igazi agytágító élmény volt átérezni, hogy a pszichológia csak egy kurta lépésre van a vallástudománytól. Minden fejezetéről simán szakdolgozatot lehetne írni.
Többször is el fogom olvasni, mert ülepednie kell annak a sok mindennek, amit megtudtam magamról és embertársaimról.

Carmilla

Ebből a szempontból különösen az értelmiségi fiatalok helyzete romlott le. A képzés, szakképzés elviszi az életidő felét. A tudományos karrier építésében túlzott az infantilizáló gyámkodás felettük. Mindettől bátortalanná válnak, folytonos segítségre, „témavezetésre” tartanak igényt. Az érvényesülés útja az akadémikus tudomány tekintélyeinek a szolgálata. Mint egyik neves amerikai szociológus mondta: „Nehéz felnőni ebben a jól szervezett óvodában, amit társadalomnak nevezünk.”

Carmilla

A nemértés [mármint fejlett, túlkomplikált világunk nemértése] – szorongást szül. Sorel megjósolja, hogy a 20. században felerősödik az emberek szorongása. S a szorongások csökkentésére mítoszok (álracionális magyarázatok) a legalkalmasabbak. Ezért Sorel szerint a 20. század a mítoszok százada lesz. És valóban: mitizált ideológiák, mitizált népvezérek, mitizált életformák és társadalmi berendezkedések jelentek meg, és ádáz harcot vívnak egymással. S a legfélelmetesebb, tökéletesen bevált soreli jóslat: azé a jól szervezett kisebbségé lesz a politikai hatalom, aki a legkönnyebben érthető és legmegnyugtatóbb mítoszt adja a tömegeknek.