Színes ​pokol 14 csillagozás

Popper Péter: Színes pokol Popper Péter: Színes pokol

„Déryné írja naplójában, hogy a színészek számára külön rezervátumot kellene létrehozni, talán egy szép házat, nagy park közepén – ott élnének együtt és egymással, amikor nincsenek a színházban.”

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Gyorsuló idő Magvető

Saxum, Budapest, 2000
Saxum, Budapest, 2000
Magvető, Budapest, 1979

tgorsy>!
Popper Péter: Színes pokol

Nem tudom nem ad-e felmentést bizonyos dolgokra, bizonyos embereknél. De lehet, hogy csak én vagyok fafejű.

WolfEinstein>!
Popper Péter: Színes pokol

Kifejezetten érdekes könyv volt a színészek pszichikai jellemzéséről. Olvasmányos, érdekfeszítő, nem válik unalmassá vagy lapossá. A személyiség, magatartásformák gazdag során mutatja be a színészek jellemzőit. Az egyetlen, ami kevéssé tetszett, hogy túlságosan beskatulyázza őket, és lényegében két, minden aspektusból bemutatott sémát alkalmaz rájuk. Ezzel azért nehéz mit kezdeni, mert nem éltem meg mindazt, amiről Popper Péter ír, de még csak színész ismerősöm sincs, akin ellenőrizhetném az állítások valóságtartalmát, így jobb híján elfogadom, hogy a szerző tudja, mit beszél. Érdekes, könnyed és meglepő módon szórakoztató könyv volt, pedig a téma alapján valami sokkal szárazabbra számítottam.

Schmidt_Barbara>!
Popper Péter: Színes pokol

Nagyon érdekes és sajátos, eddig nem tapasztalt megközelítésből mutatja be a színészek világát, személyiségét, az egyénekhez és a társadalomhoz fűződő kapcsolatát. Elgondolkodtató volt.

Elfi>!
Popper Péter: Színes pokol

Nehezen tudom eldönteni, mit lenne érdemes erről a kis könyvről leírni. Talán túlságosan gyorsan száguldottam rajta végig, lassabban kellett volna elfogyasztani és emészgetni. Másrészt civilként nehéz megítélni, mennyi lehet benne az igazság. Kiváncsi lennék, hogy a színházi emberek mit gondolnak Popper elméletéről a kétféle színésztípusról. Nekem egyébként tetszett, érdekes volt belepillantani a lelkivilágukba és jobban megérteni őket. Az biztos, hogy ezentúl másként nézek majd rájuk, nagyobb tisztelettel. Annak alapján, ami ebből a könyvből kiderül, komoly színházi színésznek lenni rettenetesen nehéz hivatás lehet, ami hatalmas áldozatokkal jár. A cím találó.

serengeti>!

Flow élmény ("nembíromletenni" érzés): 4
Stílus (írói): 5
Ötlet (eredetiség): 5
Tartalom (mondanivaló): 4

Szakmailag és műfaját tekintve is lebilincselő könyv. Popper Péter remek szakember, jó meglátásokkal és kellemes írói stílussal. Eredeti ötletből született a kötet, ami a színészet műhelytitkait és a színészek lelkivilágának rejtelmeit mutatja be. A tartalom kidolgozott, a mondanivaló átjut az olvasóhoz. A kötet minden színházrajongó és pszichológia iránt érdeklődő olvasó számára figyelemre méltó, érdekfeszítő mű lehet.

Fuszuly>!

Sok tízezer gyermeket kezelnek különböző nevelési tanácsadók, pszichológiai részlegek, ideggondozók, mentálhigiéniai állomások. Ennyi pszichésen beteg gyermek él nálunk? Nemzeti katasztrófa lenne. Szerencsére szó sincs róla. csak éppen a pszichológia – örvendezve az iránta megnyilvánuló úgynevezett társadalmi igénynek – hajlamos kiszolgálni a felnőttek, a család, az iskola beszűkült toleranciáját a gyermeki viselkedés normális változataival szemben, és vállalja azt a gusztustalan feladatot, hogy a gyermeket kiáltva ki problematikusnak, megpróbáljon mindenkit, aki felfelé vagy lefelé avagy oldalra bármi kis mértékben eltér az átlagtól, egyforma négyszögletesre kalapálni. Meggyőződésem, hogy ez ellentétes a társadalom valódi igényeivel – bár a konformizált gyerek tagadhatatlanul kellemesebb a felnőtt környezetnek –, sőt ellenkezőleg, minél színesebb, egyéni lehetőségeit vállaló és megvalósító, alkotóképes emberekre van szükség.

154-155. oldal (Saxum, 2000)

Fuszuly>!

Eszménnyé lenne a konfliktusmentes ember? Akinek a jellemfejlődésével biztosan bajok vannak: Mert a jellem bizony konfliktusok megélésén és megoldásán keresztül kovácsolódik ki.

155. oldal (Saxum, 2000)