Sárkányok ​barlangja 21 csillagozás

Popper Péter: Sárkányok barlangja

A kedvelt szerző új könyvében merőben más, tőle nem megszokott stílussal és tartalommal lepi meg olvasóit. Az Izashannak nevezett nyugtalan lélek szellemi kalandra hív bennünket, és az élet örök kérdéseit teszi fel, konokul keresve a válaszokat. A humor és játékosság végigkíséri a könyvet, de megbújik mögötte a kétségbeejtő kiáltás, mely minden magára ébredt lényből egyszer felszakad: Ki vagyok én?

Saxum, Budapest, 2010

Habók P
Popper Péter: Sárkányok barlangja

Popper Péter: Sárkányok barlangja Könyv egy nem létező ember gondolatairól az abszurd világban – vagyis rólad és rólam

Utánagondolós könyv. Meg keresős is. Ezért haladtam vele olyan lassan. Nem mindig értettem vele egyet, de mindig érdemes volt végiggondolni, amit írt.

Popper Péter: Sárkányok barlangja

Azt kedveltem Popper Péterben, hogy nem kinyilatkoztatásokat tett, hanem inkább kérdezett, kutakodott, örök szkeptikus maradt. A humor segítségével valahogy mindig fölülről szemlélte a „legszentebb” dolgokat, nem állt be a sorba.
Emlékszem, mikor a halálhíréről értesültem, rögtön arra gondoltam, hogy annak időpontját is milyen bölcsen „választotta meg”. Azt éreztem benne, hogy legyint ránk, és annyit mond: na, a továbbiakra én a magam részéről már nem vagyok kíváncsi! – pedig én aztán nem hiszek az ilyesmiben, haha. Szerintem nincs okunk szomorkodni, hogy meghalt, inkább annak örüljünk, hogy közöttünk volt, s hogy ilyen sokáig kibírta ebben a nem is olyan jó társaságban.

szikszai_2 P
Popper Péter: Sárkányok barlangja

Ez volt a második könyv, amit olvastam tőle. Nagyon sokat tanultam belőle önmagamról. Zseniális!

Tündérmaci
Popper Péter: Sárkányok barlangja

Nagyon elgondolkodtató, végtelenül szomorú, és sok dolgot olvashattam ebben a könyvben. Ez nem az az élmény, ami első olvasásra maradéktalanul emészthető, úgy érzem többször, más-más életszakaszokban újra és újra el kell majd olvasni.

HBrigi

Ha a test soha nem menne tönkre, a lélek is örökre benne maradna, s az ember halhatatlan lenne, mint az istenek. A halál a test lázadása az örök élet ellen. A halálfélelem a lélek lázadása az őt gonoszul cserbenhagyó test ellen.

volna

A világéjszakában csend van. Csak az élet lármás. Izashan megértette, hogy mi a különbség a Csend és a Némaság között. A némaság mögött mindig hallgat valaki. a csend a semmi hangja. A csend mögött senki sincs.
Izashan megértette, hogy mi a különbség az Üresség és a Semmi között. Az üresség mindig vár valakire vagy valamire, ami betöltse.
A semmi az, ami nincs. Ez a létformája. A nemlétezés. S ami nem létezik, az örökre nem létezik. Ideje csak a létezésnek van.

volna

Azt állítja, hogy az ember cselekvésének három motorja – mi motívumot vagy indítékot mondanánk – van. Az ész motorja, a szív motorja és a kéz motorja.
Van ember, akit csillapíthatatlan nyugtalanság fog el, ha nem dolgoztathatja az agyát, nem kell valami problémát megoldania, valamit megtanulnia, valamit tanítania.
Akit a szív motorja hajt, az mindenáron érezni akar – szeretetet, jóságot, szerelmet, fájdalmat, segítő szándékot, felháborodást, megbotránkozást, utálatot. Meglévő szenvedélyekhez tárgy kerestetik – ezt a hirdetést akarta feladni Füst Milán, a kiváló író, aki jól látta, hogy az emberben legtöbbször az igény, a vágy megelőzi a beteljesülést ígérő helyzet, kapcsolat megtalálását.
S a kéz motorja arra kényszeríti az embert, hogy mindig tennie kell valamit. Alkotni, faragni, formálni, megjavítani, cipelni, rendet rakni, takarítani, főzni, építeni, rombolni, vagy legalább tapsolni vagy vakarózni.

Carmilla

Ez a szomorúság nem abból a kérdésből fakad, hogy lehet-e élni ilyen világban. Miért ne lehetne? A kérdés az, hogy érdemes-e?
Einstein kikel a hordaélet ellen, amire mind a diktatúrának, mind a globalizált világnak egyaránt szüksége van. Meggyőződése, hogy a társadalomban nem az állam igazán értékes, hanem a gondolkodó és érző egyén. Ő egyedül teremt újat és értékeset, míg a horda mindig kezdetlegesebb tompultságban marad.

Kapcsolódó szócikkek: Albert Einstein
csillagka P

Legyél önmagad. Vállald, ha az idő kivirágoztat, és azt is, ha majd összerombol. Ne fuss az öregség elől, egyrészt, mert nevetségessé válsz, másrészt, mert úgyis elér.

A mell

B_Niki P

Végül is millió éve annyi energia, ima, könyörgés, áhítat szállt fel a Földről, hogy létrehozhatott valami Istenfélét. A gyermeki félelmek tömege netán mumust is. Vagyis a kreatúra kreátorrá vált. A teremtett teremtővé. Ez aztán az isteni tréfa. Saját magunkat imádjuk Istenben. Saját magunk által kitalált és szörnyekké hizlalt félelmeinktől félünk.

Tündérmaci

Úgy látszik választanom kell. Isten is választott kétneműsége idején: férfi lett. Jól sejtette, hogy ha nő lett volna, akkor az egész emberiség üdvösségét odaadja valamelyik szerelmének. A Sátánnak is választania kellett: a gonoszt választotta a jó szolgálatában. Mert szerette a meglepő fordulatokat. Jézusnak is választania kellett. A szeretetet választotta a gyűlölet szolgálatában. Mert örökké a vérében keringett az áldozat. Buddha a hitetlenséget választotta a hit helyett. Mert a hitetlenség emberibb volt. S a mai emberiség a kárhozatot választotta az üdvözülés helyett. Mert elkárhozni kényelmesebb.

Habók P

Minden embernek csak egy Istene lehet, és egy Ördöge, az övé.

Carmilla

A tudat talán a szoftvernek, az agy a hardvernek tekinthető, és az információ térben és időben éppoly végtelen, mint az internet.

Carmilla

Az orvosi hivatás gyakorolásának egyedül elfogadható motívuma és indítéka a szenvedések csillapítása. Ha ez valóban így lenne, megszűnne a betegek félelme az orvostól, az orvosi beavatkozásoktól.