Ne ​menj a romok közé! 73 csillagozás

A megszakadt kapcsolatok tragikuma
Popper Péter: Ne menj a romok közé!

„Az ember sokszor végtelen hosszú láncot vonszol maga után: a múlt emlékeit. S előfordulhat, hogy már csak életének romjai között él. Ez a könyv visszahívás a valóságba. Ne a múltban élj, ami már nincs, (a jövőn se tépelődj, ami még nincs), csak a jelent éld teljes erőddel és odafigyeléssel. Így lesz hiteles AZ életed.”

Eredeti megjelenés éve: 2008

Saxum, 2008

Szédültnapraforgó

Popper Péter: Ne menj a romok közé! A megszakadt kapcsolatok tragikuma

Popper Péter műveit nehéz értékelni. Csak leglegleg-ben lehet róla úgy általában is beszélni.
Ez a könyve is, mint a legtöbb, sok jó tanácsot és megfogadandó gondolatokat tartalmaz.
Főként a párkapcsolatokra vonatkoztatva. Mesél a vágyról, a mámorról, a boldogságról, a féltékenységről, emberismeretről. Sok-sok olyan bennünket érintő témáról, amit fontos lenne többünknek olvasni.

madárka

Popper Péter: Ne menj a romok közé! A megszakadt kapcsolatok tragikuma

Megnyugtatni a háborgó lelkemet, csitítani a bennem dúló démonokat lélekrágcsálókat: ezért kellenek nekem Popper írásai.
Ha pedig ezt az írást olvasgatom, néha annyira jó megélni, hogy menj csak nyugodt szívvel, minden jót, örülök, hogy az életem része voltál.
Egyszer pedig talán a gyászom is enyhül.

Csisza

Popper Péter: Ne menj a romok közé! A megszakadt kapcsolatok tragikuma

Most egy olyan időszakon megyek át, amiben nagyon sokat segített, mindenképp elolvasom a többi könyvét is.

hattori

nem tetszett :((
pedig szerettem sok más könyvét, de ez hol csapongó és felszínes, hol meg tudálékoskodó… valahogy a felvetett nagy-falat témákat csak körberágcsálja.

zsofigirl

Popper Péter: Ne menj a romok közé! A megszakadt kapcsolatok tragikuma

Volt az az érdekes pillanat, amikor egy kupac könyvből csak azért választottam egy bizonyosat – mert az összes többit olvastam már. A nagy Budapesten, épp egy barátnőmnél voltam, amikor megemlítettem neki, hogy még négy napig itt leszek, és az erre az időre szánt könyvemnek már az első délután a végére jártam. Így lett ebből Popper Péter. Igazából már a borító sem győzött meg, otthon is számtalanszor láttam ezeket a vékony könyveket a könyvtárban, de sosem voltak túl bizalomgerjesztőek.

Voltak dolgok, amik tetszettek benne, de az egésznek semmi köze nem volt a címhez, csapongónak éreztem – ahogy már írták többen is. Ha már más nem volt, buszon-vonaton elment, itthon párszor elővettem ugyan, de nem jutottam sokra vele. Az utolsó ötven oldalt már nem fejezem be.

HarperLee

Popper Péter: Ne menj a romok közé! A megszakadt kapcsolatok tragikuma

Volt benne egy-két értékes gondolat, amin elagyaltam, de alapvetően engem zavart ez a mindenféle hitet, vallást stb. összeturmixoló „látásmód”.

Matisyahu

Popper Péter: Ne menj a romok közé! A megszakadt kapcsolatok tragikuma

Nem azt kaptam, amit vártam, de így is megérte. A cím és az alcím sem azt tükrözte számomra, amire számítani lehetett, ennek ellenére érdekes volt. Valamiért Vörösmarthy A vén cigány c. verse és elemzése jutott eszembe. Ez a könyv is kissé összeszedetlen, rapszodikus, de semmiképp sem felesleges.

kiscsillag0310

Popper Péter: Ne menj a romok közé! A megszakadt kapcsolatok tragikuma

Nekem a legjobban a vallási nézetei tetszenek, főleg, mikor a Kabbala segítségével „bizonyítja”, hogy nincs Isten a földön. Elgondolkodtató, és adhat egy irányt a szédelgő embereknek. Határozottan emlékszem, hogy egyszer mikor éjfél körül letusoltam, és kijöttem a fürdőből, ott feküdt a konyhaasztalon a könyv, Anyu hagyta ott. Nem voltam álmos, gondoltam, beleolvasok, aztán azon kaptam magam, hogy az 50-60. oldal körül tartok. Seperc alatt…

sz_andras

Popper Péter: Ne menj a romok közé! A megszakadt kapcsolatok tragikuma

Nem rajongok különösebben az ilyesfajta könyvekért (volt szerencsém egyhez, kettőhöz, csak rossz tapasztalataim vannak). Popper írásait viszont nagyon szeretem.

Összességében tetszett a könyv, de azt tényleg meg kell hagyni: a jobb szerkesztetség, logikusabb felépítés jegyében lehetett volna még gyúrogatni kicsit.
Ez az egy csillag levonás. Egyben az egyetlen problémám a könyvvel.

Emmus

Popper Péter: Ne menj a romok közé! A megszakadt kapcsolatok tragikuma

Mint látjuk ez a könyv kevesebb mint 200 oldal, akár úgy is fogalmazhatnék, hogy könnyen vehető az akadály. Az első 150 oldalt egy percig sem szerettem, folyamatosan a csalódás érzése járt át. Ez lenne Popper Péter könyve? Tettem fel a kérdést rengetegszer. Tele tömve különféle idézetekkel, még a Birka-iskola című versből is olvashatunk idézetet, biztos, hogy a témába vág és helyén van az idézet, de nekem sok volt. Végtelen sok író, költő, filozófus idézeteivel, gondolataival találkozunk, néha úgy éreztem, hogy egy jó kis magyar órán veszek részt. És egyszer csak megjelent a színen Popper Péter az utolsó kb. 50 oldal tisztán az Övé, ott csak sírtam és sírtam.
A választás szabad, de kár lenne kihagyni.

hattori

Talán a három legnehezebb emberi feladat: elviselhető kamasznak, elfogadható betegnek és kellemes öregembernek lenni.

piccola

Mi köt össze két embert? A ragaszkodás ahhoz, hogy együtt éljenek.
Mi választ el két embert? A ragaszkodás ahhoz, hogy kapcsolatuknak vége van.
Ez ilyen egyszerű? Igen, ez ilyen egyszerű. De rettenetesen meg lehet bonyolítani.

clarisssa P

Ne menj a romok közé! Ne töprengj azon, hogy alakíthattad volna-e másképp a múltat. Legfőbb lelki erőd csak a megtörténtek vállalása lehet. Fogadd el, hogy ami történt veled, amit cselekedtél, az a törvényed! Ezért űzz messze magadtól minden megbánást, bűntudatot, lelkiismeret-furdalást, minden olyan belső történést, szégyent, ami megaláz.

félóra

egyszer a kossuth rádióban volt egy élő adásban zajló beszélgetésünk ancsel évával, az emberi kapcsolatok közismerten szigorú erkölcsű filozófusmesterével. megkérdeztem tőle: éva, lehet egyszerre két emberbe szerelmes az ember? vérvörösre gyúlt az arca, de válaszolni kellett, és nagyon becsületes volt, mentes minden álszentségtől. igen nehezen, de kimondta: péter, én azt tapasztalom, hogy lehet…
a jelenet emlékeztetett ajar előttem az élet című regényének egy epizódjára, amikor párizsban a kis momo megkérdezi a boltja előtt pipázó öreg muzulmánt: tessék mondani, lehet élni szeretet nélkül? sóhajtva felel: kis momo, én nagyon szégyellem, de azt hiszem, lehet…

Janesz79

A félelemnek csak akkor van hatalma, ha hatalmat adsz neki.
Honnan származik a f élelem hatalma? Onnan,hogy nagyobbnak látszik a valóságosnál, onnan, hogy becsap minket. Látványosan mutatja meg magát, és mi erre menekülni próbálunk, így kerülünk hatalmába.
Az ember úgy táplálja a félelemdémont, hogy mindig az elvárásainak megfelelően reagál. A félelemdémon közelít, kegyetlen, undok külsejű szörny, dühödten néz, ráncolja a homlokát, megmutatja az agyarait, te pedig segítségért kiáltozol, és rémülten menekülsz.
Ha felismered a démont, rájössz, hogy az is csupán feltételekhez kötött körülmény, semmi több… Valójában nem létezik. Lassan rájössz, hogy a félelem is csak tudati káprázat…

Fenyegető magány 121.o.

zsofigirl

Sőt, egy idő után el kell felejteni a sérelmeket. Nem szabad őket naponta újra meg újra bemagolni.

Szelén

Talán segít, ha minden vallási és morális konvenció megkerülésével a magunk számára meghatározzuk a bűn fogalmát. Tehát: bűnt követ el az ember akkor, ha értelmetlen szenvedést okoz másoknak vagy nem csillapít szenvedést, amikor módja lenne rá.

A rend a tárgyi világban és a lélekben (Saxum, 2008)

Jaumijau

Konfliktusok esetén mindig az agresszívabb, gátlástalanabb fél nyer! Mert elsőnek és gyorsabban, meglepetésszerűen lép akcióba, s nem hátráltatják erkölcsi vagy ízlésbeli megfontolások. Így van ez a politikában, a háborúkban és a magánéletben is. A tisztesség, a tapintat mindig hátrányban van az erőszakkal, a kíméletlenséggel szemben. Ezt az árat kell megfizetni a jó erkölcsi közérzet érdekében.
Attól tartok, hogy megéri.

Jaumijau

Persze kompromisszumok nélkül nem lehet senkivel sem együtt élni. A kérdés csak az, hogy megérik-e a kompromisszumok az együttélést, a másik ember jelenlétét az életemben?

Eowyn I

A Farkasréti temető egyik főútvonalán áll egy név nélküli sírkő, ezzel a felirattal: Hogy te így akartad, ez nekem elég.