Lélekrágcsálók 245 csillagozás

Válogatás Popper Péter legjobb előadásaiból
Popper Péter: Lélekrágcsálók

Ebben ​a válogatáskötetben Popper Péter legjobb előadásai közül gyűjtöttünk egy csokorba tízet, melyek megmutatják, milyen végtelenül színes egyéniség és bölcs, jó humorú tanító volt a nemrég elhunyt pszichológus. Az elgondolkodtató, szórakoztató fejezetek hétköznapi életünk egy-egy fontos témájára épülnek, ilyen például a félelem, a szorongás, a depresszió, az egyéni és kollektív hazugságok, a játszmák, a családi és párkapcsolati konfliktusok, krízisek. Popper Péter hosszú éveken át, egészen haláláig rendszeresen tartott a széles nyilvánosságnak szóló előadásokat, melyeket az ország minden pontján óriási érdeklődéssel várt a közönség. Ezeken a sokszor több száz fős találkozásokon az élet nagy kérdéseiről és problémáiról mesélt, melyek alaposan meg tudják gyötörni, sebezni az emberi lelket. Ezeket nevezte ő lélekrágcsálóknak. A hallgatóság persze mindig azt szerette volna megtudni tőle, hogy mi a megoldás, hogyan védekezhetünk a lélekrágcsálók ellen, és miként gyógyíthatjuk be az… (tovább)

Kulcslyuk, Budapest, 2010

Buddha · Epiktétosz

DaTa P>!

Popper Péter: Lélekrágcsálók Válogatás Popper Péter legjobb előadásaiból

Popper Péter zsenialitása abban rejlik, hogy roppant érdekes pszichológiai jelenségeket közérthetően, humorosan, követhetően tud elmagyarázni, sokszor olyan példákon keresztül, amelyekkel könnyen azonosulunk mi magunk is. Különösen tetszettek a játszmákkal és a hazugsággal illetve őszinteséggel foglalkozó fejezetek.

Egyetlen dolog volt, ami zavart, mégpedig az, hogy ez a kötet tulajdonképpen tíz előadásának leirata, így volt benne helyenként ismétlés. Ugyanazon anekdoták, ugyanazon hasonlatok hangzottak el olykor különböző fejezeteknél. Ennek ellenére fantasztikus kötetnek tartom és olvasását tiszta szívvel ajánlom mindenkinek, aki érdeklődik a pszichológia iránt.

esőember>!

Popper Péter: Lélekrágcsálók Válogatás Popper Péter legjobb előadásaiból

Zseniális! Élmény olvasni minden sorát! Ez a könyv egy mentőhajó a felzaklatottság tengerében! Megannyi lelki probléma „rágcsálja” a lelkünket, rombolja a hétköznapjainkat, depresszióba, apátiába taszítva, felzaklatva bennünket. De Popper Péter valahogy megnyugtat, elhiteti velünk, hogy nem kell kétségbeesni. És ez hatalmas talentum! Hatalmas tudás, éleslátás, bölcsesség, élettapasztalat, humor. Ez mind ott lakozik az íróban. Na és persze az izgalmas, olvasmányos előadásmód. Letehetetlenül magával ragadnak a gondolatai, szinte beszippantanak a sorok! Megfertőz az élethez való pozitív hozzáállása!
Egy könyvtől azt hiszem, többet nem várhatok!

Popper Péter: Lélekrágcsálók Válogatás Popper Péter legjobb előadásaiból

Egy nap elfogyasztott örökzöld Popperészeti Péterek. :)

BoneB P>!

Popper Péter: Lélekrágcsálók Válogatás Popper Péter legjobb előadásaiból

Érdekes dolgok ezek. Még sose jártam pszicho dokinál, de néha kíváncsi lennék, főleg ilyen jellegű könyvek elolvasása után, hogy mit gondolhat rólam. :)
Bár voltak a könyvben rövid ismétlések, de külön tetszett, hogy mindig volt saját példa. És igyekezett a vicces felét is megmutatni, az amúgy komoly dolgoknak.

Andee_Sis>!

Popper Péter: Lélekrágcsálók Válogatás Popper Péter legjobb előadásaiból

Imádtam. Az ilyen lélekboncolgató könyvet szeretem. Közérthető, vicces és nem utolsó sorban minden szava igaz és elgondolkoztat. Az ember önkéntelenül is önmagát vizsgálja, analizálja. Talán egy kicsit segít, hogy megismerje önmagát illetve jobban megismerje a környezetében élők reakcióit és viselkedését. Megismerje és megértse, ami segít abban, hogy jobbá tegye a kapcsolatait is.
Kár, hogy nem olvassa mindenki!

Tigrincs P>!

Popper Péter: Lélekrágcsálók Válogatás Popper Péter legjobb előadásaiból

Popper Péter az egyik kedvenc pszichológusom, és néhány könyve elolvasása után azt is mondhatom, hogy egyik kedves íróm is. Ez a kicsit mesélős, néhol ismétlős, anekdotázós stílus olvasmányossá teszi írásait, és észrevétlenül ad át tudást és gondolkodtat el. Emberileg is nagyon közel áll hozzám szemléletmódja, és az a természetesség, ahogy saját esendőségét felvállalta. Olvassatok Popper Pétert, érdemes!

RKAti>!

Popper Péter: Lélekrágcsálók Válogatás Popper Péter legjobb előadásaiból

Nem is tudom hirtelen, hogy korrekt dolog-e öt csillagot adni egy olyan könyvre, ami a saját gondolataimat visszhangozza….
(de hát annyira jó vagyok, hogy megérdemli! :D)

Galambdúc>!

Popper Péter: Lélekrágcsálók Válogatás Popper Péter legjobb előadásaiból

Popper Péterrel nagyon elfogult vagyok, ez a könyv legjobb előadásait szedte csokorba.
Ha valaki most kezdené a vele való ismerkedést, kiváló erre ez a kötet, PP esszenciája foglaltatik benne. (Most érzem azt, kár, hogy már nem ismerhetem meg személyesen, nem hallgathatom őt élőben, bár a sorain keresztül is átjön, milyen sok mindenben egyezik a véleményünk a világról).

Csisza>!

Popper Péter: Lélekrágcsálók Válogatás Popper Péter legjobb előadásaiból

Az a fajta könyv, amit az ember automatikusan lekap a polcról ha az élete nehézségbe ütközne vagy elbizonytalanodna. Számomra minden sora érték, ezt mi se mutatja jobban, mint, hogy minden oldalon be van valami jelölve. A Tanár Úr, csak tanít, nem kioktat, nem örök érvényű igazságokat ecsetel, egyszerűen bevon minket a gondolataiba, elmélkedéseibe, amik a pályáján történt tapasztalatokból fakadnak, olyan stílusban, hogy csüngeni lehet minden szaván. Utána rád hagyja mit viszel tovább, vagy fejtegetsz tovább, de azt mindenképpen eléri, hogy elgondolkozz egy kicsit az életeden.

Szédültnapraforgó >!

Popper Péter: Lélekrágcsálók Válogatás Popper Péter legjobb előadásaiból

Nem tudott sok újat mondani a könyv, mivel egy válogatásanyagról beszélt benne P.P.
Azért sok jó gondolatot kijegyzeteltem és új olvasmányajánlásokkal is bővült a listám :)
(Pl. Márai Sándor, Jung, Freud stb.)
Voltak olyan vicces részek, hogy hangosan nevettem P.P. humorán, pedig ha jól végiggondoljuk az iskola nevetséges dolgok miatt ad beírást a gyerekeknek!
Szó volt a nevelésről, párkapcsolatokról, kimerültség, a család egymáshoz való viszonyáról…és még sok-sok érdekes téma vár, ha előveszed eme könyvet. Szívesen ajánlom!

ANI69ish>!

Egy okos nő borzasztóan tud örülni egy briliánsgyűrűnek vagy autónak is, de a legjobban annak örül, ha egy férfi időt ad neki a véges életéből. Ha sokat van együtt vele. Ennél többet nem adhat ember a másiknak

Kapcsolódó szócikkek: idő
Chöpp P>!

Ha valaki rabságnak érez egy kapcsolatot, azt tényleg nem lehet elviselni. Kompromisszumot persze lehet kötni, csak abból egy nagyon rossz együtt élés lesz. Szabadon kell hagyni a másik embert, egy kapcsolat nem jelenthet megkötöttséget, bilincsbe verést. El kell tudni viselni, hogy ő nem az én tulajdonom, hanem egy másik szuverén lény.

247. oldal, Őszinteség, hazugság és titok a párkapcsolatban

Kapcsolódó szócikkek: kompromisszum
Chöpp P>!

Nem hiszek abban, hogy az élet valódi terheit át lehet ruházni egy másik emberre. Az én szorongásomat nem enyhíti az, hogy maga együtt érez velem.

59. oldal, Lélekrágcsálók: a szorongás, a félelem és a pánik

Kapcsolódó szócikkek: szorongás
Kaia>!

Ahogy idősödtem, egyre inkább rájöttem, hogy Pilinszkynek van igaza. Nincs minden helyzetnek megoldása. Vannak helyzetek, amelyeket legfeljebb elvisel az ember.

240.

esőember>!

Amikor az én fiam először hozta haza azt beírásul, hogy: „Tisztelt szülő! A gyerek számtanórán fegyelmezetlen volt” – elgondolkodtam. Tessék mondani, ennek mi értelme van? Persze, rögtön aláírtam. De én is beleírtam a könyvecskébe: „Tisztelt tanárnő! A gyerek vacsoránál nem ette meg a tökfőzeléket.”

Kapcsolódó szócikkek: tökfőzelék
Chöpp P>!

Ha valamitől fél az ember, azt meg kell élni!… Erre mondta az ókorban Epiktétosz, hogy nem a dolgok gyötörnek meg minket, hanem a dolgokról alkotott képzeteink. Azzal kell valamit kezdeni, ami fölnagyítja, rémekké növeszti a minimális jelentőségű történéseket és szorongásokat.

Boldogság - a frázisok fojtogatásában, 269.o.

Kapcsolódó szócikkek: Epiktétosz
Mátrixi>!

…olyan terheket tesztek az emberekre, ti, pszichológusok és pszichiáterek, amelyek alatt meggörnyednek. Ugyanis azt tanítjátok, hogy minden problémának van megoldása. Emiatt az emberek úgy gondolják, csak ők olyan hülyék, hogy nem tudják megoldani az összetört, összezavarodott, tönkrement kapcsolataikat. Mert ti úgy gondolkoztok, hogy az életben problémák vannak, és megoldásokra van szükség. Én viszont úgy gondolkozom, hogy az életben tragédiák vannak, és irgalomra van szükség.

(Pilinszky mondta a szerzőnek)

240. l.

Chöpp P>!

A gyerek nem a szülő birtoka, csak a szülőre van bízva ebben a világban.

Ősök és utódok, 94.o.

Félix>!

„A félelemtől pedig úgy szabadulhat meg az ember, hogy megéli azt, amitől fél.”

Kapcsolódó szócikkek: félelem
DaTa P>!

Nincs abban valami ősi bölcsesség, hogy egy embernek joga van bizonyos dolgokat megőrizni magának? Ez nem szeretetlenség, egyszerűen a szuverenitásnak egy szintje, amit tisztelni kell. Lehet a férjem, a feleségem, a gyerekem, lehet köztünk a legnagyobb barátság, akkor is joga van a másiknak ahhoz, hogy legyen az életének olyan területe, amit nem oszt meg velem. Ez nem bűn, nem hazugság! Egy ember szuverenitásának integráns része a döntés, hogy mit oszt meg a másikkal, és mit nem.