Hogyan ​öljük meg magunkat? 27 csillagozás

Pszichosztorik és más írások
Popper Péter: Hogyan öljük meg magunkat? Popper Péter: Hogyan öljük meg magunkat?

Pszichológus vagyok, aki néha rádöbben arra, hogy szakmájának elvont tudományos nyelvén dadogni kezd, és nem tud elmondani olyasmit a lélek dolgairól, ami már nemcsak a racionalitás szféráiban szól, ám tagadhatatlanul jelen van mindennapjaink valóságában. Hála Istennek, még nem vagyunk kizárólag az észszerűség robotjai, és logikus világunk rendjén néha nyugtalanul cikáznak át olyan hatások, amelyek ösztöneink és indulataink mélyrétegeiből törnek fel.

Saxum, Budapest, 1996
396 oldal · ISBN: 963908431X
Relaxa, 1991

Black_Venus>!

Popper Péter: Hogyan öljük meg magunkat? Pszichosztorik és más írások

Bár eléggé kedvelem az előadásait, Popper Péter varázsa valahogy kezd megkopni nálam. A könyvben a Pszichosztorik című cikksorozata és még néhány random írás szerepel. A Pszichosztorik valamikor 1985 környéként íródtak az Élet és Tudományba, és erősen moralizálnak, mindezt egy szocialista erkölcsre hivatkozva. Úgy érzem, nekem erre már nincs „szükségem”. Bár megjegyzem, hogy nagyjából ugyanazokat a problémákat rágjuk most is, mint amikről ír: a magyarországi oktatás elégtelensége, a technikai civilizáció ártalmai, stb. A maitól különböző keretrendszerben gondolkodik, de a problémákat azóta sem sikerült megoldani.
A legjobb írások: az indiai tanulmányútja tapasztalairól szóló beszámoló, és a börtönsztori, ezekben több a személyes elem.
A kötet címadó írása az öngyilkosoknak szóló ironikus tanácsokat tartalmaz – szerintem inkább cinikus, így nem esett jól.
Erre a kötetre is jellemző a popperpéteri toposzok sűrű ismétlése, a sokadik kötetben ez már fárasztó. spoiler

Dominik_Blasir>!

Popper Péter: Hogyan öljük meg magunkat? Pszichosztorik és más írások

Hmhm. Érdekes gondolatok fejteget, sokszor azonban túlbonyolítja a dolgokat. A két játék nagyon tetszett, s a novellák nagy része is kimondottan elgondolkodtatóra sikerült. (Igaz, a végén lévő lélektani tanulmány már szenvedés volt, nem is sikerült végigolvasni, de csak ezt.)

jellemproba>!

Popper Péter: Hogyan öljük meg magunkat? Pszichosztorik és más írások

Érdekes gondolatok, igazából az egész könyvet /'kiidézgettem'/ volna. Vannak részek ahol elég szárazon, kökemény szakszavakkal megspékelve mondja el véleményét, de emelett ott a humor is! Nekem a kedvenceim a Pszichosztorik voltak, de cikkjei is mind kincset érnek.

Popper Péter: Hogyan öljük meg magunkat? Pszichosztorik és más írások

Nekem is nehezebb volt emészteni a publicisztikákat, de az első fejezetben lévő történetek nagyon „ültek”, leginkább a börtön-riport érintett meg.

skatepunk>!

Popper Péter: Hogyan öljük meg magunkat? Pszichosztorik és más írások

Akiben csak egyszer is megfordult az öngyilkosság gondolata, mindenképpen olvassa el…akiben nem, az is! Érdemes!!

arnold86>!

Popper Péter: Hogyan öljük meg magunkat? Pszichosztorik és más írások

A cím elég félrevezető, hisz csupán az egyik írás címét képezi. Maga a kötet nem ezzel a témakörrel foglalkozik. Sokkal inkább vallással, sorssal, erkölccsel…

fülcimpa>!

(…) az ember az állandó rosszat is jobban el tudja viselni, mint a bizonytalanságot.

Carmilla >!

1. § Jól képzett öngyilkos soha még csak célzást sem tesz öngyilkossági terveire.
Aki meghalási szándékáról beszél, az két hatást ér el ismerősei körében: Amíg él: »Csak jártatja a száját, úgyse meri megtenni!« Amikor meghalt: »De sokáig lamentált szegény, amíg rászánta magát!«
Halálunk mindenkinek legyen meglepetés; életünk frappáns zárópoénja.

Kapcsolódó szócikkek: öngyilkosság
fülcimpa>!

„Az a felnőtt ember, aki el tudja viselni érzelmeinek ellentmondásosságát.”

fülcimpa>!

Török Sándor írja valahol, hogy amikor megszületik egy ember, mennyi szeretettel, mosollyal veszik körül. És amikor meghal – megint mennyi érzelem, együttérzés, gyász keletkezik körülötte.
De a kettő között? Amíg él?
És így fejezi be:
"Emberek, irgalom.
Gyermek voltam és halott leszek. "

fülcimpa>!

A „Miért tetszik?” éppen olyan buta kérdés, mint a „Miért szeretsz?”. Az ember „csak” szeret nemegyszer ésszerű meggondolásai ellenére is. Régen rossz, ha az ember már pontosan tudja a miértjét is. Az ember leginkább konstatálja az érzelmeit, de változtatni nemigen tud rajtuk.

Carmilla >!

7. § Öngyilkosságból csak jelesre szabad vizsgázni. Vagyis meg kell halni. Akit pótvizsgára utasítanak megmentés útján – az süllyedjen el röstelkedésében. Nem komoly ember. Az élők között van a helye.

Tigrincs P>!

Ebéd után összegyűltünk a busz mellett. Akkor azt mondja az egyik hollandus, a legmackósabb, a tolmácsnő-kaktusznak: – Én és a barátaim még itt szeretnénk maradni Weimarban. – Angolul beszélt. – Ha visszafelé jönnek Buchenwaldból, vegyenek fel minket. A kaktusz összeráncolta a szemöldökét. Ettől még szúrósabb lett. – Nem akarják megnézni a lágert? – Szeretnénk Weimarban maradni. – Nem akarják leróni a kegyeletüket ott ahol Ernst Thälmannt kivégezték? Ezt rossz néven vennék az elvtársak… Velünk kell jönniük. A férfi lágy arca megmerevedett. Kihúzta magát. Most látszott csak, hogy milyen nagydarab ember. Most látszott csak, hogy harminchárom éve nem mondták neki, hogy valami muszáj. Most látszott csak, hogy harminchárom éve nem mondták neki, hogy valamit nem lehet. Most látszott csak, hogy már benne van a korban. – Ide figyeljen! – mondta, és a hangja olyan volt, mint a kőrengeteg. – Én és a barátaim ezt a meghívást Buchenwaldba már megkaptuk – 1944-ben. Túléltük. A másodszori meghívást most visszautasítjuk. Akkor sajnos nem volt rá lehetőségünk. A halálos csendben hallani lehetett, ahogy a kaktusz tüskéi zizegve lepotyognak. Azt mondta halkan, majdnem alázatosan: – Kérem… Ahogy óhajtják. Visszafelé itt fogunk megállni… Akár a láz, úgy szökött bennem magasra a szégyen. Mert én elmentem volna akkor is, ha nem akarok. Csak nem teremtek ilyen kínos helyzetet! Mindig elmegyek, akkor is, ha nem akarok. Hiszen csak apróságról van szó. Majd ha zeng az ég, akkor hős leszek. De ez az ember szabad volt. Belülről volt szabad.

zöldszemesostoros>!

Az európai embernek a saját kultúráján belül kell megtalálnia társadalmi és szellemi útját. Ehhez felhasználhatja mindazokat az értékeket, amelyeket elmúlt vagy más kultúrák hoztak létre, de a saját kultúráját – amelyben felnőtt és nevelődött – minden erőfeszítése ellenére sem tudja amazokkal fölcserélni.

Tigrincs P>!

Emlékezetes marad számomra egy film pedagógiai vitája. Török Sándor állta a sarat az egyik Öcsi-film védelmében:
– Mit szimbolizál a filmben a sárkány?
– Nem szimbolizál semmit.
– Talán a Gonoszságot?
– Nem… Sárkány.
– Az erőszakot?
– Azt sem.
– A bennünk lévő negatív indulatokat?
– Azt hiszem, ez egyszerűen csak egy sárkány.
A gyermekkertészek és lélekmesterek tanácstalanul néztek egymásra. Az író elnézően mosolygott. Ő jobban tudta.

181. oldal, Az erőltetett szimbolizmus

jellemproba>!

Kétezer évvel ezelőtt a csoda híre sebesen elterjedt volna, mint az erdőtűz. Mi, a klinika orvosi kara, kétszer annyian, mint az apostolok, saját szemünkkel láttunk egy csodát. De ez a csoda a hírével együtt befulladt, mint egy földbe fúródott gránát. A Jóisten ezt biztosan sokkal jobban tudja nálam. Ezért nem is csinál ma csodákat, mert nem érdemes. Ez az egy kivétel nyilván az én kedvemért történt.

15. oldal Rekviem a csodáért