Hogyan ​öljük meg magunkat? 26 csillagozás

Pszichosztorik és más írások
Popper Péter: Hogyan öljük meg magunkat? Popper Péter: Hogyan öljük meg magunkat?

Pszichológus vagyok, aki néha rádöbben arra, hogy szakmájának elvont tudományos nyelvén dadogni kezd, és nem tud elmondani olyasmit a lélek dolgairól, ami már nemcsak a racionalitás szféráiban szól, ám tagadhatatlanul jelen van mindennapjaink valóságában. Hála Istennek, még nem vagyunk kizárólag az észszerűség robotjai, és logikus világunk rendjén néha nyugtalanul cikáznak át olyan hatások, amelyek ösztöneink és indulataink mélyrétegeiből törnek fel.

Saxum, Budapest, 1996
396 oldal · ISBN: 963908431X
Relaxa, 1991

Dominik_Blasir

Popper Péter: Hogyan öljük meg magunkat? Pszichosztorik és más írások

Hmhm. Érdekes gondolatok fejteget, sokszor azonban túlbonyolítja a dolgokat. A két játék nagyon tetszett, s a novellák nagy része is kimondottan elgondolkodtatóra sikerült. (Igaz, a végén lévő lélektani tanulmány már szenvedés volt, nem is sikerült végigolvasni, de csak ezt.)

Popper Péter: Hogyan öljük meg magunkat? Pszichosztorik és más írások

Érdekes gondolatok, igazából az egész könyvet /'kiidézgettem'/ volna. Vannak részek ahol elég szárazon, kökemény szakszavakkal megspékelve mondja el véleményét, de emelett ott a humor is! Nekem a kedvenceim a Pszichosztorik voltak, de cikkjei is mind kincset érnek.

Tigrincs P

Popper Péter: Hogyan öljük meg magunkat? Pszichosztorik és más írások

Nekem is nehezebb volt emészteni a publicisztikákat, de az első fejezetben lévő történetek nagyon „ültek”, leginkább a börtön-riport érintett meg.

skatepunk

Popper Péter: Hogyan öljük meg magunkat? Pszichosztorik és más írások

Akiben csak egyszer is megfordult az öngyilkosság gondolata, mindenképpen olvassa el…akiben nem, az is! Érdemes!!

arnold86

Popper Péter: Hogyan öljük meg magunkat? Pszichosztorik és más írások

A cím elég félrevezető, hisz csupán az egyik írás címét képezi. Maga a kötet nem ezzel a témakörrel foglalkozik. Sokkal inkább vallással, sorssal, erkölccsel…

fülcimpa

Az ember az állandó rosszat is jobban el tudja viselni, mint a bizonytalanságot.

Carmilla

1. § Jól képzett öngyilkos soha még csak célzást sem tesz öngyilkossági terveire.
Aki meghalási szándékáról beszél, az két hatást ér el ismerősei körében: Amíg él: »Csak jártatja a száját, úgyse meri megtenni!« Amikor meghalt: »De sokáig lamentált szegény, amíg rászánta magát!«
Halálunk mindenkinek legyen meglepetés; életünk frappáns zárópoénja.

Kapcsolódó szócikkek: öngyilkosság
fülcimpa

Az a felnőtt ember, aki el tudja viselni érzelmeinek ellentmondásosságát.

fülcimpa

Török Sándor írja valahol, hogy amikor megszületik egy ember, mennyi szeretettel, mosollyal veszik körül. És amikor meghal – megint mennyi érzelem, együttérzés, gyász keletkezik körülötte.
De a kettő között? Amíg él?
És így fejezi be:
"Emberek, irgalom.
Gyermek voltam és halott leszek. "

fülcimpa

A „Miért tetszik?” éppen olyan buta kérdés, mint a „Miért szeretsz?”. Az ember „csak” szeret nemegyszer ésszerű meggondolásai ellenére is. Régen rossz, ha az ember már pontosan tudja a miértjét is. Az ember leginkább konstatálja az érzelmeit, de változtatni nemigen tud rajtuk.

Carmilla

7. § Öngyilkosságból csak jelesre szabad vizsgázni. Vagyis meg kell halni. Akit pótvizsgára utasítanak megmentés útján – az süllyedjen el röstelkedésében. Nem komoly ember. Az élők között van a helye.

fülcimpa

El kell fogadni Szent-Györgyi Albert figyelmeztetését, hogy aki nem tud bármilyen bonyolult kérdést úgy elmagyarázni, hogy egy nyolc éves gyerek is megértse, az kontár a szakmájában.

Kapcsolódó szócikkek: Szent-Györgyi Albert
Tigrincs P

Emlékezetes marad számomra egy film pedagógiai vitája. Török Sándor állta a sarat az egyik Öcsi-film védelmében:
– Mit szimbolizál a filmben a sárkány?
– Nem szimbolizál semmit.
– Talán a Gonoszságot?
– Nem… Sárkány.
– Az erőszakot?
– Azt sem.
– A bennünk lévő negatív indulatokat?
– Azt hiszem, ez egyszerűen csak egy sárkány.
A gyermekkertészek és lélekmesterek tanácstalanul néztek egymásra. Az író elnézően mosolygott. Ő jobban tudta.

181. oldal, Az erőltetett szimbolizmus

jellemproba

Ópapa tehát botot viselt, zsörtölődött és elégedetlen volt. Mi ezt finoman úgy mondtuk, hogy ópapa pesszimista.

29. oldal Ópapa

jellemproba

Kétezer évvel ezelőtt a csoda híre sebesen elterjedt volna, mint az erdőtűz. Mi, a klinika orvosi kara, kétszer annyian, mint az apostolok, saját szemünkkel láttunk egy csodát. De ez a csoda a hírével együtt befulladt, mint egy földbe fúródott gránát. A Jóisten ezt biztosan sokkal jobban tudja nálam. Ezért nem is csinál ma csodákat, mert nem érdemes. Ez az egy kivétel nyilván az én kedvemért történt.

15. oldal Rekviem a csodáért