Orvos ​voltam Afrikában 4 csillagozás

Pongrácz Mária: Orvos voltam Afrikában

PONGRÁCZ MÁRIA a háromszéki Kovásznán született. A hatvanas évek elején, szüleivel Marosvásárhelyre költözött. A Bolyai Farkas középiskolában érettségizett, majd a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem általános karán szerzett oklevelet.
A diktatúra éveiben a vásárhelyi gyakornoki évek után, Moldvában kényszerült folytatni tevékenységét. Versenyvizsgák által, lépésről-lépésre közelebb került családjához és 1980-tól kezdődően Marosvásárhelyen, mint általános orvos hasznosította szakmai tudását.
Egy 2008-ban bekövetkezett családi tragédia után – elvesztette férjét – arra az elhatározásra jutott, hogy fájdalmára önkéntes orvosi munkában keres gyógyírt.
Így indult el Afrikába.

FarmaMedia, Marosvásárhely, 2012
158 oldal · ISBN: 9786068215181 · Illusztrálta: Paál Timea, Pongrácz Mária

MóroczMárk>!
Pongrácz Mária: Orvos voltam Afrikában

Valamikor a pandémia elején vált ingyenessé egy időre a könyv elektronikus változata így akkor lecsaptam rá.
Maga a könyv jól indul, szépen bemutatja hogyan készült fel az afrikai útra a doktornő, ügyes bajos odautazása szépen be lett mutatva.
Az első alkalom nagyon részletes bemutatásra került a második már kevésbé, a harmadik alkalomra alig pár oldal jutott.

Viszont volt pár dolog ami kifejezetten nem tetszett.
Egyrészt ugye a szerző nem könyvírással foglalkozik, így maga a „történet” folytonossága nem az igazi, eléggé csapong sokszor.
Sokszor említi a szerző, hogy mennyire jó volt a csapat, mennyit segítettek egymásnak satöbbi. Egy nevet nem tudunk róluk, meg semmit, kapunk egy csoportképet és kész.

A helyszínek leírásai és a szerző ehhez való viszonya néha nekem kicsit érdekesen jött át, néha megkérdeztem magamba, hogy „őőő igen, mit vártál?”

Viszont ami kifejezetten nagyon tetszett azok a képek: nem profi Nat Geo fotók, hanem a szerző kis digitális gépével készült pillanatfelvételek.
Semmi beállítás, csak amit látott lefotózta. Csúnya dolog mondani, hogy jó képek voltak, de tessék érteni.

katsa12>!
Pongrácz Mária: Orvos voltam Afrikában

A könyv elkezdése élőtt figyelembe kell vennünk, hogy ez nem irodalmi alkotás, az írónak egyetlen célja van a művel, hogy megossza a tapasztalatait, és ha így közelítjük meg a könyvet, akkor nagyon élvezhető lesz. Szerettem a könyvben lévő képeket, amik nem beállított profi fotók, hanem az afrikai életből kiragadt mindennap életképek. Tanulságos volt mindhárom út számomra is, úgy gondolom, hogy egy kicsit így közelebb vitt az afrikai kultúra megismeréséhez, és remélem egyszer én is részt vehetek egy ilyen misszióban. Csodálom a doktornő bátorságát, hogy akkor, abban a korban ezt a lépés meg merte tenni. Habár ma utazni nem jelent nagy kihívást, de biztos vagyok benne, hogy a 2010-es évek elején ez közel sem volt ilyen egyszerű.

DTimi>!
Pongrácz Mária: Orvos voltam Afrikában

Nagyon lenyűgöző, reális bemutatása a 3 Afrikai országnak ( Kongó, Közép-afrikai Köztársaság és Elefántcsontpart ) és főleg az ottani egészségügyi viszonyoknak. Gyönyörű, színes képek sokasága még értékesebbé teszi a könyvet. Fél csillagot mégis levontam, mert úgy érzem habár a második és harmadik misszió-bevetés 3 hónapos volt az első 1 hónaposhoz képest a leírásuk mégis rövidebbre sikeredett, valahogy összecsapotnak tünik.