A ​Szent István parki fák 1 csillagozás

Polgár Ernő: A Szent István parki fák

A kötet elbeszélései fényképek a huszadik századról, a kétségbeesésről, a szeretetről, és az emberségről; ahogy az író emlékezik a Szent István parki fák alatt.

Eredeti megjelenés éve: 2000

Novella, 2000

Polgár Ernő: A Szent István parki fák

Furcsa kis kötet. A novellákban egy közös van, a születési helyük (a Szent István park). Ez nagyjából ki is merítette a közös pontot, bár az egyes novellák között lehet kapcsolatot találni – de a kötet elrendezése elég szerencsétlenre sikeredett… ami miatt a könyv (nem mint konkrét, hanem mint absztrakt entitás) nem úgy működik, ahogy… hm, működhetne.

Maga a kötet több rövid novellát és két hosszabb elbeszélést tartalmaz. A két hosszabb elbeszélésben pedig találunk újraírást – úgy mint Az utolsó utazás újraírását, az Isten madárkáiban, ami meglehetősen erősebb önmagában, mint a másik elbeszélésbe beépítve; vagy a Hazatérők újraírását a Szibériai haláltáborban, ami szintén erősebb az eredetiben (de ehhez hozzájárulhat a műfaj is).

Kissé csalódott vagyok, mert a korábbi drámák (a másik kötet, amit belinkeltem) sokkal jobban tetszettek, mint ezek a novellák.
És emellett ott vannak a párbeszédek, amik olyan… mechanikusak, robotszerűek, nem emberiek. (Mondjuk a rövidekben is, de ott kevesebb van.)

Van azonban valami ezekben a novellákban, ami tetszik… csak kéne mögé egy kicsit gyúrni, és akkor a mondatszerkesztés is jobban fog csúszni, és az újraírás is többet fog adni.

– Utoljára mit álmodott?
– Héber többnyelvű szótár voltam egy könyvtár fölöspéldány-raktárában.
– Bizarr.
– Nem néz teljesen hülyének, ugye?
– Ellenkezőleg. Foglalkozom lélektannal, álomfejtéssel. Folytassa, kérem.

147. oldal (Isten madárkái)

Kapcsolódó szócikkek: álom
deaxx>!

Vagy egy hasonló: „Írókám! Elolvastam a drámádat, de nem könnyű róla véleményt mondani. Egyrészt, mert nem vagyok jó drámaolvasó, másrészt, mert életveszélyes színdarabot írni. Érzem tehetségedet, de nem biztos, hogy az eredendően drámaírói.”

69-70. oldal (Drámaíró levele Szingapúrba)

Kapcsolódó szócikkek: dráma
deaxx>!

– Beszél oroszul vagy szerbül?
– Egy kicsit – feleltem, majd egy társasághoz vezetett, s arra kért, hogy segítsek. Ő pedig újra elvegyült a várakozók között.
– Dobar dan! – köszönt a társaság egyik férfi tagja.
– Dobar dan (Jó napot!) – köszöntöttem őket.
– Ja szam Dzsemail iz Koszovo (Dzsemail vagyok Koszovóból) – mondta, és bemutatta feleségét, annak húgát, férjét és a hat gyermeket, akik, mint az orgonasípok – a karon ülő másfél évestől a tizennégy évesig – álltak mellette. Dzsemail elmondta, hogy hetedik napja vannak úton, koszovói szerb muzulmán menekültek, és Ausztriába szeretnének eljutni a húgához, hogy a gyermekek életét mentsék.

24. oldal - Koszovói gyermekek

Kapcsolódó szócikkek: Ausztria · menekültek
deaxx>!

– Megvagy. Most én bújok el, és húszig számolok – mondta a fiú.
– Várj! A váltságdíj. Elfelejtetted?
– Akkor megmondod?
– Valóban orosz nevem van – suttogta a kislány –, azért hívnak Verának, mert a papa szerint az oroszok fogják megmenteni a zsidókat a fasisztáktól.
Péter nagy szemekkel nézett a kislányra.
– Értem – mondta értetlenül.

104. oldal (Isten madárkái)

deaxx>!

– Régóta azon gondolkozom, mi a bűnöm, miért vagyok itt?
– Jutott valamire?
– Keresve a múltamban egyetlen egy bűn jutott az eszembe.
– Mi?
– Egyedül voltam a nagyapám házában. Hatalmas kúria, ahol rengeteg a látnivaló. Mi mindent lehetett felkutatni a padláson! Nagypapa kilovagolt, én a fecskéket nézegettem az istállóban. Először csak integettem a tátogó szájú, éhes fiókáknak, de ez nem elégítette ki a kíváncsiságomat. Bottal piszkálni kezdtem a fészket, míg az le nem esett. A madárkák keservesen csiripeltek, szerencsére életben maradtak. Mi lesz, ha meglátja őket a nagypapa? – estem kétségbe, mert már hallottam a lovak dobogását. Nagypapa megérkezett, a lovász bevezette a lovakat az istállóba… és vége. Nagypapa lehajolt, kezébe vette a szétroncsolt kis madárkákat. Ujjai véresek lettek. Rám nézett, megvetően mondta:
– Ezért a bűnödért felelned kell, fiam! Emlékezz a szavaimra!

146-147. oldal - Isten madárkái

Kapcsolódó szócikkek: bűn · fecske

Társaim azt mondták:
– Tóth megőrült, be kéne vinni!
– Miért? – kérdezte Vaszary. – Közveszélyes?
– Nem – válaszolták –, nem szól, csak rajzol, nem válaszol senkinek.
– Lehet, hogy neki van igaza – válaszolta Vaszary.
Ha akkor egy ember úgy közeledik hozzám, mint egy emberhez, szóltam volna. De nem akadt senki mesteremen, az egyetlen Vaszaryn kívül.

44. oldal (Az utolsó utazás)

deaxx>!

– Tudod olvasni arabul a Koránt?
– Már egy kicsit igen. Ha vége lesz a háborúnak, hazamegyünk. Nálunk minden olyan szép, a hegyek, a házak, szeretetben éltünk szomszédainkkal, macedónokkal, törökökkel, albánokkal, s együtt játszottunk, tanultunk. Én nem értem, miért történik mindez?…

25. oldal (Koszovói gyermekek)