Rend ​és rendetlenség 46 csillagozás

Polcz Alaine: Rend és rendetlenség Polcz Alaine: Rend és rendetlenség Polcz Alaine: Rend és rendetlenség Polcz Alaine: Rend és rendetlenség

Polcz ​Alaine kötete – mint valamennyi hasonló indíttatású könyve – életvezetési kalauz. Az író-pszichológus szerző hatalmas élet- és szakmai tapasztalatát felhasználva azonban nem recepteket kínál, hanem együtt-gondolkodásra készteti olvasóját azokról a csak látszólag trivilis dolgokról, tennivalókról, jelenségekről, amelyek mindennapi életminőségünket, hangulatunkat, komfortérzésünket alapvetően meghatározzák. A körülöttünk lévő-alakuló-változó és létező rend- és rendetlenség-állapot átgondolásához kínál megfontolandó – életből vett – példákat. Nem ítélkezik, nem dönt, csak mintákat mutat be és sorjáz – hiteles egyes szám első személyű vallomásokkal illusztrálva. Mégsem egy reprezentatív, szociológiai felmérés végeredménye ez a könyv, hiszen a benne megszólaló – rendetlenségükkel vagy éppen rendjükkel küzdő – személyek a névtelenségüket megőrizve is valós individuumok, akiknek sorsa-élete éppen a legszűkebb környezetük, otthonuk, munkahelyük rendtartásának őszintén önkritikus… (tovább)

Jelenkor, Pécs, 2007
Jelenkor, Pécs, 2004
Pont, Budapest, 1996

tundi28 P
Polcz Alaine: Rend és rendetlenség

Tanulságos olvasmány volt Polcz Alaine könyve, egész más megvilágításba került rend és rendetlenség, mint a könyv olvasását megelőzően. Az esettanulmányok bemutatták egy-egy családon belül a családtagok egymáshoz, a rendhez és a rendetlenséghez való viszonyát különböző élethelyzetekben. Az is kiderül a könyvből, hogy teljesen viszonylagos mit tekintünk rendnek és mit rendetlenségnek; valamint van jó rend, rossz rend – és még lehetne sorolni, de a lényeg az, hogy sok értékes információval lettem gazdagabb. Egyszerre volt érdekes olvasnivaló és önismereti utazás.

Röfipingvin MP
Polcz Alaine: Rend és rendetlenség

Hullámzott nekem egy kicsit, de érdekes volt, lekötött, sok okosságot ír. Arra nem jöttem rá, hogy én vajon „rendes” vagy rendetlen vagyok :)(:

ppeva P
Polcz Alaine: Rend és rendetlenség

Régóta szemeztem vele a polcon, végre sorra került.
Kicsit „egyenetlennek” éreztem a könyvet, voltak nagyon pszichotudományos részei, és egyszerűbb esetleírásai, elemzései is. Érdekes volt, elgondolkodtatott a saját rend-rendetlenség viszonyaimról, a mások rendjével való együttélésről/összeütközésről. Kíváncsi voltam, mit ír a nevelés hatásáról – érdekes, hogy a rendre nevelt gyerekek kb. ugyanolyan százaléka lesz rendes (mert azt látta), mint rendetlen (lázadásból, kényelemből), és hogy a rendesség és rendetlenség életkoronként, élethelyzetenként, együttélésenként változik.
Jót tett nekem, hogy elolvastam, felnyitotta a szemem néhány dologra.

Polcz Alaine: Rend és rendetlenség

Kellene pár nap, hogy a rendemen elmélkedjek. Meg a világ rendjén.
Érdekes könyv, de – bár azt mondják, aki elolvassa, menthetetlenül megváltozik a rendhez való viszonya – nem hiszem, hogy bármi ilyesmi történne velem. Pedig milyen jó lett volna egy könyv elolvasásával megoldani a rend(etlenség) problémámat… :-)

Istevean
Polcz Alaine: Rend és rendetlenség

Nem egy szokványos Polcz Alaine regény, az biztos. Belemerültem, sokáig tartott átrágni magam rajta, mert mindig gondolkodásra késztettek az esettanulmányok. Az emberek többsége nem elemzi magát és a környezetét. Pedig hasznos az ok – okozat összefüggések kibogozása. Számomra tanulságos volt a könyv. Egy percig nem bánom, hogy hosszabb időt vett igénybe az olvasása a megszokottnál.

Doro
Polcz Alaine: Rend és rendetlenség

Sokkal többet vártam tőle. Kifejezetten újat nagyon keveset mondott, de rendezetlenségével nagyon frusztrált. (Apropó a címe ugye Rend és rendetlenség…)
Kár, mert jókat hallottam róla.

ficka
Polcz Alaine: Rend és rendetlenség

„életvezetési kalauz” Na ettől a szótól falra mászom, nem is ilyen céllal olvastam el, hanem kíváncsi voltam, hogy tud-e olyat mondani, amit aztán fontolóra veszek, de ez a töménytelen esettanulmány, pl. X, pl. Y sok volt nagyon, kevés volt a szerző gondolata, áh, meg az egész szerkezete nem nagyon jött be.

gubancos
Polcz Alaine: Rend és rendetlenség

Nagy hatással volt rám ez a könyv. Még nem olvastam ettől a szerzőtől, tetszett az intelligens, magas színvonalú megfogalmazás. Pedig ez nem szépirodalmi mű, hanem egy nagyon hasznos életmód-tanácsadó könyv. Nekem nagyon sokat segített, mivel iszonyat rendetlen vagyok, és ez a könyv egy pofonnal ért fel számomra: rájöttem, hogy sok minden azért nincs rendben az életemben, mert nincs körülöttem rend. Nekiálltam a rendrakásnak, és folyamatosan azon agyalok, hogyan lehetne minél praktikusabb, kézre állóbb, rendesebb, esztétikusabb minden körülöttem. Polcz Alaine nem mondja egyszer sem a könyvében, hogy rakj rendet bakker, az ember (már legalábbis ha ilyen kupis, mint én) mégis elszégyelli magát és nekiáll a rendrakásnak. Nagyon örülök, hogy elolvastam a könyvet.

a_maya
Polcz Alaine: Rend és rendetlenség

Az alapvetései mára szinte evidenciák, ami persze nem baj, mert néha azokat is fel kell frissíteni, újra össze-összekötögetni a gondolatokat. De valahogy széteső ez a könyv, inkább tűnik ötletgyűjteménynek. Egy jószemű szerkesztő nagyon kikupálhatta volna. Kár.

sssajt P

Amikor az ember jó úton van, és meg tudja valósítani önmagát és élettervét, akkor a legrosszabb körülményekből jót is tud kicsiholni; amikor viszont zsákutcában van, rendszerint a körülményeit okolja, és mindig akadályozza valami abban, amit éppen tenni akar, vagy tennie kellene.

41. oldal (Jelenkor Kiadó)

sssajt P

Semmit sem viszünk magunkkal a sírba. És most csak lekötnek, megkötöznek a tárgyak. Amit nem használunk, ami fölösleges – oda kell adni másnak. Mi fölösleges? Amire egy évig nem volt szükség. A tárgyak arra valók, hogy átmenjenek a kezünkön.

138. oldal (Jelenkor, 2007)

sssajt P

Természetesen a lakást csak az tudja jól beosztani, aki tudja, hogy mit akar az életben, ismeri a képességeit, helyesen méri fel a körülményeket, valóra tudja váltani terveit és célkitűzéseit

40. oldal (Jelenkor Kiadó)

sssajt P

Erdélyi kis falvakban például, amikor súlyos beteg, haldokló van a háznál, különös gonddal vigyáznak arra, hogy a házban rend és tisztaság legyen. Rendszeresen főznek és tálalnak. Arra a kérdésre, hogy miért viselkednek így, a válasz sommázó: ez a szokás, így kell csinálni. De adtak ilyen magyarázatokat is: „hogy ne ijedjen meg a beteg”, „hogy ne féljünk mi”.
Ezt a következőképpen értelmezhetjük: a megszokott életrend látványa megvédi a haldoklót attól, hogy szembesüljön állapota egyértelmű reménytelenségével. Azonkívül a rend megtartása azt is sugallja, hogy a halál nem elborzasztó, sőt elviselhető; hiszen minden megy tovább a maga útján és a maga rendje szerint. A hozzátartozók és a beteg számára is védelmet is nyújt. Másrészt mint aktivitás oldja a félelmet és a szorongást; eltereli a figyelmet, és tartást ad. A rend megszokottságával segít elviselni a nehezen elviselhetőt, a bizonytalant.

Jelenkor Kiadó, 2007. 222. oldal

sssajt P

Az elhárítás különböző mechanizmusai épp azt a célt szolgálják, hogy ami kellemetlen és nehezen elviselhető, elfeledjük, eltávolítsuk, kicsinyítsük, megmagyarázzuk, külső okokat, másokat hibáztassunk, csak ne kelljen tudomásul vennünk, hogy milyenek vagyunk valójában.

Jelenkor Kiadó, 2007. 121. oldal

sssajt P

Én sokszor azt hiszem, hogy két ember között ez lehet a legnagyobb súrlódási felület az együttélésben, mert hiszen az én saját rendem nemcsak a tárgyaimra vonatkozik, hanem az életem, a gondolataim, a tetteim rendjére is. Vagy tudnak egymáshoz alkalmazkodni az együtt élők, vagy örökösen zavarják egymást. A zavarásból nyugtalanság, megzavartság, aztán gyűlölködés származik.

Jelenkor Kiadó, 2007. 146. oldal

sssajt P

A társadalmilag meghatározott rend kialakításának és megtartásának is igen erős a segítő hatása. Nemzedékek tapasztalatával ezt szolgálják a rítusok. Szabályként fogadhatjuk el, hogy krízishelyzetek elviseléséhez, áthidalásához nyújt segítséget a saját vagy a rituális közös rend megtartása.

Jelenkor Kiadó, 2007. 222. oldal

sssajt P

A rend megtartásához felelősségtudat kell, az adott cél és a rend módjának ismerete, azonkívül szolidaritás. Enélkül nincs sem háznak, sem országnak igazi rendje. Küszködhetnek egyes rend-felelősök, áldozatkészek vagy megfizetettek, de keserű a küzdelem, sok energia vész el, és nincs igazi rend, mert csak összetartó, empátiás közösség tarthatja fenn a rendet. A régi hagyományok helyett – amelyek eltűnőben vannak – szükséges az együttélések új rendjét kialakítani, fokozott tudatossággal.

Jelenkor Kiadó, 2007. 226. oldal

sssajt P

De a fiókok gyakran vándorolnak, vándorolni kényszerülnek. Akit otthon erősen gátolnak, az a munkahelyén rendez be saját fiókot. Akit munkahelye gátol, hazaviszi szakmája lényegét vagy számára fontos részeit. Akinek sehol nincs lehetősége, az egy aktatáskába, tarisznyába, dobozba vagy akár zsebeibe menekül.

Jelenkor Kiadó, 2007. 76. oldal

sssajt P

Nyugati vendégség során, ha az asszonyok főztek, a férfiak mosogatnak. A szerep- és életforma váltáshoz társadalmunk nem igazodik eléggé. A nemzetközi felmérések szerint a magyar asszonyok helyzete a legrosszabb Közép-Európában. Tőlünk nyugatra a férfiak segítenek a házimunkában, és jobb a szolgáltatás, keletre több az együttélő nagymama és alkalmazott, cseléd. Az alvásidő mutat a legnagyobb ellenállást az időnyomással szemben. A magyar nők keveset alusznak.

Jelenkor Kiadó, 2007. 178. oldal