Együtt ​az eltávozottal 17 csillagozás

Polcz Alaine: Együtt az eltávozottal

„A rítus kollektív viselkedési program az életút fordulópontjaira – születés, esküvő, halál s ezek részeként a veszteség, a krízisek elviselésére, áthidalására. (Persze vannak ünnepi rítusok és egyéniek is.) A gyászrítusoknál a cél a továbbélőket ért veszteség lehető legrugalmasabb feldolgozása: a test eltávolítása az élők közül, ugyanakkor gondoskodás a testről, gondoskodás a lélekről – és gondoskodás a gyászolókról. A halál megváltoztathatatlan és elkerülhetetlen, de viszonyunk a halálhoz nem az, és ez többek között azért fontos, mert viszonyulásunk a halálhoz szabja meg az életünket is. A halál felfogása és elfogadása befolyásolja az életünk módját, az elintézetlen problémák, az elért és el nem ért eredmények teszik könnyűvé vagy nehézzé a megválást az élettől. Olyan összefüggéssel állunk szemben, amely meghatározó egész életünkre."

Eredeti megjelenés éve: 2005

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Polcz Alaine művei Jelenkor

Jelenkor, Pécs, 2005
Jelenkor, Budapest

Szigno P>!
Polcz Alaine: Együtt az eltávozottal

Kiváló összefoglalása, felidézése a haldoklás és a gyász – sajnos mára csak silány nyomokban meglévő – ritusainak.

lorem>!

Az ausztrál bennszülöttek szerint a világegyetem álmokból jött létre.

Carmilla >!

Európa-szerte népi szokás volt, hogy karácsony estéjén terítenek az elköltözöttnek, vagy a morzsákat leteszik a fenyőfa alá egy kosárkába, „mert jönnek Karácsony éjszakáján a halottak, és táplálkoznak a szeretetünkből”.

30. oldal, A rítusokról (Jelenkor, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: karácsony
lorem>!

(Olyan, mint egy megszakadt párbeszéd. Hogyan fejezzem be egyedül?)

Carmilla >!

Ha a halál pillanatában ott volt az ember és el tudott búcsúzni, az nagy könnyebbséget jelent. A legtöbb gyászoló azért panaszkodik, hogy nem tudott elköszönni, nem volt ott, nem volt mellette; vagy éppen nem volt bátorsága elköszönni. Az elengedést különösen megnehezíti az, ha nem láthattuk a halott testét, ha szétroncsolódott balesetben, eltűnt háborúban, tömegkatasztrófában, távoli helyen, idegen országban halt meg.

24. oldal, A rítusokról (Jelenkor, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: halál
Carmilla >!

Ha meghalt valakim, az álmokkal egy megszakadt kapcsolatot próbálok folytatni, olyan kapcsolatot, amely végleg eltűnt, de szeretnék még vele együtt lenni.

88. oldal, A gyászolók álmai (Jelenkor, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: álom
Carmilla >!

A Mississippi mellett élő négerek a temetőben táncolnak, mert megszabadult valaki. az újszülött mellett meg sírnak, mert rabszolga született a világra.

41. oldal, A rítusok alakulása napjainkban (Jelenkor, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: Mississippi (folyó)
Carmilla >!

A szüntelen partnercsere nem azt jelenti, hogy magas a hódítások száma, hanem az ellenkezőjét: a mélyebb, biztonságos kapcsolatra való képtelenséget – emögött is rendszerint fel nem dolgozott veszteség, félelem áll.

13. oldal, A rítusokról (Jelenkor, 2005)

Carmilla >!

…a szavak többnyire üresen csengenek részvétnyilvánításkor is, elévült, elcsépelt szavakat mondunk.

28. oldal, A rítusokról (Jelenkor, 2005)

lorem>!

Hippokratész nem csak egy személy volt, hanem egy orvos-dinasztia képviselője. A Corpus Hippocraticusban a következőt találjuk: „…Ha a beteg a betegsége uralma alá kerül, kezemet rá nem teszem”. Tehát a haldoklót hagyom a maga idejében meghalni. Ezzel egyezik a hospice filozófia: „A halál idejét sem elhúzni, sem siettetni nem szabad”.

Carmilla >!

Negyvenkét éves értelmiségi asszony mondja:
„Vittem a hátamon a halott férjemet. Vajas kenyér is volt nálam. Nagyon szerette. Nem kellett neki, halott volt. Iszonyú nehéz. De hurcoltam tovább…”

92. oldal, A gyászolók álmai (Jelenkor, 2005)