Dinamikus ​játékdiagnosztika és játékterápia / A bábjáték mint diagnosztikai és terápiás módszer / A világjáték 4 csillagozás

Polcz Alaine: Dinamikus játékdiagnosztika és játékterápia / A bábjáték mint diagnosztikai és terápiás módszer / A világjáték

A ​gyermekek életét kitöltő játékban benne van mindaz, amit a világból érzékelnek, és amit magukról gondolnak. „Polcz Alaine a bábjátékkal szerzett tapasztalatai nyomán felfigyelt a nagy lehetőségre, amit az jelenthet, hogy a gyermek a játékban egy egész világot építhet fel. Ez a világ bizonyára el fogja árulni a gyerek és családja problémáit, de azon túl még azokat az érzéseket is, amiket a játékvilág építőjében az emberi világ kelt” – így jellemezte a pszichiáter Vikár György azt a lélektani valóságot, amelyre Polcz Alaine a dinamikus játékdiagnosztika és játékterápia módszertanát és gyakorlatát alapozta. Hallatlanul gazdag tapasztalaton nyugvó, kimerítő, rendkívül érzékeny és (több évtized múltán is változatlanul) újszerű kísérlete a játék értelmezésére – egy megkerülhetetlen, alapvető kézikönyvet eredményezett. A Világjáték konstruktív, projektív módszer. A gyermek a valóságos környezet, az élet különböző területeinek, jelenségeinek kicsinyített elemeiből álló játékot kap… (tovább)

Psychoped, 2009

kata__>!

Nyilván nem tudsz megkérni egy 5 évest, hogy mesélje el részletesen az abúzusa körülményeit, vagy mondja meg mikortól és miért szorong.
De adhatsz neki egy kék tálcát, azzal, hogy ez a tenger, és építsen rá homokból szárazföldet, aztán rendezze be rajta a világot olyannak, amilyennek látja. Ehhez adott a kunyhótól a felhőkarcolóig, a vízilótól a kígyóig, a szomorúfűztől a karácsonyfáig, a teherautótól a mosógépig rengeteg apró tárgy.
És, amire verbálisan nem tud, arra (például) a világjátékban, a saját nyelvén válaszolni fog.

Ez a Polcz Alaine által hazahozott diagnosztikus és terápiás eljárás a legátfogóbban alkalmazható játékterápia, a könyv pedig (a bábjáték mellett) részletes ismertetőt ad a mikéntjéről, ráadásul abszolút közérthetően.

kata__>!

A gyermek sajátos nyelve a játék. A környezet a kicsi gyermekhez viszonyítva aránytalanul, birtokba vehetetlenül, megismerhetetlenül bonyolult és nagy, de a kis, élettelen tárgyak segítségével úrrá lehet a fölébe növő dolgokon. Ezt már az ősember is felismerte és a valóságos világ tárgyainak kicsinyített mását adta a kezébe játékként ( babát, fazekat, lovat). A dolgok kicsinyített mása veszélytelenebbé teszi és megszelídíti a világot. A birtokbavétel, a megismerés manipuláción, utánzásos, ismétlődő játékon, tanuláson keresztül történik.