Pók Lajos (szerk.)

A ​szecesszió 1 csillagozás

Pók Lajos (szerk.): A szecesszió

Nem ​is olyan régen még csak a tudatlanság vagy a rossz ízlés vádját vallva lehetett beszélni a szecesszióról, de manapság izgató tudományos téma, a hatvanas évek elejétől pedig magának a szecessziós formavilágnak a divatját is éljük. Európa és Amerika nagyvárosaiban lépten-nyomon szembetűnnek az emberek öltözködésén éppúgy, mint a plakátokon vagy a hippiközösségek ábrándvilágában, irodalmi és képzőművészeti alkotásokon a századforduló szecessziós éveinek motívumai.
Természetesen nem a szecesszió rehabilitálására van szükség, akár az anakronisztikus divat, akár apologenetikus szakkönyvek segítségével, hanem a kétségtelen eredmények és a szemléleti-formai zsákutcák megvilágítására.
Erre a feladatra vállalkozott Pók Lajos könyve. A bevezető esszé a szecesszió történeti szerepét és esztétikáját tárgyalja, minden művészetet magával ragadó mozgalomnak tekintve a szecessziót. A kötetben közölt antológia, nemzetközi vonatkozásban is először, igyekszik átfogó képet adni ennek… (tovább)

A művek szerzői: Arthur Schopenhauer, Richard Wagner, Friedrich Nietzsche, John Ruskin, William Morris, Oscar Wilde, Fernand Gregh, Jules Romains, Maurice Denis

Tartalomjegyzék

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Stílusirányzatok Gondolat

>!
Gondolat, Budapest, 1977
534 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632805380
>!
Gondolat, Budapest, 1972
522 oldal

Enciklopédia 1


Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 2


Kiemelt értékelések

AudreyC>!
Pók Lajos (szerk.): A szecesszió

Nagyon jól felépített és – bár ez egy stílusról szól – izgalmas könyv. Izgalmas, mert nem mond ítéletet, sok nézőpontot megismertet, alapos, szakszerű, de érthető, élvezetes, olvasmányos. Az elején egy hosszabb ismertető esszével indul, nagyon nagy hatással volt rám Pók Lajos stílusa, letisztultsága, komolysága, felkészültsége, végig érezhető, hogy tényleg minden addig megjelent anyagot felhasznált, sok újat megtudtam, pl. nem gondoltam, hogy a szecesszió ennyire vitatott volt. Az esszét követő írások: tiszta irodalom, öröm volt az olvasás, minthacsak egy regény lenne.
Ezt az irodalmi nyelvezetet hiányolom sok mai, modern, művészetekről szóló könyvből.
A képanyag nem sok sajnos, olvasás közben rákerestem arra, ami pluszban érdekelt, de a könyv tartalma, elfogulatlansága és a szecesszióhoz méltó stílusa miatt ez egy kitűnő, maximálisan 5*-os könyv. Nálam újraolvasós lesz és a sorozat más részeit is beszerzem.


Népszerű idézetek

Archibald_Tatum>!

Külön gyűjteményt lehetne összeállítani a szecesszió egykorú gúnyneveiből (a pávafarok esztétikája, a vonalak balettja stb.), a szecessziós művészettel kapcsolatos anekdotákból (II. Vilmos császár Van de Velde 1902-es düsseldorfi kiállításán félt, hogy "tengeribetegséget kap ezektől a hullámvonalaktól"), amelyek meglepően hasonló ijedelmekről, reflexekről árulkodnak, mint azóta is minden újabb művészeti törekvés visszhangja a konzervatív nézőkben, olvasókban, hallgatókban.

8. oldal (Gondolat, 1972) · Pók Lajos

Kapcsolódó szócikkek: 1902
42 hozzászólás

Hasonló könyvek címkék alapján

Baróti Dezső (szerk.): A rokokó
Rónay György (szerk.): A klasszicizmus
Czine Mihály (szerk.): A naturalizmus
Klaniczay Tibor (szerk.): A manierizmus
Georges Minois: Az életfájdalom története
Nyáry Krisztián (szerk.): Nem kötelező 2. – Tiltott irodalom
Somlyó György (szerk.): Szonett, aranykulcs
Jean-Paul Sartre: Mi az irodalom?
Félicien Marceau: A regény szabadon
Mihail Mihajlovics Bahtyin: Dosztojevszkij poétikájának problémái