1979 – Rajzolta Lexa Klára
A tengerek és óceánok Földünk kétharmadát borítják. Rengeteg állatnak nyújtanak otthon, közöttük kétségtelenül gazdaságilag a halak a legfontosabbak. Itt él a legnagyobb állatfaj, a nemritkán 130 tonna súlyú kékbálna is. Az igazi élőtömeget azonban az alacsonyabb rendű állatok képviselik. Becslések szerint a tengeri állatok összsúlyának több mint 90 százaléka a gerinctelenekre esik. Nemcsak mennyiségük, hanem formagazdagságuk is nagy. Csak a csigák közül 65000 faj él a tengerben. Ebből a változatosságból csupán ízelítőt adhat ez a könyv, mely a hozzánk legközelebb levő s így mindenki számára elérhető tengerek – a Balti- és a Fekete-tenger, valamint az Adria – gerinctelenek állataink leggyakoribb képviselőit mutatja be.
Tengeri állatok 1. 21 csillagozás

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Búvár Zsebkönyvek Móra
Enciklopédia 2
Várólistára tette 5
Kívánságlistára tette 3

Kiemelt értékelések


Nem hittem volna, hogy ennyi év után is tud újat mutatni, egy ilyen kis búvár zsebkönyv. Anno nagyon szerettem őket, de pár kötet kimaradt a számomra, így arra gondoltam, hogy begyűjtöm az eddig megjelent sorozat könyveit. Szerencsére a mostani olvasásom egy teljesen új könyvecskét rejtett, hiszen egyike azon kiadványoknak, amiket anno nem tudtam kézbe venni.
Podani János: Tengeri állatok 1. című könyve 1979-ben jelent meg a Móra Könyvkiadó gondozásában.
Ebben a kötetben olyan állatokról kapunk részletesebb információkat, mint például a Tengeri nyúl, a Kanálfogú kagyló vagy éppen a Tengeri makkok. Sok különleges teremtmény a nagy kékség mélyéről. Sokukról nagyon felszínes volt eddig a tudásom és olyan példány is akadt, amelyet még névről sem ismertem.
Nagyon élveztem a kötet olvasását és remélem, hogy minél hamarabb lehetőségem lesz a többi kiadványt is megvásárolni.
Ajánlom!


Egyetlen ellenvetésem van a meglehetősen szakszerű szöveggel szemben: egyes alapfajok esetén (csigák/kagylók/lábasfejűek) nem ártott volna egy-egy vázlat, amely a testrészeket magyarázza el.
De roppant jópofa kötet, végre megtudtam számos otthon tartott kagylóm, csigám nevét :))
És milyen izgalmas, hogy mennyi tengeri puhatestű ragadozó, vagy pedig dögevő, wow!


Nem gondoltam volna, hogy kiderül rólam, hogy rendkívül érdekel a tengerbiológia.:D Ennek örömére a Kék bolygó című dokumentumfilmet is meg fogom nézni, ami már régen tervben volt egyébként is.
Az író nagyon jól összeszedte a legérdekesebb fajok legérdekesebb tulajdonságait.
Ráadásul gyermekkorom kedvelt elfoglaltsága volt a sorozat részeinek olvasgatása, bár nem sok emléket őrzök a bennük leírtakról. Nosztalgiának is jó volt tehát.
Na és a remeterák meg a kis csalánozó haverja megvett kilóra.:D


Tengerparti nyaralásunk alkalmával sok állattal találkozhatunk. Legismertebbek a szivacsok, rákok, kagylók, csigák. De hogy ezeknek az állatoknak mennyi fajtája van, ebben nyújt segítséget ez a kicsi, de annál hasznosabb könyvecske. Voltak olyanok is, amelyekről még sosem hallottam, mint a tengeri makkok, – ami rák fajta, pelikánláb, – ami egy csiga fajta.
Lábasfejűek, amiket polipoknak ismerünk. Tőkésbőrűek , amik a tengeri uborkák, tengeri sünök, tengeri csillagok.
Csodálatos, hogy a tenger ennyi apró, érdekes és különleges állatnak ad otthont.
Népszerű idézetek




A földigiliszta távoli, többnyire tengerben élő rokonai a soksertéjű gyűrűsférgek. Nevüket arról kapták, hogy testük számos – gyakran több száz – gyűrűszerű szelvényvől áll, melyeken helyváltoztatást szolgáló serték vannak. Híres képviselőjük a csendes-óceáni palolóféreg, a bennszülöttek kedvelt csemegéje.
12. oldal




Kagylók
Mindannyian víziállatok, kétharmad részük tengeri. Szépségben nem maradnak el a csigák mögött, s talán épp ezért gyűjtötte, cserélte őket szenvedélyesen nagy írónk, Jókai Mór is. Gyűjteményének legértékesebb darabja, a Csendes-óceánban élő óriáskagylónak (Tridacna gigas) egy szép példánya ma is megvan a Természettudományi Múzeum Állattárában.
34. oldal
Hasonló könyvek címkék alapján
- Csaba Emese (szerk.): A természet megfejtett titkai ·
Összehasonlítás - Christopher J. Humphries – Esmond Harris – Peter Holden – Anthony Wootton: Természetbarátok zsebkönyve 95% ·
Összehasonlítás - Volker Dierschke: Milyen madár ez? 93% ·
Összehasonlítás - Garai Attila (szerk.): A természet ABC-je 91% ·
Összehasonlítás - Martin Woodcock – Richard Perry: Madarak 92% ·
Összehasonlítás - Kóbor Péter: Lepkék, bogarak és más ízeltlábúak ·
Összehasonlítás - Gergely Péter – Gór Ádám – Hudák Tamás – Ilonczai Zoltán – Szombathelyi Ervin: Nappali lepkéink ·
Összehasonlítás - Szinetár Csaba: Pókok ·
Összehasonlítás - Henn László: Ragadozók ·
Összehasonlítás - Szinák János – Veress István: Üvöltés az éjszakában ·
Összehasonlítás