Híres ​rómaiak 5 csillagozás

Plutarkhosz: Híres rómaiak

Plutarkhosz neves görög történetíró Párhuzamos életrajzok c. művéből kap ízelítőt e könyvben az olvasó.
„Olyan ez a munka – írja Plutarkhosz –, mintha napok hosszat együtt élnék hőseimmel, mintha írás közben sorra vendégül látnám őket, és házamba fogadva magam elé állítanám mindegyiket, hogy elnézzem, mekkora, mily gyönyörű. Tetteik közül kiválogatom a legszebbeket és a megismerésre legméltóbbakat.”
Romulus, Coriolanus, Fabius Maximus, Tiberius és Caius Gracchus, Pompeius, Marius, Sulla, Julius Caesar, Cicero és még nyolc jeles római hadvezér és államférfi életrajzán keresztül a római történelem belviszályokkal, véres, hódító háborúkkal tarkázott hét évszázada bontakozik ki az olvasó előtt.
Plutarkhosz eredeti munkájának rövidített és átdolgozott kiadása elevenebbé, pergöbbé teszi a mintegy kétezer évvel ezelőtt született, helyenként hosszadalmas és nehézkes mű olvasását.

Kárpáti / Móra, Budapest - Uzsgorod, 1967
416 oldal · keménytáblás · Fordította: F. Kemény Márta

Julius Caesar · Lucius Cornelius Sulla · Marcus Tullius Cicero · Caius Marcius Coriolanus · rómaiak

Rodosz

Goauld1985>!
Plutarkhosz: Híres rómaiak

Ennek a könyvnek is köszönhetően szerettem meg a törénelmet. Szerintem 10-11 éves voltam mikor először olvastam a történeteket. Mindenkinek ajánlani tudom!

Chöpp >!

A dictatort csak nagy nehezen lehetett eltéríteni attól a szándékától, hogy Caesart megölesse. Tanácsadói lebeszélték a gyilkosságról, mondván, hogy nem lenne értelme egy serdületlen ifjút megöletni. Sulla erre így felelt:
– Ha volna eszetek, tudnátok, hogy abban a gyermekben nem egy, de több Marius rejtőzik. – Azért mégis megkegyelmezett az ifjúnak.

319-320. oldal Caius Julius Caesar

Kapcsolódó szócikkek: diktátor · Julius Caesar · Lucius Cornelius Sulla
Chöpp >!

Caesar több mint egy esztendőt töltött Rhodosz szigetén, a híres Molón fiától, Apollóniosztól tanult, akinek a nagy szónok, Cicero is tanítványa volt. A szorgos munka nagyszerű eredménnyel járt: a kortársak elragadatással beszéltek Caesar szónoki képességéről, és maga Cicero is megdicsérte beszédeinek tartalmáért és kifejezésmódjának szabatosságáért, gazdagságáért.

321. oldal Caius Julius Caesar

Kapcsolódó szócikkek: Julius Caesar · Marcus Tullius Cicero · Rodosz
Chöpp >!

Az egyes városok elfoglalása után azonnal szabad zsákmányolást engedélyezett. A városoktól váltságdíjat szedett, és ha megkapta, elállt lerombolásuktól. Egyévi Hispániai tartózkodása alatt Caesar hatalmas vagyonra tett szert, harcosaival is bőkezűen bánt. A harcosok szerették Caesart, és imperatornak szólították.

327. oldal Caius Julius Caesar

Kapcsolódó szócikkek: Julius Caesar
Chöpp >!

Az ellenség szétszórta Caesar lovasságát. és a tiszteket megölte. Ha Caesar fel nem ragad egy pajzsot, előre nem hatol a harcban álló gyalogság soraiba, s rá nem veti magát az ellenségre, és a tizedik legio katonái be nem avatkoznak a harcba, a rómaiak közül senki sem menekült volna meg. Így Caesar személyes bátorságával egész hadseregét magával ragadta, és a katonák, mint mondani szokás, valóban emberfeletti erővel harcoltak.

334. oldal Caius Julius Caesar

Kapcsolódó szócikkek: Julius Caesar
Nebula>!

Nem tudta, hogy annak, aki a közügyekkel foglalkozik, és emberekkel van dolga, kerülnie kell az önhittséget…

Kapcsolódó szócikkek: Caius Marcius Coriolanus
Chöpp >!

A legelőkelőbb római patríciuscsaládok egyikéhez, a Juliusokhoz tartozott. Beszélik, hogy a család alapítója Aeneas fia, Venus istennő unokája volt.

319. oldal Caius Julius Caesar

Kapcsolódó szócikkek: Aineiász / Aeneas
Chöpp >!

Julius Caesar mint aedilis nagy összegeket költött a Rómából Capuába vezető híres út, a Via Appia megjavítására és díszítésére, de még többet költött ünnepségek rendezésére. Mondják, hogy egy ünnepség alkalmával több mint háromszázhúsz gladiátorpárt vonultatott fel egyszerre.

323. oldal Caius Julius Caesar

Chöpp >!

Galliát meghódító hadjárataiban és háborúiban éppen olyan jó katonának és elismerten tehetséges hadvezérnek bizonyult, mint kora legnagyobb hadvezérei és katonái.

328. oldal Caius Julius Caesar

Kapcsolódó szócikkek: katona
Chöpp >!

Caesar mindenkin segített, akin csak tudott, tettel vagy ígérettel; mindenesetre annyit elért, hogy Róma polgárait is megnyerte magának a vagyont érő kincsek segítségével, melyeket az ellenségtől zsákmányolt ugyan, de egy részét bőkezűen el is adományozta.

333. oldal Caius Julius Caesar

Chöpp >!

A rómaiak számbelileg kevesen voltak, ezt a hiányt jó haditechnikával kellett pótolniuk. Három sorban széles árkokat ástak, egy-egy sor között nem volt száz méternél nagyobb távolság. Az árkok után palánkkal megerősített sáncot emeltek, mely mögött elrejtőzhettek a várerődöt ostromló lövészek. A sáncokra huszonöt méterenként emeletes bástyákat állítottak, hogy az ott elhelyezett hajítófegyvereikkel kereszttűz alá vehessék az erődöt. Az árkok előtt faoszlopokat állítottak, faágakból pedig sűrű hálót fontak az oszlopok közé. Öt sor ilyen oszlopos hálót emeltek, az előttük elterülő síkságon pedig földcsapdákat ástak, melyek mélyén éles kövek és tüskés ágak voltak elhelyezve.

342-343. oldal Caius Julius Caesar

Kapcsolódó szócikkek: gallok · rómaiak