A ​pszichológia örök témái 4 csillagozás

Történeti bevezetés a pszichológiába
Pléh Csaba: A pszichológia örök témái Pléh Csaba: A pszichológia örök témái

Hogyan ​alakult a modern pszichológia emberképe? Vajon van-e ennek köze ahhoz, ahogyan köznapi életünkben egymáshoz mint érző és gondolkodó lényekhez közelítünk? Ez a rendhagyó pszichológiatörténet a modern szakmai és a köznapi pszichologizálást együtt, egymásra válaszolgatva tekinti át. Gondolatmenete a lélektan történetét mint a köznapi, naiv és a tudományos emberismeret közötti viszony történetét írja le. A könyv visszatérő kérdése az antropomorfizmus, valamint a lelki jelenségekben rejlő célirányosság beszédmódjának jogossága, illetve kapcsolata az oksági világmagyarázattal. Ennek előtérbe állításával a könyv a lélektant mint központi embertudományt mutatja be. A szerző három évtizedes pszichológiatörténészi múlttal a háta mögött ezt a viszonyt láttatja a pszichológia legizgalmasabb problémájaként.

A naiv és tudományos pszichológia egymáshoz kapcsolása sajátos visszatérő párokban jelenik meg. Olyan párokban, mint test és lélek, ember és állat, öröklés és környezet, rész… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2008

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Baccalaureus Scientiae Typotex · Test és lélek Typotex

vargarockzsolt>!
Pléh Csaba: A pszichológia örök témái

Pléh Csaba: A pszichológia örök témái Történeti bevezetés a pszichológiába

Tankönyv mérnök, közgazdász, menedzser és kommunikáció szakos egyetemisták számára. Rövid bevezető (tárgymeghatározás) és pszichológia történet (Platóntól és Descartestól Chomskyig és Dennettig) után fogalomtörténeti elemzések az alábbi témákban:
Test és lélek, agy és lelki jelenségek
Ember és állat. Különbségek és hasonlóságok
Öröklés és környezet
Kultúra és viselkedés
Egyén és közösség
Tudat és tudattalan
Normális és kóros
Rész és egész
Pszichológia és technika
Pszichológia a hivatások rendszerében.
(Részletesebb címszó jegyzék: http://moly.hu/karcok/135316 )

Milyen ez a könyv? Tömény.
Az egyetemisták többsége biztosan sokkal okosabbak mint én, jobban vág az agyuk (ennek értelmezéséről is olvashatunk a könyvben), viszont valószínűleg kisebb a háttértudásuk, mint nekem. Ezért azt gondolom, hogy a könyv szövegét vizsgán simán felmondják, de igazán megérteni csak akkor fogják, ha a fejezetek végén található szakirodalmi eligazítók alapján alaposabban is foglalkoznak az egyes tárgykörökkel.
A könyv metodikáját meghatározza, hogy az egyes témáknál a szerző ismerteti a probléma történetét, mit mondott a kérdésről Descartes (meglepően sok elemzés indul tőle el, nem is gondoltam volna, hogy ilyen fontos gondolkodó volt), ezt a később hogyan vitatták, hogyan értelmezték a kulcsfogalmakat, és így jut el napjaink egymással versengő pszichológiai iskoláiig.
Ez a módszer a fogalmak értelmezéséhez nagy segítséget nyújt, viszont akadálya annak, hogy egy-egy pszichológiai gondolatrendszer egységes logikáját megértsük. Ennek következtében választani sem tudunk közöttük, miképpen ezt Pléh Csaba sem teszi meg. A pszichoanalitikus iskola és az evolúciós pszichológia párhuzamosan jelenik meg a kognitív pszichológiával és a behaviorizmussal. Mindegyikből az értékek emelődnek ki, és bár néhány esetben nagyon halvány kritika megfogalmazódik, alapvetően bármely iskolához tartozó pszichológus elégedetten forgathatja ezt a kötetet.
És a laikus? A laikus ebből a könyvből áttekintő képet kaphat, megismerkedhet a pszichológia sokszínűségével, bonyolultságával (miért volna egyszerű a pszichológia, ha a tárgya, az ember sem az), és ha nem veszítette el a bátorságát, a szakirodalmi eligazítók alapján elkezdheti az őt érdeklő speciális kérdések tanulmányozását.