Prótagorasz 13 csillagozás

Platón: Prótagorasz

„Mi az, már megint szofisták? Nem ér rá az úr!”

Platón műveinek kommentált Atlantisz-összkiadása az utóbbi évtizedek klasszika-filológiai kutatásai alapján szükség szerint javítva, átdolgozva vagy teljesen új fordításban közli az egyes dialógusokat, s tartalmazza az eddig magyarul nem olvasható szövegeket is.

Atlantisz, Budapest, 2007
176 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639165892 · Fordította: Faragó László, Bárány István

Szókratész

Bogas P
Platón: Prótagorasz

Biztos tiszteletlenség azt írni, hogy Szókratész megszívatta Prótagoraszt… na de tényleg behúzta a csőbe.

Ez úgy van, hogy minél többször olvasod, annál jobban érted, de annál kevésbé élvezed.

memoir
Platón: Prótagorasz

hogy mindig Szókratésznek legyen igaza!?!… uncsiii.

Sli SP

A legtöbb ember ugyanis nem tartja a megismerést erős, irányító, sőt parancsoló tényezőnek, nem, egyáltalán nem ilyennek tartja, hanem azt gondolja, hogy bár az emberben sokszor megvan a megismerés, mégsem az irányítja, hanem valami más erő: hol a harag, hol a gyönyör, máskor a fájdalom, néha a szenvedély, gyakran a félelem. Pontosan úgy beszélnek róla, mintha csak valami rabszolga lenne a megismerés, akit mindenki más ide-oda rángathat! Vajon neked is ez a véleményed, vagy inkább azt gondolod, hogy a megismerés szép dolog, és képes uralkodni az emberen, úgyhogy azt, aki tudja, mi jó és mi rossz, semmiféle hatalom rá nem veheti, hogy másképpen cselekedjen, mint amit a megismerés parancsol neki, minthogy jobb tanácsadója, mint a belátás, nem lehet az embernek?

86-87. oldal (Atlantisz, 2007)

Kapcsolódó szócikkek: fájdalom · félelem · gyönyör · harag · megismerés · szenvedély · Szókratész
Sli SP

Az önmagunkkal vívott küzdelemben alulmaradni – nem lehet más, mint tudatlanság; az önmagunk fölött aratott győzelem pedig semmi más, mint a bölcsesség.

97. oldal (Atlantisz, 2007)

Kapcsolódó szócikkek: bölcsesség · Szókratész · tudatlanság
Sli SP

(…) mintha bizony volna olyan ember, aki szándékosan cselekszik rosszat. Én ugyanis állítani merem, hogy egyetlen bölcs sem gondolja azt, hogy bárki emberfia szándékosan vétkezne, vagy önként valamilyen szégyenletes és rossz cselekedetet követne el; a bölcsek valamennyien tisztában vannak vele, hogy mindazok, akik valami szégyenteljes és rossz dolgot tesznek, nem urai akaratuknak.

74. oldal (Atlantisz, 2007)

Kapcsolódó szócikkek: akarat · bölcs · rossz · szándék · Szókratész