Halálos ​merülés 4 csillagozás

Egy történet szerelemről és megszállottságról
Pipin Ferreras: Halálos merülés

Francisco ​"Pipín" Ferreras, a veszélyes és sokat vitatott sport, a szabadtüdős merülés kubai származású világcsúcstartója, 1996-ban találkozott Audrey Mesterével, a gyönyörű francia tengerbiológus hallgatóval, aki Cabo San Lucas partján, kutatásai kapcsán kereste fel öt. Azonnal szenvedélyes románc bontakozott ki közöttük, és szerelmüket az óceán iránt érzett határtalan szeretetük pecsételte meg. Nem sokkal ezután Audrey is kipróbálta magát a sportban, és rövid idő múlva megdöntötte a női világcsúcsot: 115 méter mélyre merült a tengerbe egyetlen lélegzetnyi levegővel.
Ők lettek a szabadtüdős merülés bajnokpárosa, akaraterejüket és testük teherbírását tették próbára azzal, hogy hihetetlen mélységekbe ereszkedtek le a sötét óceánba. Aztán a Dominikai Köztársaság partjainál 2002 október 12-én megtörtént az elképzelhetetlen: Audrey próbálkozása, hogy 170 méterre javítsa az abszolút világcsúcsot, halállal végződött Pipín – a lelkében dúló kérdések és lelki testvérének elvesztése… (tovább)

Corbis, 2007
232 oldal · ISBN: 9789638688248 · Fordította: Bánfi Balázs Miklós

Pipin Ferreras: Halálos merülés

Pipin Ferreras: Halálos merülés Egy történet szerelemről és megszállottságról

Rég volt már, hogy így beszippantott egy könyv, de gyanús volt a túl nagy romantika, egy ilyen idegbeteg se**fejtől, mint amilyen a szerző. Egy faragatlan fickó, aki szabadtüdős merülő, elcsavarja egy 12 évvel fiatalabb lány fejét, feleségül veszi, majd rábeszéli a merülésre. Utánanézve a történteknek, valószínűleg a szerző bántalmazta is tragikusan elhunyt feleségét és nem kizárt, hogy kényszerítette a merülésre.
Ha az ember, mint társadalmi lény tényezőtől eltekintünk, azonban továbbra is lebilincselő a könyv, hiszen az emberi test határainak elképesztő feszegetését mutatja be minden oldal. A kötetben életre kel „A nagy kékség”. A szerző találkozott is Mayollal.
A könyvben felbukkan továbbá James Cameron, szenvedélyes tengerrajongó és filmrendező, készített is a merülésekről felvételeket. Találtam egy 2015-ös és 2017-es közleményt is, hogy készül a “The Dive” című film, amelyben a szerző önmagát alakítja, elhunyt feleségét pedig Jennifer Lawrence. Gondolom Pipin agressziója meghiúsította az együttműködést.

estherlamm P>!

Persze olyan emberre volt szükség, akinek van tapasztalata a Trimixszel, mint például én. Trükkös dolog, de nem féltem tőle. Extrém mélységben a sűrített levegő majdnem olyan, mint a méz – nehéz belélegezni. Ezért hígítják fel a búvárok, ha ötven méter alá merülnek. Az oxigén, nitrogén és hélium keveréke sokkal hígabb. Mi több, a nitrogén arányának csökkentése miatt kisebb a nitrogénnarkózis, más néven keszonbetegség esélye a visszaúton.

estherlamm P>!

A későbbiekben [Jacques Mayol] tengeralatti kísérleti nyúllá változott. Tudósok vizsgálták testi funkcióit a merülések során. A szívritmusmérők kimutatták, hogy pulzusa 60-ról 27-re esett. Amikor átlépte a mágikus százméteres határt, a tudósok végre meg tudták figyelni azt a jelenséget, amit azóta véreltolódásként (blood shift) ismerünk. Mayol teste ugyanúgy reagált a víznyomásra, mint a delfiné. Teste vérerei összehúzódtak, ezzel a vért a mellüregbe préselték, megtöltötték tüdőlebenyeit, melyek normál méretük negyedére zsugorodtak. Mivel a folyadék összenyomhatatlan, a vér védte meg a mellüreget az összeroppanástól.
Elég fura, hogy ez az egész véreltolódási folyamat már akkor beindul, amikor az ember belép a vízbe. A tudósok adtak neki egy nevet: ez az emlősökre jellemző merülőreflex. Ahogy valaki belép a vízbe, az idegrendszer oxigén-felhalmozással reagál. A vér a legfontosabb szervekbe áramlik, a végtagok keringése lanyhul, a szívverés lassul, és a lép oxigénben gazdag vörösvérsejteket juttat a vérkeringésbe.
– A lényeg az oxigén – magyarázta Mayol. – A test azonnal válaszol, mert sokkal okosabb, mint hinnénk.
Mayol Indiába ment, hogy tanulmányozza a pránajáma jógát. Ha az oxigén a lényeg, akkor a légzés a lényeg, és azt gondolta, hogy jobb búvár lehet, ha megtanul helyesen lélegezni. A jógik megtanították neki a légzés uralását, és azt, hogy hogyan találja meg mélyen magában azt a helyet, amely mentes minden stressztől és feszültségtől. – Megtanítottak arra, hogy a lélegzet visszatartásának kulcsa az, hogy meg kell feledkeznem arról, hogy visszatartom a levegőt – magyarázta. – És akkor valóban „korlátok nélkül” lélegezthetünk.

estherlamm P>!

A keszonbetegségnek hosszú és ijesztő históriája van. Az első leírás a tizenkilencedik századból származik, a francia alagútépítőktől. A munkások száraz kamrákban dolgoztak – franciául caissons-nak, „nagy doboz”-nak hívják ezeket –, amiket telepumpáltak levegővel. Sokuk szenvedett szédülésrohamoktól, akut hasüregi és ízületi fájdalmaktól, viszketéstől, kiütésektől, néhányuk bőre még el is kékült. Ahogy az ásás egyre mélyebbre hatolt, néhányukat elviselhetetlen fájdalom támadta meg, összegörnyedtek és meghaltak. Az emberek, teljesen érhetően, pánikba este ettől a titokzatos betegségtől. Keszonbetegségnek nevezték el a kórt. Néhány évvel később Amerikában, a Brooklyn-híd építésekor is jelentkeztek a munkásoknál a meggörnyedés tünetei.
1878-ban Paul Bert francia fiziológus fedezte fel a betegség okát. Normális körülmények között gázkeveréket lélegzünk be, mely négyötöd rész nitrogént és egyötöd rész oxigént tartalmaz. Amikor a nitrogén a tengerszinten lévő nyomásnál a vérbe keveredik, ártalmatlan. De magasabb nyomás esetén egyre több kerül a véráramba és a szövetekbe. […] És ha túl hirtelen esik vissza a nyomás, a gáz buborékokat alkot a vérben. Gondoljunk arra, hogy a test olyan, mint egy doboz kóla, amit felráztak. Amikor kinyitod, a nyomás hirtelen lecsökken, és kispriccel a folyadék. A nitrogén is nagyon hasonló módon működik a testben. És megtalálja útját a vérbe, az ízületekbe, a gerincbe, még az agyba is. A búvár megvakulhat, megbénulhat, vagy megfulladhat a görcsök közepette. Nem ritka az embólia, az ájulás és az izomgörcs sem.
Az enyhébb tünetek közé tartozik a kiütés, a bőr elszíneződése. A váll, a térd, a csípő, a könyök fájdalma a kínzó görcstől a kellemetlen nyomásig változhat. Néha úgy érzed, mintha lenne valami a bőröd alatt, és csak nem távozik. Őrjítő érzés.
A szabadtüdős búvároknak – az ájulás kivételével, mely teljesen más okból jelentkezik – nem kell szembenézniük ezekkel a tünetekkel. Ennek az az oka, hogy nem lélegzünk palackból, sőt egyáltalán nem lélegzünk. Ezért nincs szükség a nyomáskiegyenlítésre.