Publicisztikai ​írások 7 csillagozás

Pilinszky János: Publicisztikai írások

Pilinszky János írásai olvashatók az Osiris Klasszikusok sorozat 1999-ben kiadott kötetében.

Eredeti megjelenés éve: 1999

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Osiris Klasszikusok Osiris

Osiris, Budapest, 1999

Pilinszky János: Publicisztikai írások

A negatív univerzum, a kozmikussá növelt hajléktalanság költője publicisztikáiban sorra megmutatta mi is az a kegyelem. Nagyon szerettem olvasni, főleg hogy nála ez intellektusból (is) fakadt.

SignorFormica>!
Pilinszky János: Publicisztikai írások

A könyv minden írását elolvasva megállapítható, hogy egy-két kivételtől eltekintve nincs üresjárata ennek az embernek. Nála az írás minden szava etikai kérdés, Isten létével való együttmozgás. Pilinszky, akár a verseiben, itt, publicisztikáiban, esszéiben is ragyog. A szellem, és egy kiveszőben lévő humanizmus himnuszait találhatjuk a kötetben. Minden írása kincs és vigasztalás. Megtudhatjuk belőle, hogy Pilinszky nem csak költőnek a legnagyobb, de publicisztikája is Istenhez közeli, metafizikai magasságokba repíti olvasóját. Felemel, minden sora felemel!

csillagka>!

„Isten… nagyon szerettem…” – voltak (Tolsztoj) utolsó szavai, s e nagy lélek hatalmas sóhajára különös és jellemző visszhang a sírjára tett egyik koszorú szalagjának felirata: „Fogadom, hogy többé nem dohányzom.” A Háború és béke szerzőjének ezt az ígéretet egy falusi kisfiú tette, kit népiskolájában valaha tanított. S e gyermekes fogadalom talán boldogítóbban és megváltóbb erővel jellemzi a tragikus óriást minden más jellemzésnél. Valóban nagyon szerethetett.

Véda P>!

Mire is várakozunk ádvent idején? Jézus születésére, arra, hogy a teremtett világban maga a teremtő Isten is testet öltsön. Arra várakozunk, ami már réges-régen megtörtént.

Ez a magatartás, ez a várakozás nem új. A felületen az ember köznapi életét mindenkor könyörtelenül meghatározza az idő három – múlt, jelen és jövő – látszatra összebékíthetetlen fázisa. A felületen igen. De nem a mélyben. Ott, a mélyben mindig is tudta az emberiség, hogy tér és idő mechanikus határait képes elmosni a minőség, a jóság, a szépség és igazság ereje. Elég, ha a nagy drámákra vagy a nagy zeneművekre gondolunk, melyek titokzatos módon attól nagyok, hogy többek közt alkalmat adnak arra is, hogy a jövőre emlékezzünk és a múltra várakozzunk.

A minőség ideje időtlen. Amikor Bach passióját hallgatjuk: honnét szól ez a zene? A múltból? A jelenből? A jövőből? Egy bizonyos: mérhetetlenül több, mint kegyeletes megemlékezés és sokkalta több, mint reménykedő utópia. Egyszerre szól mindenfelől.

Az ádventi várakozás lényege szerint: várakozás arra Aki van; ahogy a szeretet misztériuma sem egyéb, mint vágyakozás az után, aki van, aki a miénk. Persze, erről a várakozásról és erről a vágyódáról csak dadogva tudunk beszélni. Annál is inkább, mivel Isten valóban megtestesült közöttünk, vállalva a lét minden súlyát és megosztottságát. És mégis, túl idő és tér vastörvényén, melynek – megszületvén Betlehemben – maga a teremtő Isten is készséggel és véghetetlen önátadással vetette alá magát. Ádvent idején mi arra várakozunk és az után vágyódhatunk: ami megtörtént és akit kétezer esztendeje jól-rosszul a kezünk között tartunk Vágyódunk utána és várakozunk rá, azzal, hogy Isten beleszületett az időbe, módunkban áll kiemelkedni az időből.

Az ádventi várakozás hasonlít a megemlékezéshez, de valóban mindennél távolabb áll tőle. Valódi várakozás. Pontosan úgy, ahogy a szeretet mindennél valóságosabban vágyakozik az után, akit magához ölel és örök újszülöttként a karjai között tart.

A várakozás szentsége

Kapcsolódó szócikkek: advent
Katze>!

Aki a kereszt jele alatt született, nem tud szabadulni a kereszttől: bűn és bűntudat, az eredeti bűn bélyege és a keresztség jegye szorosan összeég az ő fekete angyalainak lelkében.

Véda P>!

Az, akinek gyermeki hite van, meglátja a csodát, amely másnak szerencsés véletlen.

Isten után az első

Véda P>!

[…] ne keseredjünk el, ha szavunk bárkinél is süket fülekre talál. Különös dolog a lélek, s az emberi lélek csendje. Sokszor esztendők is eltelhetnek, míg ez vagy az az elvetett mag megfogan benne.[…] ne higgyük, hogy tetteinknek és szavainknak hatása tüstént és várakozásunknak megfelelően jelentkezik. Bűneinknél ez még nem is volna baj, de sajnos, fokozottan így van ez a jó cselekedetek esetében. De ami késik, nem múlik. S akinek van türelme a jóságra, az meg is fogja érni, s föl is fogja ismerni gyümölcsét.

Hiábavaló volt?

Véda P>!

Az élet kimeríthetetlenül gazdag, s akármennyit élünk, meglep végtelen ellentmondásaival.

Együtt maradt Istenével

Kapcsolódó szócikkek: élet
Katze>!

De talán a közönyösekben és a haszontalanul elpazarolt szívekben is feldereng egyszer a vágy az osztatlan és maradéktalan szeretet után?

hipped>!

Minden víz, eső és sírás tékozló fia a tengernek.
Hullámokra osztott végtelenével egyszerre viseli a pillanat és az örökkévalóság szépségét, terhét, harmóniáját, meghasonlottságát, bánatát, örömét. Persze, sírunk mi is, és amikor sírunk, a pillanat és a végtelen kicsap arcunkon. Szemünk legfőbb szépsége talán nem is az, hogy látunk vele, hanem hogy általa adatott meg kinek-kinek a sírás irgalma, kegyelme.

Egy lírikus naplójából (Új Ember, 1973. február 25.)

Véda P>!

– Magát Isten nagyon szeretheti, hogy ennyit szenvedett.

Hajnalban történt

Kapcsolódó szócikkek: szenvedés
Véda P>!

Mert valahogy úgy van az örök történetekkel, hogy azok örökké meg is ismétlődnek.

Alkonyati látogatás