6. legjobb vers könyv a molyok értékelése alapján

Pilinszky ​János összes versei 188 csillagozás

Pilinszky János: Pilinszky János összes versei Pilinszky János: Pilinszky János összes versei Pilinszky János: Pilinszky János összes versei Pilinszky János: Pilinszky János összes versei

Amikor a 25 éves Pilinszky János első verseskötete, a Trapéz és korlát 1946-ban megjelent, már mögötte voltak a legdöntőbb élmények, amelyek megalapozták egész életére szóló metafizikai és erkölcsi világképét, szorongásosságát, felelősségtudatát a világ bűneiben és részvétét mindenki szenvedései iránt. Ez a hozzáállás és a belőle következő költői témavilág ugyan a következő évtizedekben bővült, a költemények, s a hozzájuk kapcsolódó prózai és drámai műformák gazdagodtak – de végül is az 1981-ben 60 éves korában meghalt költő életműve ugyanannak a léleknek következetesen magát adó képe, viszonya önmagához és az örökkévalósághoz. Az otthoni neveltetés és a nagy humanisztikus műveltséget adó Piarista Gimnázium megerősítette és következetes világnézetté formálta az eleve lelki alkaton alapuló katolikus mindenségélményt.

Eredeti megjelenés éve: 1996

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Magvető Klasszikusok Magvető · Osiris Klasszikusok Osiris

Magvető, Budapest, 2018
Magvető, Budapest, 2016
Magvető, Budapest, 2015

Karinthy P>!

HASZNÁLATI UTASÍTÁS AZ OLVASÓKNAK:
VIGYÁZAT, KÖLTÉSZET VAN EBBEN A KÖTETBEN!

gwyneira>!
Pilinszky János: Pilinszky János összes versei

néha, csak úgy minden ok nélkül elkezdtek potyogni a könnyeim, miközben olvastam. nem is azért, mert szomorú, hanem mert létezik valami, ami ilyen szép és örülök, hogy rátaláltam.

VERDI>!

In Memoriam Magyarország By @Verdi

Belső tereim verik az ereim

Manapság nehezebb a lélek
Manapság távolabb van amit el kell hogy érjek
Manapság egyre nehezebb halni
Manapság egyre nehezebb simogatni, mint marni.

Manapság egyre nehezebb lélegezni
Manapság már nem is lehet
Manapság elég könnyű mérget enni
Természetest már nem is merek.

Végszó:

Gondolkozz, vagy Hagyj fel minden reménnyel,
Étkezz azzal, ami van: barát, szeretett, kenyérrel,
Ezek mindig lesznek, hisz amíg élsz, éhes leszel,
Mindig adj hogy érezd azt is, mikor veszel.
S ne csak azt lásd, vagy nézd, ki mit tesz el.
Azzal foglalkozz te másért, magadért mit teszel!!

Kyupirappa>!
Pilinszky János: Pilinszky János összes versei

Szerintem sokat elmond, ha csak annyit írok, hogy már az első néhány oldalnál arra gondoltam, ebből kell saját példány.

Osiris, Budapest, 1997
Smici P>!
Pilinszky János: Pilinszky János összes versei

Van valami igazán különleges Pilinszky verseiben. Valami megfoghatatlan, nehezen elmagyarázható. Meg valami olyan, ami visszahúz, és néha-néha fellapozást, belelapozást kér.

Minél inkább belemerül az ember a költészetbe, annál inkább rájön, mennyi zseniális költője van hazánknak. Ezek közül is az egyik legnagyobb Pilinszky.
Költőknél szeretem, ha egy antológia kerül a kezembe, ha veszek verseskötetet, erre törekszem a keresésnél, és örültem, hogy a Magvető által kiadott „összes versei” még kapható volt.
Pilinszky költészete olyan mélységekig nyúlik le, hogy sokszor nehezen követ(het)i olvasója, mégis érdemes újra és újra nekifutni, inkább kétszer, vagy háromszor is elolvasni egy verset. Érlelni hagyni, időt engedni neki, mint a jó bornak. Ízlelgetni, sokáig járatni az agyat rajta. Aztán, ha ezt jól csináljuk, ez a zsenialitás felszínre tör.

Nagyon tetszettek a versei, bár az elején bevallom, furcsának tűntek. Műfordításai jól átültetettek, biztos vagyok benne, hogy az eredetivel szemben is tökéletesen megállják helyüket. Verses meséinek csak egy részét tudtam számomra érdekesnek értékelni, ez az összképből azonban nem von le semmit.

Lassan haladtam a kötettel, de csak azért, mert időt szerettem volna neki hagyni; elmerengeni, magammal, az életemmel párhuzamot kerestem bennük. Eggyé tettem, eggyé lettünk, és ez jó érzéssel töltött el.

theodora P>!
Pilinszky János: Pilinszky János összes versei

Elolvastam, egyszer. De ez még csak út kezdete. Miután befejeztem a kötetet, több cikket, tanulmányt is elolvastam, hogy segítsen érteni – megfogni, hogy mi is Pilinszky költészetének a lényege.Néhány önéletrajzi hatás, de inkább egyetemes létélmények – olyan gondolattársítások melyek sokféle gondolatmenetet elindíthatnak. Voltak versek amikhez visszatértem, örültem hogy a korábban olvasott mese- verses mese (Kalandozás a tükörben) is helyet kapott ebben a szép gyűjteményes kiadásban.
Idén nézem a #Pilinszky100 keretében Juhász Anna videóit is, és fogok még vele foglalkozni – olvasni tőle, róla.

KBCsilla P>!
Pilinszky János: Pilinszky János összes versei

Már középiskolás koromban „hozzámragadt” Pilinszky talán legismertebb verse, a Négysoros.
Ki sem merem mondani, hány éve ennek…

"Alvó szegek a jéghideg homokban.
Plakátmagányban ázó éjjelek.
Égve hagytad a folyosón a villanyt.
Ma ontják véremet."

Újként ismertem meg az Agonia christiana-t, rögtön bele is szerettem:

"Szellőivel, folyóival
oly messze még a virradat!
Felöltöm ingem és ruhám.
Begombolom halálomat."

S hogy egy nagyobb lélegzetű verset is megemlítsek, amit sajnos szintén nem ismertem eddig, az az Aranymadár.
Említettem már többször, hogy nem szeretem, ha pozitív dologra jelzőként negatív kerül, pl. borzasztóan szeretem, de most nekem is egy ilyet kell használnom: az aranymadár siralmasan szép volt számomra.

Többször, sokszor kell még a kezembe venni a kötetet, hiszen majd' minden sorát újra és újra kell élni.

páternoszter>!
Pilinszky János: Pilinszky János összes versei

Szerintem Pilinszky a legnagyobb magyar költő, és ezért is sajnálom hogy gyakran nem jut rá megfelelő idő az irodalomoktatásban (nekünk legalábbis így volt, remélem másoknak több szerencséje volt). Van a verseiben egy olyan megértés az életről, amit máshol nem talál meg az ember, érezhető benne a „megérkezés” (muszáj Vecsi H. Miklós szavait idéznem, szerintem ez fogja meg legjobban Pilinszky líráját). Nem lehet elégszer olvasni, sosem fejezi be igazán az ember.

Coffee I>!

Zseniális.
Nincs mit írni róla, simogatja a szívemet.
Eléggé szomorú, pesszimista, befordulós versek, de mégis… olyan kellemes Pilinszkyt olvasni, mintha valaki mellettem hegedülne, miközben én kávét kortyolgatok (tejszínhabbal). Nagyon megszerettem.

ilu_milu>!

Rossz voltam, de te azt mondtad, jó vagyok.
Csúf, de te gyönyörűnek találtál.
Végig hallgattad mindig, amit mondtam.
Halandóból így lettem halhatatlan.

kötetből kimaradt versek

ilu_milu>!

Alvó szegek a jéghideg homokban.
Plakátmagányban ázó éjjelek.
Égve hagytad a folyosón a villanyt.
Ma ontják véremet.

Talán mohó idegzetem
falánk bozótja nyelt el?
Lehet, hogy megfojtottalak
a puszta két kezemmel.

Miféle földalatti harc (részlet)

gwyneira>!

Infinitívusz

rlb_32557241>!

Egy szenvedély margójára

A tengerpartot járó kisgyerek
mindíg talál a kavicsok közt egyre,
mely mindöröktől fogva az övé,
és soha senki másé nem is lenne.

Az elveszíthetetlent markolássza!
Egész szíve a tenyerében lüktet,
oly egyetlen a kezében a kő,
és vele ő is olyan egyedűl lett.

Nem szabadúl már soha többé tőle.
A víznek fordul, s messze elhajítja.
Hangot sem ad a néma szakitás,
egy egész tenger zúgja mégis vissza.

33. oldal (Magvető, 2016)

Azt hiszem, hogy szeretlek;
lehúnyt szemmel sírok azon, hogy élsz.
De láthatod, az istenek,
a por, meg az idő
mégis oly súlyos buckákat emel
közéd-közém,
hogy olykor elfog a
szeretet tériszonya és
kicsinyes aggodalma.

H>!

Magányossá tettél. Innét hűségem.
Összetörtél. Ezért vagyok erős.
Kifosztottál. Ettől ragyog palástom.
Ülünk, fekszünk, sétálunk egymás oldalán.

Király és Királynő

Én nem kivántam megszületni,
a semmi szült és szoptatott,
szeress sötéten és kegyetlen,
mint halottját az itthagyott.