Horthy ​Miklós 1 csillagozás

Nemzeti Örökség, Budapest, 2016
Athenaeum, Budapest, 1929
408 oldal

Fisu P>!

A magyar nemzet történetében 1920. március 1-én fordult, elő harmadszor az a nagyjelentőségű esemény, hogy a királyi hatalomban foglalt jogok alkotmányos gyakorlása végett ideiglenes minőségben Magyarország élére kormányzót választottak.
A választás azt eredményezte, hogy a kormányzói székbe: Nagybányai Horthy Miklós jutott. A legteljesebb általános, titkos, egyenlő, közvetlen és kötelező választójog elve alapján egybegyűlt Nemzetgyűlés a következőleg iktatta törvénybe a választást:
«A Nemzetgyűlés, méltányolván azokat a nagy érdemeket, amelyeket nagybányai Horthy Miklós úr, a magyar nemzeti hadsereg fővezére, volt cs. és kir. altengernagy, a II. oszt. Katonai Érdemkereszt tulajdonosa, a Lipót-rend és a III. oszt. Vaskorona-rend lovagja, a III. oszt. Katonai Érdemkereszt, a bronz Katonai érdemérem, a Károly-csapatkereszt és a Sebesülési Érem tulajdonosa a háború nehéz küzdelmei között a haza védelmezésében, majd a nemzeti hadsereg megszervezésével a belső rend és biztonság helyreállításában és fenntartásában és így á pusztulás és végenyészet szélére jutott ország megmentésében szerzett, s áthatva attól a bizalomtól, hogy a nemzetet súlyos megpróbáltatásai között a Nemzetgyűléssel egyetértésben az alkotmányosság ösvényén megerősödés, fejlődés felé fogja vezetni, őt a Nemzetgyűlés 1920. március 1-én tartott ülésén Magyarország kormányzójává választotta, s miután Horthy Miklós úr a kormányzói esküt a Nemzetgyűlés ugyanazon ülésében letette, a Nemzetgyűlés őt a kormányzói tisztbe beiktatta.

Pilch Jenő: Horthy Miklós A tízéves kormányzói évfordulóra