Jumurdzsák ​gyűrűje (Jonathan Hunt Kalandok 1.) 215 csillagozás

A több évszázados legenda nyomában
Pierrot – Szélesi Sándor: Jumurdzsák gyűrűje Pierrot – Szélesi Sándor: Jumurdzsák gyűrűje

Egy hold és körülötte öt apró csillag…
Egy talizmán, amelynek bűvös ereje van…
A múlt és a jövő titkai…
Egy New York-i újságíró, aki e titkok nyomába ered…

Jonathan Hunt, a New York Times riportere a családi hagyatékban megtalálja az Egri csillagok egyik első kiadását, s a kötetben két furcsa levelet, melyben egy bizonyos Ábray professzor indulatosan magyaráz az időutazás lehetőségéről s arról, hogy bizonyítékai is vannak…

Jonathan Hunt a levelek nyomán Magyarországra, Egerbe indul, ahol egyre rejtélyesebb dolgok történnek vele. Mivel úgy tűnik, nem mindenki örül a felbukkanásának, elhatározza, mindenképpen a végére jár, hogy valóban létezett-e a gyűrű, amely Gárdonyi regényének is egyik kulcsmotívuma… Miközben a múltból hátrahagyott titkos üzeneteket próbálja megfejteni, a gyűrű évszázados legendája őt is megbabonázza…

Eredeti megjelenés éve: 2011

Alexandra, Pécs, 2014
Alexandra, Pécs, 2011
400 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632974712 · Illusztrálta: Pierrot, Csákovics Lajos

Gárdonyi Géza · Jonathan Hunt

Eger

robinson P>!

Pierrot – Szélesi Sándor: Jumurdzsák gyűrűje A több évszázados legenda nyomában

Erősen gondolkodóba ejtett ez az időutazás. A célcsoport valószínűleg nem én vagyok, de! Jót szórakoztam rajta, érdekesen és roppant olvasmányosan tekeregtek a szálak.
Naívságait, itt-ott gyermetegségét félretéve is profin megírt. Ha kamasznak kerül a kezébe, vagy ifjú emberkének, még az olvasás szeretetét is elérheti.
Gyermeklelkű felnőtteknek pedig kiváló kalandozás és szórakozás.

Bélabá>!

Pierrot – Szélesi Sándor: Jumurdzsák gyűrűje A több évszázados legenda nyomában

Ennek a könyvtári könyvnek majdnem olyan különös története van, mint a címadó gyűrűnek. Na, jó azért ez túlzás. Csak egy másik olvasónak másik tagkönyvtárból kikért könyvét olvastam. :-) Jonathan Huntra térve, ez a történet veri az utolsót. Alapos kutatások után Szélesi Sándor egy rendkívül olvasmányos regényt varázsolt az olvasó kezébe. Külön érdekesség, hogy a kitalált figurákon túl Gárdonyit is beleírta a történetbe. Ez még jobban megdobta a regény korhangulatát, amely végig tökéletes volt. Remekre sikeredett az egri kalandozás, a város minden nevezetes pontjára eljut az olvasó és kincskereső nyomozás mellett Hunt társa, Juli – idegenvezető is egyben – segítségével. Nagyszerű történet, ami olvasmányos, pörgős és kellően érdekes. 5 csillagot ér nálam és 4,8 pontot. Bárki olvashatja, akit leköt egy történelmi kalandregény.

anesz P>!

Pierrot – Szélesi Sándor: Jumurdzsák gyűrűje A több évszázados legenda nyomában

Nem igazán szoktam elemezni a könyvek külalakját, csak ha nagyon kiemelkedik valamelyik irányban. Most azonban muszáj szólnom erről is egy-két szót. A címlap még nem árult el semmit. Viszont az oldalszámozás igazán egyedi, még nem láttam hasonlót. A fejezetek eleji képek a jelképes tárgyakkal is igazán ötletesek. Már csak ezek miatt az „apróságok” miatt is élmény a kezünkbe venni e kötetet. És akkor még nem is beszéltünk a regényről magáról.
Nekem nagyon tetszett. Maga a stílus szórakoztató, a rejtvényfejtés izgalmas. Unokatestvéreim laknak Egerben, ezért már nem egyszer jártam a városban. A könyv által azonban szinte keresztül- kasul bejárhatjuk, megismerhetjük. Nemcsak a várat, hanem a többi ismert vagy kevésbé ismert nevezetességet is. Gárdonyi Géza személye is közelebb került hozzánk. Az időutazás is érdekes aspektusokat vetett fel, mindamellett nincs túlhangsúlyozva.
Jonathan Hunt pedig igazán szimpatikus főhős. Köszönöm @Clio404 – nak, hogy februárra kiválasztotta nekem, különben ki tudja, még meddig porosodott volna a polcomon olvasatlanul?

Nefi>!

Pierrot – Szélesi Sándor: Jumurdzsák gyűrűje A több évszázados legenda nyomában

Hm-hm. Ha csak emiatt olvastam volna most el az Egri csillagokat, most mérges lennék magamra. Úgy voltam vele, hogy ehhez a könyvhöz kell előzményként az Egri csillagok. Bevallom a 12 éves fejjel elolvasott és abból megmaradt „tudás” elég lett volna a könyvhöz. De az Egri csillagok ismét olyan csodával ajándékozott meg Gárdonyi Géza révén, hogy nem számít, hogy mi volt már számomra az indok, a könyv megérett az újraolvasásra:)
De nézzük a Jumurdzsák gyűrűjét… a magyar Da Vinci kódot… nem összemérhető a két mű. Ezért ezt a könyvet inkább önmagához mérem, ahogy meg is érdemli:)
Felemás érzéseim vannak.
A történet kb. 4 szálon fut, térben és időben ezt nagyon flottul összehozták, le a kalappal az írók előtt.
A történet magával ragadó, lendületes, néha még izgalmas is. De annyira vajpuhán fejti meg a főszereplő a rejtélyeket, hogy számomra ezzel vész el a varázs. Minden annyira következik egymásból, és „véletlenül” annyira szépen rakódik ki a puzzle, hogy az embert már-már frusztrálja.
Viszont a két könyv hatása nagyon pozitív. Az Egri Csillagok és a Jumurdzsák gyűrűje elérte, hogy ismét be akarjam járni Egert, hogy ismét látni akarjam együtt a múltat és a jelent. Ismét felébredt bennem az oltahatlan szerelem a történelem után, ami néha szép, mint ezekben a könyvekben.

Pierrot – Szélesi Sándor: Jumurdzsák gyűrűje A több évszázados legenda nyomában

Akik ismernek itt a Molyon, azok tudják, hogy a mai magyar írók közül az én kedvencem Szélesi Sándor, vagy egyik írói álnevén Anthony Sheenard. Olvastam már tőle fantasyt, sci-fit. Kalandregényt eddig még nem, de most ez az idő is eljött. Bár ebben a könyvben csak az író szerepét töltötte be és az ötlet nem tőle, hanem Pierrot-tól származott. Pierrot honlapján olvastam azt, hogy a könyv, illetve előtte a PC játék úgy született meg, hogy Eger város megrendelt egy népszerűsítő kiadványt. Én örülök neki, hogy ez nem a hagyományos városbemutató film lett, hanem a játék, majd abból a könyv. Szerintem a történet nagyon jól kitalált és nagyon jól megírt. Sokkal nagyobb hatással volt rám, mint egy szimpla népszerűsítő kiadvány. Tényleg azt a hatást érte el, amire készült: el akartam és még el is akarok menni Egerbe és megnézni azokat a helyeket, amelyek a könyvben is említésre kerültek.
Olvasás közben felkeltette az érdeklődésem sok minden. Gárdonyiról számomra eddig ismerelen és érdekes információkat tudtam meg: titkosírást talált ki (Tibetűk – Tibetan grammar), ezzel készített egy kiadványt amelyben a tanácsait gyűjtötte össze és egy naplót (Mesterkönyv, Titkosnapló), valamint apró bölcsességeket is írt titkos nyelven(Morfiumcseppek). A titkosírást megfejtették. Ennek történetét is olvashatjuk a könyvben. Szóval hiteles történelmi tényeket is bőségesen tartalmaz a könyv, ezért különösen érdekes volt számomra.
Különösen tetszett, hogy az amerikai (bár félig magyar származású) főszereplő, Jonathan Hunt többször is olvasta az Egri csillagokat. Ez sajnos a legtöbb mai magyar fiatalról már nem mondható el. Talán ennek a játéknak vagy a könyvnek a hatására kézbe veszik majd.
Milyen is ez a könyv? Da Vinci-kód vagy Nemzet aranya stílus, csak itthon, hazai pályán. Olyan helyekkel, ahova el is juthatunk és a könyvet elolvasva nagyon nagy a késztetés, hogy ezt meg is tegyük. Ami nagyon felvillanyozott még, hogy ez csak az első kötet és a szerzők szerint folytatása következik. Vajon leragadunk Egerben vagy más város is sorra kerül? És ha igen, akkor hol keresünk legközelebb kincset: Miskolcon, Debrecenben, Szegeden vagy Sárváron, esetleg máshol? Mindegy is, én kíváncsi leszek rá.

Lahara IP>!

Pierrot – Szélesi Sándor: Jumurdzsák gyűrűje A több évszázados legenda nyomában

Ilyen már nagyon régen volt, hogy ugyanazzal a könyvvel feküdtem, ugyanazzal keltem, egész nap le nem tettem, olvastam reggelihez, ebédhez, mosáshoz, teregetéshez. Talán, ha Budapesten játszódik, akkor nincs ekkora hatása, ellenben Egerben játszódott, ahol… ha nem Londonban élnék, akkor Egerben laknék, talán.
Nem csupán mert időutazós, nyomozós, történelmi rejtélyes, valahogy megmagyarázhatatlanul megragadott. Ráadásul, a „jelen” részek 2005. szeptemberében játszódtak, úgy éreztem, ez bizony nekem íródott, mert én pont akkor kezdtem el Egerben tanulni. Nem is értem, miért vártam ilyen sokat, hogy végre elkezdhessem. Nagyon tetszett, hogy olyan helyen játszódik, amit ismerek, így teljesen magam előtt láttam a várost, ahogy kinéz, vagyis inkább, ahogy pont kinézett akkoriban. (Nyilván az 19. és 16. századi Eger már más kutya.)
Különben valahogy nekem a Da Vinci-kód jutott eszembe erről a könyvről. Ahhoz hasonlít.
Majd egyszer a folytatásokat is elolvasom, most már tudom, hogy ez ilyen érdekes, lehetetetlen, és ha olvasási válságban leszek, akkor pont jól fognak jönni.

Citrompor>!

Pierrot – Szélesi Sándor: Jumurdzsák gyűrűje A több évszázados legenda nyomában

Erről a könyvről lehetetlen objektív értékelést írnom, mivel erőteljesen befolyásolt végig az, hogy Egerről szól, ahol születtem, felnőttem és ahová ma is visszavágyom. Biztos vagyok abban, hogy sokkal szigorúbban pontoztam volna, ha ez nem így van, de a könyv minden egyes sora honvágyat keltett bennem, ráadásul még szórakoztató és izgalmas is volt.

Hogy miért adnék kevesebb pontot, ha nem lennék „beszámíthatatlan” az értékelésben?
– Már-már nevetségesnek találtam eleinte az alapötletet, spoiler. Abszurd, kissé gyerekes, amit nagyon könnyen el lehetett volna rontani és ezzel a történetet komolytalanná tenni.
– Tartottam a színpadias párbeszédektől, féltem, hogy olyan zamata lesz, mint a magyar filmek többségének szokott, már elnézést…
– Kissé gyanakodtam, és a városmarketing titkos és ravasz húzásait kerestem a sorok között.

De! A fenti gyanakvásból és félelemből semmi sem igazolódott be, mert:
– Miért ne írhatnának magyar szerzők könnyed kalandregényt, ami még jó is?! Sikerült nekik, egyáltalán nem lett nevetséges. Jó szórakozás gyereknek és felnőttnek egyaránt.
– A párbeszédek nem voltak erőltetettek, több helyen olyan jól mulattam rajtuk, hogy csak na! :) Volt benne humor, például a mangalica említése*, a magyarok borozgatása, a másnaposság kúrálása a Törökfürdőben, vagy apró elszólások**. Nekem ezektől valóságosabb volt.
– Városmarketing ide vagy oda, olyan jól működött, hogy rá kellett döbbennem, hogy hány helyen nem jártam még, amit ideje pótolni! Például a Rókus temetőben, de az sem tűnt fel eddig, hogy a Kis Dobó téren van egy palóc népművészeti gyűjtemény. Vagy tudtam róla, csak elfelejtettem? Szégyen! Mivel van mit pótolnom „bennszülöttként” is, nyári szabadságom alatt el is látogattunk a Gárdonyi házba, amely nagyon nagy élmény volt számomra, különösen a könyv olvasása közben!

A könyv igényes kiadás volt, tetszetős betűtípussal, mérettel, szép tördeléssel, különleges, a fejezeteket bevezető képekkel. Csak a borító hagyott számomra némi kívánnivalót maga után a kukucskáló Görög Lászlóval … :P

@encus625, nagyon szépen köszönöm a meglepetést! Azóta vágytam rá, hogy elolvassam, mióta egyszer tombolán nyertem egy Jumurdzsák gyűrűje számítógépes játék demo-t. Sajnos a demo nem működött az operációs rendszerünkön, évekkel később le lett selejtezve. Akkoriban nem igazán jártam utána, mihez is készült. Nagy hiba volt, de legalább jóvátettem. :)

Végszó legyen az, hogy azóta más szemmel nézek a megszokott helyekre, mindenütt a múlt üzeneteit vélem felfedezni. :)

* http://moly.hu/idezetek/530124
**http://moly.hu/idezetek/539573

Uzsonna>!

Pierrot – Szélesi Sándor: Jumurdzsák gyűrűje A több évszázados legenda nyomában

Izgalmas időutazás ez a regény, melynek szálait az a bizonyos gyűrű fogja össze. Hogy hogyan, arról nem lehet spoiler mentesen írni, de annyi tény, hogy ügyesen lettek megcsavarintva, szellemesen összekötve múltat, jelent. Az izgalmas események közben bejárhatjuk Eger utcáit, tereit, megismerhetjük nevezetességeit: aki volt már ott, emlékeit idézheti fel, aki pedig nem, remélem kedvet kap odautazni, hogy saját szemével láthassa azokat. (Jó magam utazás előtt, alatt és után olvastam a könyvet.)
Érdemes elolvasni a könyvet kicsinek, nagynak, Egri csillagok előtt, után bármikor. Megkockáztatom, akár még helyette is lehet ajánlgatni, mivel garantáltan meghozza a kedvet a Gárdonyi regény elolvasásához! :-)

regulat>!

Pierrot – Szélesi Sándor: Jumurdzsák gyűrűje A több évszázados legenda nyomában

Keresem a jelzőt, hogy milyen is a könyv… Profi. Nem tudok rá jobb jelzőt.
Végig izgalmas, pontosan adagolt rejtvénnyel, akcióval, szerelemmel.
Igazából két dolog miatt vártam már, hogy elolvassam. Egyrészt mit lehet kihozni „Gyomorzsák” amulettjéből, mi újat lehet kihozni az Egri Csillagokból? Másrészt mennyire lesz gamer a könyv, mennyire látszik majd a játékfejlesztő keze munkája rajta.
Na az utóbbiról gond nélkül elárulhatom, hogy nagyon. Egy fejezet, egy küldetés. Lépésről lépésre haladunk előre a főhőssel, mint egy számítógépes játékban. Én élveztem.
Szeretek játszani, bár az időt sokszor sajnálom rá… Hát most Pierrot és Szélesi játszottak helyettem, nekem csak mozizni kellett. Pont erre volt szükségem.

És, hogy mekkorát csavartak az Egri Csillagokon?
Ugyan már! Mondtam én, hogy spoiler is lesz az értékelésben?

kékcseresznye>!

Pierrot – Szélesi Sándor: Jumurdzsák gyűrűje A több évszázados legenda nyomában

Az alapötlet nagyon jó, úgy érzem kár volt elpazarolni erre a közepesen megírt ifjúsági kalandregényre. Nem voltak kidolgozva a karakterek, a párbeszédek gyengék és erőltetettek, helyenként a sztori is sántított. Hiányoztak a történetből a fordulatok, így az izgalom is. A rejtvények és a nyomozás hozott bele egy kis plusz érdekességet, de én, mint olvasó nem igazán voltam ebbe bevonva. A végére nemhogy a katarzis nem jött meg, de szinte untam az egészet. Csak a helyszín mentette meg számomra a könyvet; Eger a kedvenc városom, jól esett ráismerni az egyes helyszínekre, illetve újra felidézni az emlékeket.

Shanara>!

Eltűnt, mint cigány mellől a bor.

109. oldal (Alexandra, 2011.)

Shanara>!

Az ember bele sem gondol, hogy mennyi információt, adatot elveszít az évek múlásával, mert nem ír le semmit.

271. oldal - MÁSODIK RÉSZ, Ötödik fejezet, 4. _Szarvaskő, 2005 szeptembere_ (Alexandra Kiadó, Pécs, 2011)

Szelén>!

– Ha mindenki olvasna, és senki sem írna, nem lenne mit olvasni – válaszolta az író szelíd derűvel.

AgiVega IP>!

Gárdonyi látta, hogy a test, lélek, szellem hármas harmóniájából a jóisten csak kettőből szerencséltette a legényt, de cserébe a hiányosságért, az egyikből duplán.

Shanara>!

– Az egri regényedben akadtál el?
– A Gergő diákban. Vagy miben…
– Mondtam mindig, hogy válassz valami becsületes kétkezi munkát. Ácsmunkában ritkán akad el az ember. Jók azok a könyvek, de nem írni, hanem olvasni kell őket.

40. oldal (Alexandra, 2011.)

Pöfivonat>!

Jonathan pedig csak állt a sír felett, földbe gyökerezett lábbal.
„Csak a teste” -olvasta a feliratot a fakereszten, a sír fejénél.
Gárdonyi Géza sírján.
– Igaza van – mondta Jonathan komolyan. – Az emberi élet véges, de a szellem halhatatlan.

encus625 P>!

Elment a Széchenyi utcai mozi előtt, és megnézte, mit vetítenek. Persze leginkább amerikai filmeket. Charlie és a csokigyár Johnny Deppel, A sziget Ewan McGregorral. És a Batman: Kezdődik! Christian Bale főszereplésével.

AgiVega IP>!

A tudósok felelőssége a társadalom lelkiismeretének fokmérője.

Shanara>!

Ismerd már meg a mostani Egert is! Van ez is olyan szép, mint a történelem.

256. oldal (Alexandra, 2011.)

Citrompor>!

Ez a város varázslatos hatással volt rá. A sarkok, a színek, a tárgyak játszottak az ember lelkén, mint a lány a hegedűn. Különös dallamot csaltak elő belőle, olyan dallamokat, amelyekről fogalma sem volt, hogy léteznek.

Pierrot – Gábor Endre: Az ördög köve A magyar Faust titkos hagyatéka

Jonathan Hunt Kalandok sorozat · Összehasonlítás