Moulin ​Rouge 261 csillagozás

Henri de Toulouse-Lautrec életregénye
Pierre La Mure: Moulin Rouge Pierre La Mure: Moulin Rouge

Toulouse-Lautrec élete – aki gyermekkorában nyomorékká vált, s aki csak mérhetetlen akaraterejének és szívósságának köszönhette, hogy kivételes művészi képességeit ki tudta bontakoztatni – valóban hálás téma a regényírónak. S Pierre la Mure kezén nem sikkad el az a lehetőség, amelyet témája nyújt: színes meseszövés, jó karakterábrázoló készséges, éles szeme, amely felfedezi a századvégi párizsi élet jellegzetes vonásait, együttérzése, melyen nyomon kíséri könyve hősének küzdelmes fejlődését – mindez biztosítja, hogy az olvasó érdeklődése nem lankad. A Montmartre, a műtermek, az éjszakai mulatók életét – amelynek művészi ábrázolása oly döntő hangsúllyal szerepel Toulouse-Lautrec életművében – a könyv szerzője a regényíró eszközeivel állítja elénk. De eközben módot talál arra is, hogy az akkori párizsi művészeti élet egyes kiemelkedő alakjai – Vincent von Gogh, Oscar Wilde, Yvette Guilbert, Sarah Bernhardt, Emile Zola és mások – itt-ott felbukkanjanak a könyv lapjain.

Eredeti megjelenés éve: 1950

Henri de Toulouse-Lautrec · Jane Avril

Montmartre

kozmano

Pierre La Mure: Moulin Rouge Henri de Toulouse-Lautrec életregénye

Abszolút kedvenc. Miután elolvastam (bármi áron is) Párizsba repültem, végigjártam a helyszíneket, megkerestem a Lautrec házat…. Csodás volt!
Montmartre várj meg! Még visszatérek….

Niki_

Pierre La Mure: Moulin Rouge Henri de Toulouse-Lautrec életregénye

Annyira szívfacsaró Henri de Toulouse-Lautrec élettörténete, hogy azt nem lehet szavakkal kifejezni. Nagyon jószívű, segítőkész, tisztelettudó férfi volt, akiben hatalmas volt a szerelem utáni vágy és a megfelelés. Szomorúnak tartom, hogy a testi adottságai mögé senki se nézett, egy nő se tudott beleszeretni. Nagyon igazságtalan sorsnak tartom ezt az élettől. Más ütötte-verte, prostituáltat csinált a „szerelméből”, a nő mindig megbocsátott és visszament ehhez az alakhoz, ő elhalmozta minden földi jóval, az odafigyelésével, szeretetével az épp aktuális „szerelmét” és a végén mindig pofára esés lett belőle, mert „te csúnya vagy, törpe vagy, gnóm vagy, undorító vagy”. Nagyon szomorú, igazságtalan és annyira mindennapi. :o(
Bővebben: http://azajtom.blogspot.hu/2016/07/pierre-la-mure-mouli…

The_General P

Pierre La Mure: Moulin Rouge Henri de Toulouse-Lautrec életregénye

Mélyen megható, nagyszerű könyv. Nagyon sok mindent találtam benne saját magamról. Olyannyira a hatása alatt voltam, hogy teljesen átvettem Lautrec jellemét, és sikerült is összeveszni a körülöttem levőkkel, ha segíteni akartak. „Megy ez nekem egyedül is, nem kell a szánalmatok”. Gyakorlatilag hibátlan könyv.

Pierre La Mure: Moulin Rouge Henri de Toulouse-Lautrec életregénye

Mikor elkezdtem olvasni, azt vártam, hogy ez a könyv tele lesz vidámsággal, szerelemmel, vággyal, zenével, tánccal és nagyképű festőkkel. Nem ezt kaptam, mégse mondhatnám, hogy csalódtam. Ez volt az egyik legszebb történet, amit eddig olvastam. A főszereplő szánalomra és szeretetre méltó nyomorék, akit becsülök, akire felnézek, mert van tehetsége, amit ki is használ, hogy valami újat, valami eredetit alkosson. Magányos, szeretetre éhes, ami miatt sok bánat és csalódás éri.
Ez a könyv egy kicsit közelebb hozta hozzám ezt a kort, magam előtt láttam a 19. század második felének Párizsát, Montmartre-ját. Emberebbé tette a híres festőket, írókat és költőket. Sokkal jobb úgy megnézni egy festményt, hogy tudjuk, vagy legalábbis tudni véljük mi keletkezésének háttere. Nom de Dieu , milyen sokat adott nekem ez a könyv, még mindig a hatása alatt vagyok.

pepege MP

Pierre La Mure: Moulin Rouge Henri de Toulouse-Lautrec életregénye

Miért van az, hogy a művészek élete mindig ilyen viszontagságos? Már több életrajzi regényt olvastam zenészekről, festőkről, de egyiknek sem volt vidám élete. Henri szenvedései akkor kezdődtek, mikor gyermekkorában – törés miatt – a lábai megálltak a növekedésben. Emiatt fura testalkata lett, mert idővel a felsőteste nőttön-nőtt, de a lábai nem. Mindehhez az is társult, hogy nem volt éppen jóképű. Egész életében arra vágyott, hogy szeressék, de sosem kellett igazán senkinek. Erről szólt az egész élete: a szeretet kereséséről. Na meg a festményekről.
Semmi extra, de lendületes, gyorsan olvasható, eseménydús. Akik szeretik az életrajzi regényeket, azoknak mindenképpen érdemes kézbe venni.

Andrew_N_Bagman P

Pierre La Mure: Moulin Rouge Henri de Toulouse-Lautrec életregénye

Nom de Dieu! Micsoda könyv. Micsoda élet és micsoda sors chéri.
A Moulin Rouge vöröslő árnyékában és azon túl is. Szomorú, meghökkentő és elképesztő. Talán nem is olvastam, még olyan könyvet, amiben minden szó, minden kifejezés ennyire emberi, ennyire életszerű lenne. Jómagam mindig azt mondtam, remek költők vannak, pazar írók, de életünk telis-tele vannak olyan érzésekkel, olyan csodákkal, és olyan lelki vívódásokkal, amiket lehetetlenség szavakba önteni. Erre 400 forintért kezembe akad (Dieu merci!) ez a kötet, amiben oly mértékig pozitívan csalódok, hogy most is ámulok.
Henri képei között leltem néhány igazán zseniális alkotást is, amikor utánanéztem munkásságának. Nos bátran állítom, a könyv szerzője legalább olyan mesterien bánik a szavakkal, mint az egykori Monsieur Lautrec az ecsettel és minden eszközzel, amivel csak alkotni tudott. Pierre La Mure a szavakkal festett mérhetetlenül maradandót (mesterművet, mon cher) – és az értékéből tulajdonképpen cseppet sem von le, hogy a szórakozóhely, mely a nevét kölcsönözte a kötetnek, csekély szerepet kap az egész történetben. Tudjuk, a festő élete összefonódott egy rövid ideig a Moulin Rouge-al, de megannyi más személlyel, hellyel és dologgal is, amitől az ő sorsa és pályafutása figyelemre méltó lehet.
Megrázó, de felemelő is sokszor. Az egyik legjobb könyv amit valaha olvastam :)

zsakai_peter

Pierre La Mure: Moulin Rouge Henri de Toulouse-Lautrec életregénye

Remek, olvasmányos életrajzi regény. Mintha a szerző minden pillanatában Lautrec mellett lett volna, olyan részletesen és valóságosan meséli el életének történetét, kapcsolatait, sikereit, csalódásait, bemutatja a kortárs művészekhez való kapcsolódását, a korabeli párizsi életet. Segít átérezni, milyen nehéz fogyatékkal, szeretet és szerelem után sóvárogva, magányosan leélni az életet. Minden szereplő és minden mozzanat hitelesnek tűnik. Nem is tudom eldönteni, hogy mennyi lehet benne a fikció. Az olvasás további varázsát adta számomra, hogy rákerestem egy-egy szóban forgó személyre, festményre és ezek mind-mind léteznek/léteztek. Akinek tetszett Irving Stone Van Gogh élete vagy Dallos Sándor Munkácsy regénye, ebben sem fog csalódni.

Dün SP

Pierre La Mure: Moulin Rouge Henri de Toulouse-Lautrec életregénye

Egy ilyen név predesztinál a különlegességre. A regény ugyebár Henri Marie Raymond de Toulouse-Lautrec Monfa életének története, mégpedig nem is akárhogyan megírva. Nagyon szeretem az olyan regényeket, amelyekben kortársak hosszú sora vonul fel. Volt itt Van Gogh, Oscar Wilde, Zola, és maga a helyszín, a Moulin Rouge, elmaradhatatlan velejáróival: tánc, alkohol, szerelem, züllés… Mindez megspékelve a művészi élettel, színekkel, képekkel és Henri életének jellegzetességeivel: fájdalom, megaláztatás és barátság… Kerestem a festőről képet is, furcsa, de így sok év távolából sem látom őt visszataszító törpének (sic!)…

HA86

Pierre La Mure: Moulin Rouge Henri de Toulouse-Lautrec életregénye

Ez a regény nem csak azért tetszett, mert Pierre La Mure olvasmányos stílusának köszönhetően, pillanatok alatt belerántott a maga világába, és ott élhettem Henri-vel a Toulouse-Lautrec-ek ősi családi birtokán, majd pedig a Montremarte-on, elvegyülhettem a párizsi kocsmák és mulatók (művész)világában, és követhettem Henri-t a kétes hírű bordélyházakba, … hanem azért is, mert erőteljesen és meggyőzően mutatta be, hogy hova vezet az önámítás. Henri de Toulouse-Lautrec esetében például a pusztulásba.
Henri egy gyermekkori betegség következtében felnőttként gnómkülsejű, rövidlábú férfi volt, akit a nők megvetettek és kinevettek. Bordélyházakban kereste a szerelmet, de a valódi szerelem soha sem talált rá; mindig visszautasították őt torz külseje miatt.
Festőként töretlenül ívelt felfelé a karrierje és a kortárs művészek legnagyobbjaival került kapcsolatba – Degas-val, Vincent Van Gogh-gal, Oscar Wilde-dal, Emile Zola-val, stb.–, voltak igaz barátai és az édesanyja nagyon szerette őt, de mindezek nem tudták ellensúlyozni a viszonzatlan szerelmek okozta bánatot.
Tragikusan korán ért véget az élete, de ez a mély empátiával megírt regény mégis azt sugallja, hogy Henri élete a rövidsége ellenére is teljes, kerek egész volt.
(És nekem most kedvem támadt elmenni a Louvre-ba, ahol Henri Myriammal csatangolt, és ahol közvetlenül a halála előtt kiállították a képeit – melyeket azonban ő maga sohasem láthatott a Louvre falain függeni.)

Megjegyzés: a fordítás igényes, a borítóval viszont (piros alapon festőkészlet-maradványok) nem tudok megbarátkozni. Stílszerűbb lett volna, ha Toulouse-Lautrec híres Moulin Rouge-plakátját teszik a fedlapra. :)

bszgabi

Pierre La Mure: Moulin Rouge Henri de Toulouse-Lautrec életregénye

Jól megírt könyv, egy érdekes emberről, egy különleges hangulatú korról, helyszínről. Szerintem ha pár híresebb képét, plakátját illetőleg fényképét hozzáfűzik a kötethez, még érdekesebb lett volna. Így maradt a gugli…

ludovika

„Ne várj a nevetéssel, amíg boldog leszel, mert meghalsz anélkül, hogy valaha is nevettél volna.”

Kapcsolódó szócikkek: nevetés
ludovika

A művészet valóban felülmúlja az életet. Az egyetlen, ami megállítja az időt.

Kapcsolódó szócikkek: művészet
gyurmapok

Mondd neki, hogy meghaltam. Mondd, hogy meghaltam! Biztosan vesz valamit, ha azt hiszi, nem élek. Egy halott festő tízszer annyit ér, mint egy élő.

Mary

Ennyi csak, mi tudható: szeretni kell, és szeretve lenni jó.

ludovika

A házasság olyan buta étkezés, ami a csemegével kezdődik.

Kapcsolódó szócikkek: házasság
legrin SP

A könyv hű barát, tartós boldogság forrása.

56. oldal (Corvina, 1968)

Kapcsolódó szócikkek: könyv
ludovika

A szerelmes ember nem méltányos, még csak nem is értelmes. A szerelmes a szívével gondolkozik és nem az agyával, kegyetlen, önző, eszelős bolonddá válik. A szív a vérkeringés izma, nem arra való, hogy gondolkozzanak vele…

gyurmapok

– Soha ne féljenek attól, hogy túlságosan hízelegnek egy nőnek – fejezte be Cormon. – Ez egyszerűen lehetetlen.

Kapcsolódó szócikkek: nők
Manni P

Vajon miért van az, hogy a nem intellektuális emberek annyira igyekeznek kinevetni a műveltséget és feldicsérik a tudatlanságot, mintha az valami nagyszerű teljesítmény volna?

Manni P

A magányosság emlékekből szövődik.

Kapcsolódó szócikkek: magány